موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64857 :کد

0

هدف از قطع کمکهای ریاض به ارتش لبنان تضعیف جریان مقاومت است

  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۹
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -هدف از قطع کمکهای ریاض به ارتش لبنان تضعیف جریان مقاومت است

رئیس موسسه «الأمان» لبنان معتقد است هدف از قطع کمکهای ریاض به ارتش لبنان تضعیف جریان مقاومت است.

 

 

 

رئیس موسسه «الأمان» لبنان معتقد است هدف از قطع کمکهای ریاض به ارتش لبنان تضعیف جریان مقاومت است.

 
 
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از مهر، سمیه خمارباقی: شبکه خبری العربیه وابسته به عربستان سعودی اخیرا دفاتر خود را در لبنان تعطیل و کارمندان این دفاتر را اخراج کرد. شبکه خبری تلویزیونی العربیه عربستان در اقدامی ناگهانی در بحبوحه تنش های میان ریاض و بیروت، دفاتر خود را در لبنان تعطیل و ۲۷ کارمند آن را اخراج کرد.


عربستان همچنین پیش از این ۳ میلیارد دلار کمک نظامی خود به لبنان را در واکنش به خودداری دولت لبنان از محکوم کردن حمله ماه ژانویه به سفارت عربستان در تهران قطع کرده است. حکومت پادشاهی عربستان حمایت نکردن لبنان را به عنوان نشانه ای از نفوذ گروه حزب الله - که مورد حمایت ایران به عنوان رقیب منطقه ای عربستان قرار دارد - بر دولت لبنان تلقی کرد. در همین رابطه خبرنگار مهر گفتگویی را با دکتر «جمیل ضاهر» رئیس موسسه «الأمان» لبنان انجام داده که به شرح زیر است:


*عربستان اخیرا دفتر شبکه تلویزیونی العربیه را در لبنان تعطیل کرد، انگیزه های این اقدام چیست؟

یکی از مهمترین دلایل بسته شدن دفتر شبکه العربیه در لبنان به دلیل فشارهایی است که عربستان سعودی طی ماه های اخیر بر شهروندان لبنانی وارد می کند، علت این امر نیز به خاطر حمایت شهروندان لبنانی مقیم عربستان از حزب الله لبنان است، این حمایت ها بر کارمندان دفتر العربیه در لبنان نیز تاثیر گذاشته بود به طوری که اغلب کارمندان این دفتر حامی مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی بودند و این موضوع در عقاید و رفتارشان مشهود بود.


*با توجه به اینکه حزب الله جزء مهمی از لبنان است، عربستان سعی دارد با اقداماتی چون قطع کمک نظامی به ارتش لبنان که معتقد است به تقویت حزب الله منجر می شود این کشور را تحت فشار قرار دهد. در سایه چنین اقداماتی آینده روابط بیروت - ریاض را چگونه ارزیابی می کنید؟


در رسانه ها درباره کمک های سعودی به لبنان بزرگنمایی می شود اما در حقیقت اینگونه نیست، مهمترین علت توقف کمک های نظامی عربستان به ارتش لبنان به خاطر تحت فشار گذاشتن گروه های مقاومت است چرا که این گروه ها در عرصه سیاسی لبنان و تصمیم گیری های اساسی آن حضور دارند.


با این حال روابط با ریاض ادامه دارد و آینده دو کشور به سوی قطع روابط سوق داده نخواهد شد به این دلیل که طیف زیادی از لبنانی ها حتی در سطح دولتی از نظر تاریخی با سعودی ها در ارتباط هستند به ویژه در زمینه سرمایه گذاری، لذا با توجه به این شرایط ممکن است روابط به سردی پیش رود اما هرگز به خاطر دلایلی که ذکر کردم قطع نخواهد شد.


در مورد بهبود روابط نیز باید بگویم این امر مرتبط به موضع سعودی ها در قبال مقاومت و ایران دارد یعنی اگر روابط ریاض با ایران بهبود یابد بر شکل روابط با لبنان نیز تاثیرگذار خواهد بود.


در رابطه با واکنش حزب الله به سیاست های ضد لبنانی عربستان سعودی نیز باید گفت که حزب الله لبنان همواره منتقد سیاست های سعودی در منطقه بوده است و به طور آشکار با این سیاست ها مخالفت کرده است.


*با توجه به اختلافاتی که در جریان ۱۴ مارس در خصوص نامزد ریاست جمهوری لبنان وجود دارد (سمیر جعجع از میشل عون و سعد الحریری از سلیمان فرنجیه حمایت می کند) وضعیت ریاست جمهوری این کشور چگونه حل و فصل خواهد شد؟


در طول تاریخ همواره انتخاب رئیس جمهوری لبنان با توافق بین المللی و منطقه ای به ویژه توافق آمریکا، عربستان سعودی و هماهنگی سوریه صورت گرفته است اما اکنون در پی رویدادهای منطقه و تغییر طرح سیاسی، انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان با مشکل مواجه شده است، این مشکل کشورهای کوچک مثل لبنان است و من معتقدم تا زمانی که بحران سوریه به طور نهایی حل و فصل نشود، رئیس جمهوری جدید لبنان انتخاب نخواهد شد.


در مورد اینکه خلأ ریاست جمهوری برای لبنان خطرناک خواهد بود یا خیر با توجه به اوضاع کنونی منطقه، باید بگویم خیر و بهترین دلیل آن نیز این است که لبنان حدود دو سال است بدون رئیس جمهور است و خطری در این زمینه وجود نداشته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :