موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و شهر سازی

a/64733 :کد

0

درنقد سخنان رئیس جمهوری که نه در بیابان خانه ساخت، نه در شهر

  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۸:۲۶
تعداد بازدید : ۲۳۷   
 تحلیل ایران -درنقد سخنان رئیس جمهوری که نه در بیابان خانه ساخت، نه در شهر

مردم داشتن یک مسکن واقعی در بیابان را بر دل خوش کردن به وعده‌های خیالی دولت یازدهم نظیر ساخت ۱.۵ میلیون مسکن اجتماعی ترجیح می دهند.مردم داشتن یک مسکن واقعی در بیابان را بر دل خوش کردن به وعده‌های خیالی دولت یازدهم نظیر ساخت 1.5 میلیون مسکن اجتماعی، احداث سالانه 200 هزار مسکن روستایی و پرداخت سالانه 300 هزار واحد تسهیلات نوسازی بافت فرسوده ترجیح می‌دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران، روز گذشته رئیس جمهور در سالروز صدور پیام حساب 100 امام خمینی، با مسوولان بنیاد مسکن و وزیر راه و شهرسازی دیدار کرد. روحانی در این دیدار گفت : تامین مسکن در شهرها با خرید مسکن مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است. چرا که تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن مهر فقط یک خوابگاه تعریف شده است. بهترین کار به جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند.


رویه کلی آقای روحانی طی چند سال اخیر تکرار نظرات و گرایش‌های شخصی خود بدون توجه به واقعیت‌های موجود و نظرات کارشناسان بوده است. علیرغم این واقعیت، تذکر چند نکته در مورد اظهارات اخیر ایشان ضروری به نظر می‌رسد:


1ـ حدود 400 هزار واحد از پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای کوچک (زیر 25 هزار نفر) اجرا شده که تقریبا همه این پروژه‌ها درون منطقه شهری بوده است. متولی مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. لذا خوب بود رئیس جمهور به جای کلی گویی، در دیدار دیروز خود از مسوولان بنیاد مسکن می‌خواست تا تعداد مسکن مهرهایی را که در شهرهای زیر 25 هزار نفر و در بیابان ساخته شده‌اند گزارش دهد.


2ـ 900 هزار واحد از پروژه‌های مسکن مهر در قالب خود مالکی اجرا شده است. بدین معنی که شخص متقاضی که دارای زمین مسکونی در محدوده شهری بوده، با دریافت تسهیلات مسکن مهر مسوولیت ساخت مسکن برای خود را بر عهده گرفته است. در قالب این نوع مسکن مهر نیز 900 هزار واحد مسکن مهر در دل شهرها ساخته شده که تبعا مصداق سخن رئیس جمهور مبنی بر ساخت مسکن در بیابان نیست.


3ـ در قالب این طرح حدود 2 میلیون واحد مسکن روستایی ساخته شد که متولی اصلی آن نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بوده است. در این خصوص نیز خوب است بنیاد مسکن گزارش دهد که چه تعداد مسکن روستایی در بیابان ساخته شده است؟


لازم به ذکر است که در دولت یازدهم علیرغم تصویب سالانه 200 هزار فقره تسهیلات برای مسکن روستایی، در سال 93 تنها 5 هزار فقره تسهیلات در این حوزه پرداخت شده است.


4ـ آقای روحانی در سخنان خود گفته‌اند که بهترین کار به جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند. اگرچه نوسازی بافت فرسوده در همه دوره‌ها از جمله در دولت نهم و دهم مورد کم توجهی قرار گرفته، اما در قالب طرح مسکن مهر، 270 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده در دست نوسازی قرار گرفت که اکثر قریب به اتفاق این واحدها نیز تکمیل شده است.


البته این میزان نوسازی بافت فرسوده در مقایسه با نیاز کشور کافی نیست، اما جناب رئیس جمهور می‌توانند رقم فوق را با عملکرد دولت خود در این حوزه مقایسه نمایند. در دولت یازدهم پرداخت سالانه 300 هزار فقره تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از سال 94 مصوب شد. اما در عمل حتی به میزان 10 درصد از رقم مصوب فوق نیز تسهیلات پرداخت نشد. تسهیلات پرداخت شده در سال‌های 92 و 93 نیز به ترتیب تنها 29 و 8 هزار فقره بوده است.


5ـ آنچه که در خصوص مشکل مکان‌یابی پروژه‌های مسکن مهر به حق از سوی کارشناسان مطرح می‌شود مربوط به مسکن مهرهای واقع در شهرهای جدید است که حدود 400 هزار واحد، معادل 17 درصد از مسکن مهرهای شهری را تشکیل می‌دهد. در این خصوص نیز باید متذکر شد که مکان یابی شهرهای جدید عمدتا در سال‌های دهه 70 یعنی در زمان وزارت آقای آخوندی در دولت هاشمی رفسنجانی یا در دولت اصلاحات صورت پذیرفته است. در دولت فعلی، بسیاری از مدیران اسبق وزارت راه و شهرسازی از جمله شخص آقای آخوندی مجددا در سمت‌های مدیریتی قرار گرفته‌اند. لذا ایراد وارد بر مکان یابی شهرهای جدید بر مدیران فعلی وزارت راه و شهرسازی نیز وارد است.


6ـ آقای روحانی می‌گوید: : «کاری که دولت یازدهم در حوزه مسکن انجام داد اجرای طرح صندوق پس انداز یکم بود».


جالب اینکه اولا منابع اولیه برای تشکیل این صندوق با مصوبه شورای پول و اعتبار از محل بازگشت اقساط مسکن مهر ـ یعنی همان طرح به قول وزیر راه و شهرسازی، مزخرف ـ تامین شد. به عبارت دیگر در صورت وجود نداشتن مسکن مهر، دولت یازدهم حتی امکان اجرای همین طرح جزئی را نمی‌یافت.


ثانیا وام 160 میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم با اقساط 2٫1 میلیون تومانی هیچ گونه تناسبی با درآمد اقشار ضعیف جامعه ـ که آقای روحانی به مناسبت سالروز پیام امام خمینی برای خانه دار کردن این اقشار مشغول سخنرانی بوده‌اند ـ ندارد. این طرح بیش از هر چیز منافع بانک‌ها را تامین می‌کند. همان بانک‌هایی که امام خمینی در پیام حساب 100 خود در مورد آنها می‌فرماید: «در رژیم منفور پهلوی بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک‌ها و سودجویان و غارتگران به‌سر می‌بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند… نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد».


ثالثا نامتناسب بودن شرایط تسهیلات صندوق یکم با وضعیت معیشت قشر متوسط موجب عدم استقبال مردم از این طرح شد. لذا در شرایطی که 2٫5 میلیون خانوار شهری زیر خط فقر مسکن قرار دارند، مسوولین برای بالا بردن حمایت از این صندوق، برخی شرایط از جمله متاهل بودن متقاضی را از شرایط دریافت این تسهیلات حذف کردند. گویی هدف مسوولین دولت یازدهم، افزایش استقبال از صندوق یکم تحت هر شرایط ممکن، و نه خانه دار شدن اقشار نیازمند می‌باشد.


در پایان باید گفت مسلما مردم محروم نیز علاقه دارند به جای داشتن یک مسکن حداقلی در بیابان، مانند جناب رئیس جمهور و وزیر راه ایشان در محله زعفرانیه یا خیابان دولت صاحب مسکن شوند. اما همین مردم داشتن یک مسکن واقعی در بیابان را بر دل خوش کردن به وعده‌های خیالی دولت یازدهم نظیر ساخت 1٫5 میلیون مسکن اجتماعی، احداث سالانه 200 هزار مسکن روستایی و پرداخت سالانه 300 هزار واحد تسهیلات نوسازی بافت فرسوده ترجیح می‌دهند.


لذا بهتر است دولت یازدهم در آستانه آخرین سال خود، یا همان مسکن مهرهای واقع در بیابان را تکمیل نموده و به متقاضیانش تحویل دهد یا فکری به حال خانه‌دار کردن مردم، این بار در شهرها و نه در بیابان‌ها نماید.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :