موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/64853 :کد

0

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و سوم فروردین

  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۳
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و سوم فروردین

امروز دوشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، سوم رجب ۱۴۳۷ هجری قمری و یازدهم آوریل ۲۰۱۶ میلادی است. ۴۱ سال پیش در چنین روزی، قرارداد صدور گاز طبیعی ایران از راه شوروی به آلمان امضا شد.

 

امروز دوشنبه بیست و سوم فروردین 1395 هجری خورشیدی، سوم رجب 1437 هجری قمری و یازدهم آوریل 2016 میلادی است. 41 سال پیش در چنین روزی، قرارداد صدور گاز طبیعی ایران از راه شوروی به آلمان امضا شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

23 فروردین 1371
محسن صبا استاد و نویسنده معاصر ایرانی درگذشت. وی پایه گذار گروه ملی کتابشناسی ایران و کمیته بایگانی ملی وابسته به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) بود. کتاب ‏شناسی گل ‏های حافظ، ترجمه سفرنامه‏ های مختلف و اصول فن کتابداری از آثار ارزشمند او محسوب می شود.

23 فروردین 1358
آسوشیتدپرس گزارش داد: به دنبال قطع صادرات نفت ایران به رژیم صهیونیستی، این رژیم دچار مشکلات زیادی شده است و از این رو دولت آمریکا، انگلیس را وادار کرد تا نفت دریای شمال را به رژیم صهیونیستی بفروشد.

23 فروردین 1357
بازار تبریز در اعتراض به جنایت های ماموران حکومت پهلوی تعطیل شد.

23 فروردین 1357
«اسکار فیشر» وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک آلمان وارد تهران شد تا پیام رییس شورای دولتی را به محمدرضا پهلوی تسلیم کند.

23 فروردین 1357
«سیمون اسکاچکرف» رییس کمیته دولتی شورای وزیران شوروی با دعوت محمد یگانه وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، در صدر یک هیات بلند پایه از مقام های آن کشور به تهران آمد. این سفر به منظور امضای موافقت نامه ای میان ایران و شوروی درباره همکاری برای ساختن قسمت چهارم شاه لوله گاز دوم ایران به طول هزار و 400 کیلومتر از قم تا آستارا صورت گرفت.

23 فروردین 1354
قرارداد صدور گاز طبیعی ایران از راه شوروی به آلمان در مسکو به امضای سه کشور ایران، شوروی و آلمان رسید.

23 فروردین 1349
شهرداری تهران مشخصات قانونی معابر تهران را تعیین و اعلام کرد.

23 فروردین 1347
«سلطان حسن دوم» پادشاه مراکش وارد تهران شد.

23 فروردین 1342
امام خمینی در پاسخ به پیام تسلیت آیت الله سید محمدباقر طباطبائی حکیم درباره حادثه حمله به مدرسه فیضیه با درخواست وی برای مهاجرت جمعی روحانیان به نجف به دلیل شرایط سیاسی حاکم موافقت نکردند. ایشان همچنین هجرت مراجع و علما را موجب در معرض سقوط قرار گرفتن مرکز بزرگ جهان تشیع دانسته و این عمل را صلاح ندیدند.

23 فروردین 1330
به دنبال ملی شدن صنعت نفت ایران 9 ایرانی و سه انگلیسی در زد و خورد میان کارگران صنعت نفت با عوامل طرفدار انگلیس کشته شدند.

23 فروردین 1310
هیات وزیران از وزارت پست و تلگراف خواست در هنگام تجدید کنترات حمل پست های هوائی با کمپانی «یونکرس» درباره دو شرط آموزش محصلان ایرانی در آلمان و تاسیس مدرسه هواپیمایی در ایران نیز گفت و گو کند.

23 فروردین 1303
روزنامه ایران نوشت که موتمن الملک رییس مجلس شورای ملی، رای اعتماد مجلس به رضاخان را برای احمد شاه ارسال کرده است.

23 فروردین 1302
مفتاح السلطنه وزیر مختار ایران در لندن در دیدار با «مستر الیفنت» مدیر اداره ایران در وزارت امور خارجه انگلیس، اعتراض شدید وزیر امور خارجه این کشور نسبت به پرداخت نکردن بدهی های ایران به انگلیس را به اطلاع وی رساند.

23 فروردین 1300
سیل بزرگی به دنبال بارش چند روزه باران در قم به راه افتاد که بر اثر آن به برخی از خانه ها و قنات های شهر و روستاهای اطراف، خسارت های زیادی وارد آمد. همچنین سیل موجب طغیان رودخانه قم و آسیب دیدن پل های رودخانه شور و عسگر آباد و جاده شوسه تهران شد.

23 فروردین 1300
دولت انگلیس نیروهای خود را به منظور خروج از ایران از شمال کشور فراخواند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد1، 3 و4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :