موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/64653 :کد

0

نگاهی به کارنامه مدیریتی نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال

  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۱
تعداد بازدید : ۳۱۹   
 تحلیل ایران -نگاهی به کارنامه مدیریتی نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال

چهار نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال در شرایطی با هم رقابت خواهند کرد که سوابق زیادی را در دوران مدیریتی خود در کارنامه دارند.چهار نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال در شرایطی با هم رقابت خواهند کرد که سوابق زیادی را در دوران مدیریتی خود در کارنامه دارند.


به گزارش تحلیل ایران، 20 روز تا مشخص شدن سرنوشت؛ سرنوشت فدراسیون فوتبالی که در 8 سال اخیر تحت هدایت علی کفاشیان هم روزهای خوب داشته و هم روزهای بد و البته روزهای پرحاشیه این فدراسیون بیشتر بوده است. حاشیه‌هایی که این روزهای آخر بیشتر هم شده است. از سرمربی تیم ملی گرفته تا هیئت رئیسه و وزارت ورزش، همه و همه منتظر تغییراتی در فدراسیون هستند تا فوتبال در این روزهای حساس خود شرایط خوبی داشته باشد. صحبت‌هایی شده مبنی بر اینکه انتخابات شاید به دلیل پروسه تأیید اساسنامه سال 86 در هیئت دولت به تعویق بیفتد که این بار علی کفاشیان راهکاری را پیش‌روی مسئولان وزارت ورزش گذاشته است.


رئیس فدراسیون فوتبال روز گذشته (شنبه) اعلام کرد که تأیید اساسنامه سال 86 در هیئت دولت زمان‌بر است و از این‌رو امکان دارد انتخابات به تعویق بیفتد. کفاشیان پیشنهاد داد که انتخابات با اساسنامه سال 90 برگزار شود و پس از مشخص شدن رئیس جدید، پروسه تأیید اساسنامه در هیئت دولت کلید بخورد. پیشنهادی که باتوجه به حاشیه‌های اخیر فوتبال به نظر منطقی می‌رسد و باید دید آیا وزارت ورزش‌وجوانان با این پیشنهاد موافقت خواهد کرد یا نه. با این حال و در شرایط کنونی چهار کاندیدای باقی مانده از هفت کاندیدای ثبت‌نام کننده در انتخابات ریاست فدراسیون، منتظر مشخص شدن این وضعیت هستند.


چهار کاندیدا که هرکدام با شرایط و انگیزه‌ای خاص پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند، شرایط نسبتاً متفاوتی برای حضور در انتخابات دارند. چهار کاندیدایی که شاید تاحدودی شناخته شده باشند، اما برای آشنایی بیشتر با آنها معرفی مختصری به ترتیب حروف الفبا از این چهار کاندیدا داریم. 


مصطفی آجورلو
قهرمانی پاس در لیگ برتر و معرفی چندین ستاره فوتبال از این تیم شاید یکی از یادگارهای مصطفی آجورلو در فوتبال باشد. مدیرعاملی که خیلی‌ها قهرمانی پاس را مدیون مدیریت او می‌دانند و سابقه این مدیر باعث شده تا وارد انتخابات فدراسیون شود. آجورلو البته دو دوره قبل هم قصد حضور در انتخابات را داشت، اما باتوجه به روندی که به وجود آمده بود و اقداماتی که از سوی علی‌آبادی صورت گرفت، پشیمان شد و علی کفاشیان توانست وارد ساختمان سئول شود.


آجورلو به غیر از مدیرعاملی باشگاه پاس تهران، سوابق دیگری هم در مدیریت ورزش دارد.  مدیرکل تربیت‌بدنی سپاه پاسداران، مدیرعامل باشگاه‌های فجر شهید سپاسی، پاس تهران و استیل‌آذین از جمله سوابق آجورلو به شمار می‌رود. او مدتی هم در سازمان ورزش شهرداری مدیریت کرد و البته رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح آسیا هم بود و عضویت هیئت مدیره باشگاه تراکتورسازی را در کارنامه دارد. او حالا با پشتوانه سال‌ها حضور در ورزش برای حضور در فدراسیون فوتبال اعلام آمادگی کرده و امیدوار است با رأی مجمع این تجربیات را در فدراسیون به کار گیرد. آجورلو نواب رئیس خود را به این شکل معرفی کرده که علی کفاشیان نایب رئیس اول، منصور قنبرزاده نایب رئیس دوم پیشنهادی است و الهه عرب‌عامری هم نایب رئیس سوم و بانوان آجورلو به شمار می‌رود.


مهدی تاج
از مدیران حال حاضر فدراسیون فوتبال، مهدی تاج یکی از فعال‌ترین آنها بوده که به عنوان نایب رئیس دوم در سازمان لیگ حضور دارد. فردی که پس از سال‌ها مدیریت در فوتبال که از اواخر دهه 60 آغاز شده بود، مدیریت‌های مختلفی را تجربه کرده است. او سابقه عضویت در هیئت مدیره باشگاه‌های سپاهان، ذوب‌آهن و پرسپولس را دارد و جزو مدیران اقتصادی محسوب می‌شود. رئیس فعلی سازمان لیگ در سه سال اخیر کارهای اجرایی خوبی را در لیگ برتر انجام داده و برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه که یکی از معضلات همیشگی لیگ بود، در زمان مدیریت تاج رفع شد.


نایب رئیس اول علی کفاشیان در چهار ساله اول مدیریت او، معاونت اداره کل صنایع استان اصفهان، مدیریت کل فروشگاه رفاه اصفهان، معاونت فروش و صادرات کارخانه ذوب‌آهن اصفهان چند پست اقتصادی دیگر را عهده‌دار بوده است. تاج برای نواب رئیس پیشنهادی خود، کفاشیان را به عنوان نایب رئیس اول، محمود اسلامیان را به عنوان نایب رئیس دوم و الهه عرب عامری را به عنوان نایب رئیس سوم و بانوان خود معرفی کرده است. باید دید اعضای مجمع به رئیس سازمان لیگ رأی مثبت می‌دهند یا خیر.


شهاب‌الدین عزیزی‌خادم
جوان‌ترین کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال، آخرین سابقه مدیریتش در ورزش عضویت چهار ساله در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بوده است. او که پیش از این عضو هیئت مدیره باشگاه پیکان بود، در انتخابات سال 90 توانست با رأی خوبی و با پیشی گرفتن از علی فتح‌الله‌زاده و محمد رویانیان به عضویت هیئت رئیسه درآید. عزیزی‌خادم در حال حاضر در رشته روابط بین‌الملل دانشجوی دکتراست  و پیش از این سابقه‌های مدیریتی خوبی را در کارنامه خود ثبت کرده است.


معاون پارلمانی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، مدیرکل حقوقی و مجلس وزارت رفاه، مشاور رئیس مناطق آزاد کشور، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره لیزینگ غدیر ایران خودرو، عضو هیئت‌مدیره و قائم‌مقام لیزینگ خودروکار، عضو هیئت‌مدیره و معاون ایران‌خودرو دیزل، عضو هیئت‌مدیره کانون لیزینگ‌های ایران، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت هولدینگ ساختمان بانک ملی، مشاور عالی شرکت توسعه معادن ایران، رئیس هیئت‌مدیره شرکت حمل‌ونقل شستا و... از جمله سوابق اقتصادی عزیزی‌خادم محسوب می‌شود.


عزیزی‌خادم حضور در ورزش را هم از زمان حضورش در وزارت رفاه آغاز کرد و زمینه‌ساز حضور تعدادی از مدیران اقتصادی در هیئت مدیره باشگاه استقلال شد. پس از آن در هیئت رئیسه فدراسیون اتومبیل‌رانی عضویت داشت که این موضوع مربوط به پیش از حضور او در باشگاه پیکان بود که زمینه‌ساز حضورش در فدراسیون فوتبال شد. چارتر کردن پرواز تیم ملی به کره‌جنوبی، دیدار اعضای تیم ملی با حسن روحانی پس از صعود به جام جهانی و... هم از جمله اقداماتی بوده که عزیزی‌خادم در فدراسیون فوتبال توانسته انجام دهد. او حالا در انتظار رأی مجمع است.


عزیزالله محمدی
رئیس فعلی اتحادیه فوتبال ایران، از جمله مدیرانی بوده که در دوره اول ریاست علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال حضور داشت و البته مدیریت چهار ساله سازمان لیگ را نیز برعهده داشت. عزیزالله محمدی که در دوره قبلی انتخابات نیز برای ریاست ثبت‌نام کرده بود، نتوانست با علی کفاشیان و البته محمدحسین قریب که هر دو به دور دوم رفتند، رقابت کند و در نهایت از بدنه فدراسیون جدا شد. وی حالا با تجربه‌ای بیشتر پا به عرصه انتخابات گذاشته و با سابقه‌ای که در مدیریت فوتبال دارد، می‌خواهد جانشین علی کفاشیان شود. محمدی از جمله مدیرانی بود که در فجرشهید سپاسی شیراز حضور داشت و از مدیریت در این باشگاه نظامی هم معرفی شد. او در ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران مسئول پرسنلی بود و در قرارگاه خاتم‌الانبیا و نیروی مقاومت بسیج فعالیت داشته است. محمدی به این امید آمده که برخلاف دوره گذشته اعضای مجمع به او رأی بدهند.


باید دید در نهایت مجمع فدراسیون فوتبال در روز 11 اردیبهشت 95 به چه فردی رأی اعتماد می‌دهد و کدام یک از این 4 نفر جانشین کفاشیان خواهد شد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :