موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/64692 :کد

0

محسن رضایی: سراب‌سازی در موضوع برجام به رکود منجر شد

  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۹
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -محسن رضایی: سراب‌سازی در موضوع برجام به رکود منجر شد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مقاومت بدون اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر نیست، گفت: سراب‌سازی در موضوع برجام به کاهش تولید و رکود منجر شده است.

 

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مقاومت بدون اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر نیست، گفت: سراب‌سازی در موضوع برجام به کاهش تولید و رکود منجر شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم افتتاحیه میز مطالعاتی "اقتصاد مقاومتی" و رونمایی از زیرسایت اقتصاد مقاومتی که در مرکز پژوهش‌ها و سنجش افکار صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: مقاومت بدون اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نیست. اگر در مسائل داخلی و خارجی می‌خواهیم مقاومت کنیم، باید اقتصاد ایران مقاومتی شود. این یک انتخاب صرف نیست، بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است در کنار یک انتخاب حکیمانه.


وی افزود: اقتصاد همان ایستگاهی است که غرب توانسته سایر انقلاب‌ها را در آن متوقف کند. اقتصاد مقاومتی می‌گوید انقلاب اسلامی می‌تواند و باید مقاومت کند و اهدافش را به سرانجام برساند. عبور انقلاب از ایستگاه اقتصاد خودش یک انقلاب و نهضت و تحول است که با چند بخشنامه و دستور العمل انجام نمی‌شود. یک انقلاب به‌معنای کامل باید صورت بگیرد. اگر نتوانیم از اقتصاد عبور کنیم، با یک شکست سنگین روبه‌رو می‌شویم. در این نهضت رسانه‌ها نقش بسیار به‌سزایی دارند. در شرایط امروز گفتمان انقلاب گفتمان اقتصاد مقاومتی است.


استاد دانشگاه امام حسین(ع) گفت: اقتصاد مقاومتی باید تبدیل به یک گفتمان شود و ربطی به چپ و راست و این و آن ندارد. یک مسئله انقلابی است که با زندگی همه مردم ما سروکار دارد.


رضایی با بیان تفاوت نظام سیاسی ایران با غرب یادآور شد: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی از آغاز پیدایش خود در جامعه جهانی و روابط بین المللی به‌عنوان یک پدیده جدید به ظهور رسید و از آن زمان چالش‌هایی با آن آغاز شده است. هم جامعه جهانی و هم روابط بین الملل با مخالفت‌هایی به استقبال ما آمد، آنها در تعاملات اجتماعی و اقتصادی و دیگر پارادایم‌ها با ایران وارد تقابل شدند.


وی ادامه داد: در جهان بعد از عدم استقرار دموکراسی‌های یونانی، نظام دیگری با عنوان جمهوریت شکل گرفت که با دموکراسی متفاوت بود. در یک روند 200ساله جمهوریت به‌عنوان یک نظام پذیرفته شده در دنیا، دین را از صحنه اداره جوامع حذف کرد. حاکمیت اکثریت در چارچوب اراده بشری یا قانون که همان جمهوری است با پدیده جمهوری اسلامی مواجه شد. در مواجهه با این پدیده جدید، غرب که مدعی اندیشه و تفکر بود، با جمهوری اسلامی چالش سیاسی، امنیتی و اقتصادی را آغاز کرد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی به‌عنوان یک اندیشه سیاسی است که غرب در بعد استفاده از ابزار نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای با آن به چالش برخاسته است. این سه مسیر را غرب با جمهوری اسلامی در پیش گرفته و دستکاری افکار عمومی و سراب سازی اجتماعی را در پیش گرفته و حالا این سه شیوه، از جنگ و تحریم و دستکاری افکار عمومی اقتصاد ما را هدف قرار داده و تردید افکنی را ایجاد کرده است.


رضایی با اشاره به شرایط پس از برجام تأکید کرد: در همین ماجرای برجام، آن‌طور که فضاسازی شد، نه تولید به‌سرعت اضافه شد، نه اشتغال گسترش یافت و نه جنس‌ها ارزان شد. این فردای وعده داده شده از طریق رسانه‌ها، هیچ‌گاه نرسید. این احاله به آینده و سراب سازی در موضوع برجام، به کاهش تولید و رکود منجر شده به اقتصاد ما آسیب زد.


وی افزود: در رابطه با اقتصاد مقاومتی یک بخش مفاهیم و نظریه‌هاست که اجماع در نخبگان را تشکیل می‌دهد که به یک برداشت یکسان و نزدیک به هم را ایجاد کند، اما ماندن در این بخش کافی نیست، بخش دوم، اقدامات و راهکارها و روش‌ها است، بخش‌های مختلف دارد از صنعت تا نرم افزار و کشاورزی و ... .


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به راه‌اندازی میز اقتصاد مقاومتی در صدا و سیما گفت: باید تشکر کنیم از رسانه ملی که یک اقدام عملی را در سال جدید نشان داده است. البته کل صدا و سیما باید اقتصاد مقاومتی را درک کند و تولیدات و تجهیزاتش باید در دنیا خریدار پیدا کنند. اگر صدا و سیما بخواهد از جاهای دیگر تغذیه کند، باید اقتصاد مقاومتی به‌معنای اعم در آن اجرایی شود. بالاخره این اقدام عملی را در صدا و سیما به فال نیک می‌گیریم و به‌عنوان یک نقشه راه  آن را ضروری می‌دانیم.


رضایی ضمن ارائه پیشنهاد جدیدی افزود: جلسات مشترک بین دبیرخانه و صدا و سیما برگزار شود تا این سازمان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور شود.


وی افزود: رسانه ملی می‌تواند گره‌ها را شناسایی  و باز کند، به‌عنوان مثال مسئله پول و نقدینگی و بانک‌ها را شنیده‌اید، همه می‌گویند پول نیست و از طرفی می‌گویند نقدینگی از 900هزار میلیارد تومان عبور کرده است. باید در بررسی کارشناسی این مسئله واکاوی بشود و رابطه نقدینگی و اقتصاد مقاومتی معلوم شود، پول که گفته می‌شود فراوان است و تولیدش امکان پذیر است.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نقدینگی سه آسیب دارد، خاطرنشان کرد: پول‌های رونده مانند جوی آبی که در میانه راه، هرز می‌رود از دست می‌روند. از هر که سؤال می‌کنیم آب هست، می‌گوید آب هست، ولی آب قبل از استفاده هرز می‌رود. سی درصد پول در این مملکت هرز می‌رود. این پول‌ها 10 برابر مفاسد اقتصادی است. آسیب دوم حساب سازی است. امروز در بانک‌های ما صدهزار میلیارد تومانش به‌موقع نیامده و مردم سودها را برمی‌گردانند؛ اما درآمد به‌موقع دریافت نمی‌شود. بانک‌ها حساب سازی می‌کنند، لذا نقدینگی بیش از واقعیت خودش را نشان می‌دهد. بخشی از آب نهر، سراب است.


رضایی ادامه داد: مسئله سوم بانکی ما به قیمت دلار برمی‌گردد؛ الآن که دلار سه هزار تومان است، نقدینگی ما اگر بخواهد به وضع سال 86 باشد، نقدینگی باید سه برابر باشد، اما دوبرابر است. تولید نقدینگی عقب است. تورم را از راه کاهش ورود آب به مزرعه کنترل می‌کنند. توزیع نقدینگی در سطح بنگاه‌ها را باید اصلاح کرد. اگر این آسیب‌ها برطرف نشود، فایده‌ای ندارد. چرا این آب را به مزرعه نمی‌رسانید؟ صدا و سیما بیاید و روی این مسئله تمرکز کند. گروه‌های مختلف با هم در این موضوع چالش کنند، باید پیدا شود که چرا این پول به بنگاه‌های تولیدی نمی‌رسد.


این استاد اقتصاد تصریح کرد: صدا و سیما از اندیشمندان و صاحب نظران اقتصادی و دانشمندان ایرانی خارج از کشور که مقالات خوبی در موضوع اقتصاد دارند، دعوت کند.


در ابتدای این مراسم عبدالملکی ریاست مرکز پژوهش‌ها و سنجش افکار صدا و سیما ضمن خیرمقدم به حضار، گزارشی از فعالیت‌های این مرکز و اهداف راه‌اندازی میز مطالعاتی اقتصاد مقاومتی در صدا و سیما را ارائه کرد.​​


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :