موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64680 :کد

0

تد کروز: ترامپ برای جمهوری‌خواهان و کل آمریکا یک فاجعه است

  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۷
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -تد کروز: ترامپ برای جمهوری‌خواهان و کل آمریکا یک فاجعه است

تد کروز نامزد جمهوری خواه آمریکایی در مجمع سالانه ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه در لاس‌وگاس از صحبت‌های ترامپ درخصوص اسرائیل انتقاد کرد و او را یک فاجعه خواند.

 

 

تد کروز نامزد جمهوری خواه آمریکایی در مجمع سالانه ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه در لاس‌وگاس از صحبت‌های ترامپ درخصوص اسرائیل انتقاد کرد و او را یک فاجعه خواند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، تد کروز نامزد انتخاباتی جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه در نشست ائتلاف یهودیان جمهوری خواه در شهر «لاس وگاس» آمریکا گفت: «دونالد ترامپ در مناظره جدید خود شرح داد که اگر رئیس جمهور شود در (مناقشه) بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بی‌طرف خواهد بود. اجازه دهید آشکارا به همه در اینجا بگویم که من به عنوان رئیس جمهور، بی‌طرف نخواهم بود. آمریکا بدون اینکه نیازی به عذرخواهی داشته باشد، کنار ملت اسرائیل خواهد بود».


کروز افزود: اگر تفاوت بین دوست و دشمن را نمی‌دانید، تفاوت بین اسرائیل و تروریست‌های اسلامگرایی که می‌خواهند ما را بکشند، تشخیص نمی‌دهید، آنگاه صلاحیت و قضاوت شما برای فرماندهی کل قوا به طور جدی زیر سؤال می‌رود. من وعده دادم که در نخستین روز ریاست جمهوری خود، روند انتقال سفارت آمریکا به قدس را که یکبار و برای همیشه پایتخت اسرائیل خواهد شد، آغاز کنم».


نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با حمایت از سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: ایران هسته‌ای، موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند. تد کروز در سخنرانی خود برای جمعی از یهودیان این کشور گفت:«کسب نامزدی نهایی (حزب جمهوری خواه) گام مهمی است، اما ما باید در خود انتخابات ماه نوامبر نیز پیروز شویم. این رقابت برای هر یک از ما که برای کشور آمریکا و حزب جمهوری خواه اهمیت قائلیم، اکنون به تصمیم روشنی تبدیل شده است. اگر دونالد ترامپ نامزد نهایی حزب جمهوری خواه شود، نتیجه آن برای جمهوری خواهان، محافظه کاران و کشور آمریکا کاملاً فاجعه بار خواهد بود. اگر ترامپ نامزد نهایی شود، نظرسنجی‌ها یکی پس از دیگری نشان می‌دهد او با اختلاف دو رقمی (در برابر رقیب خود هیلاری کلینتون) بازنده خواهد شد. چند هفته پیش، یک نظرسنجی درباره انتخابات سراسری در ایالت یوتا صورت گرفت که نشان می‌داد در یوتا، دونالد ترامپ در برابر هیلاری کلینتون بازنده است.»


تد کروز افزود: «در حزب جمهوری خواه کسانی هستند که می گویند "بیایید روی حفظ (اکثریت) در مجلس سنا تمرکز کنیم". باید بگویم قضیه چندان پیچیده نیست، اگر نامزد نهایی ما با اختلاف 10 درصد بازنده شود، ما سنا را نیز از دست می‌دهیم و برای جلوگیری از آن هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. سال 2012 میلادی را به یاد آورید: در آن سال، طیف فوق العاده ای از نامزدان انتخاباتی جمهوری خواه برای مجلس سنا وجود داشت و بسیاری از نامزدان دموکرات آسیب پذیر بودند. سال 2012 روی کاغذ باید بهترین نتیجه را در سنا به بار می‌آورد، اما اوباما با اختلاف قابل توجه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و ما در همه آن رقابت‌ها (در ایالت مختلف) بازنده شدیم. زمانی که سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در رقابت‌های ریاست جمهوری بی نتیجه بماند، پیروزی در انتخابات سنا که در سطح پایین‌تر قرار دارد، تقریباً غیر ممکن خواهد بود. اگر نامزد جمهوری خواه با اختلاف دو رقمی در انتخابات ریاست جمهوری بازنده شود، ممکن است ما حتی مجلس نمایندگان را نیز از دست بدهیم. افزون بر این، ما (تسلط) بر دادگاه عالی آمریکا را نیز برای یک نسل از دست می‌دهیم و دوباره گرفتار رکود اقتصادی و چند تریلیون دلار بدهی دیگر خواهیم شد.»


تد کروز گفت:«هیلاری کلینتون گفته است توافق هسته‌ای ایران را نگه می‌دارد. من با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که توافق هسته‌ای ایران و تهدید ایران هسته‌ای را «تهدید حیاتی» برای دولت اسرائیل می‌داند، موافقم. ضمناً می دانم زمانی که نخست وزیر نتانیاهو از «موجودیت» صحبت می‌کند، منظورش (خطر برای سلامتی) یک فرانسوی سیگاری نیست! بلکه منظور نتانیاهو این است که واقعاً خود «موجودیت» اسرائیل در خطر است. این یگانه تهدید روی زمین است که ظرفیت آن را دارد که میلیون‌ها یهودی را در چشم بر هم زدنی قتل عام کند. اگر دونالد ترامپ نامزد نهایی شود، کلینتون انتخاب خواهد شد و تهدید ایران هسته‌ای به مراتب محتمل‌تر خواهد شد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد:«آن روی سکه چیست؟ باید بپرسیم: آیا تد کروز می‌تواند پیروز شود؟ آیا ما می‌توانیم پیروز شویم؟ در دو ماه اخیر، نظرسنجی‌ها یکی پس از دیگری نشان داده است که ما هیلاری کلینتون را در انتخابات سراسری شکست خواهیم داد. اجازه دهید برخی ایالات مانند اوهایو را در نظر بگیریم که نظر رأی دهندگان آن قطعی نیست. حدود سه هفته پیش، نتایج یک نظرسنجی در اوهایو نشان داد من در این ایالت، کلینتون را با نتیجه چهل و هفت درصد در برابر چهل و پنج درصد آرا شکست خواهم داد. در ایالت ویسکانسین نیز دانشگاه مارکت Marquette نظرسنجی انتخاباتی برگزار کرد؛ ویسکانسین، ایالتی است که از سال 1984 میلادی تاکنون در انتخابات سراسری به نامزد جمهوری خواه رأی نداده است و رونالد ریگان، آخرین نامزد جمهوری خواهی بود که آرای ویسکانسین را به دست آورد. نظرسنجی دانشگاه مارکت نشان می‌داد دونالد ترامپ با اختلاف 10 درصد آراء در مقابل هیلاری کلینتون بازنده خواهد شد. همین نظرسنجی نشان می‌داد آرای من و هیلاری کلینتون در ویسکانسین، برابر و چهل و چهار درصد است. اگر ما رقابت پذیر هستیم و در ایالتی که در چهل سال اخیر دموکرات‌ها را انتخاب کرده است، هم پای نامزد دموکرات هستیم، این به خوبی نشان می‌دهد که ما چگونه رقابت می‌کنیم.»


تد کروز، سناتور اهل تگزاس، تنها نامزد انتخاباتی حزب جمهوری خواه بود که امسال در مراسم سالانه ائتلاف یهودیان جمهوری خواه آمریکا سخنرانی کرد. وی بارها گفته است که توافق هسته‌ای ایران را فسخ خواهد کرد و اگر ترامپ نامزد نهایی شود، خطر ایران هسته‌ای افزایش خواهد یافت. بسیاری از سازمان‌های یهودی آمریکا با توافق هسته‌ای ایران که انتقاد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین بسیاری از جمهوری‌خواهان آمریکا را به‌همراه داشته است، مخالفند. این موضوع همچنین به یکی از مسائل اختلاف‌برانگیز در بین یهودیان آمریکا تبدیل شده است.


تد کروز می‌کوشد از پیروزی دونالد ترامپ با کسب اکثریت نمایندگی‌های انتخاباتی (Delegate) جلوگیری کند، تا نامزد نهایی در کنوانسیون انتخاباتی حزب جمهوری خواه در ماه ژوئیه شود. البته نظرسنجی تازه رویترز و «ایپسوس» Ipsos نشان می‌دهد که اگر دونالد ترامپ در کنوانسیون حزبی به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان انتخاب نشود، یک سوم از هواداران او ممکن است دیگر از نامزد نهایی حزب جمهوری خواه حمایت نکنند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :