موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64987 :کد

0

هاآرتص: هدف سفر ملک سلمان به قاهره آشتی مصر و ترکیه بود

  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۴
تعداد بازدید : ۲۵۷   
 تحلیل ایران -هاآرتص: هدف سفر ملک سلمان به قاهره آشتی مصر و ترکیه بود

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مقاله ای تحت عنوان «بازگشت اردوغان» نوشت که هدف از سفر ملک سلمان به قاهره، آشتی دادن ترکیه و مصر بود.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مقاله ای تحت عنوان «بازگشت اردوغان» نوشت که هدف از سفر ملک سلمان به قاهره، آشتی دادن ترکیه و مصر بود.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه هاآرتص نوشت که پیش از محقق شدن آشتی بین تل آویو و آنکارا، ملک سلمان به قاهره سفر کرد و هدف از این سفر وی نیز آشتی دادن بین مصر و ترکیه است.

 

این روزنامه افزود که عربستان از ضعف جسارت مصر در خصوص براندازی دولت بشار اسد نگران است همچنانکه موضع السیسی در برابر ایران نیز شفاف نیست و ریاض از مشارکت ضعیف قاهره در جنگ علیه یمن نیز احساس سرخوردگی می کند و گذشته از آن السیسی نسبت به سیاست عربستان اعتراضات و ملاحظاتی دارد و به خصوص اینکه رئیس جمهور مصر نمی تواند روابط بسیار خوب ریاض و آنکارا و تبدیل شدن ترکیه به متحد و مرکز سرمایه گذاری های عربستان را بپذیرد.

 

هاآرتص همچنین نوشت: السیسی می خواست از سلمان درخواست کند که اردوغان به خاطر اهانت هایی که در طول سالهای اخیر به قاهره کرده است، عذرخواهی نموده و دست از حمایت اخوان المسلمین و مداخله در امور داخلی مصر بردارد اما ملک سلمان به قاهره آمد و به السیسی توضیح داد که اخوان المسلمین شریک آنها در جنگ علیه حوثی ها در یمن است و پیوستن حماس به ائتلاف عربی برای توقف گسترش نفوذ ایران ضروری است همچنانکه ترکیه نیز یک متحد است و مصر بایستی با این کشور آشتی کند.

 

این روزنامه افزود: این تنها مصری ها نبودند که منتظر نتایج سفر ملک سلمان به قاهره بودند بلکه آنکارا نیز انتظار آن را می کشید تا ببیند آیا ملک سلمان با طرح آشتی و بازگرداندن ترکیه به بازارهای مصر که از بیش از یکسال قبل از آن خارج شده است، بازمی گردد یا خیر؟

 

به نوشته هاآرتص، رهبران جنبش حماس نیز به نتایج سفر ملک سلمان به آنکارا اهتمام دارند و آشتی بین اسرائیل و ترکیه مسئله انتقال کالاها و افراد از طریق گذرگاه های اسرائیلی را تضمین خواهد کرد و آشتی بین قاهره و آنکارا نیز می تواند به تعطیلی گذرگاه رفح پایان دهد و برای تحقق این امر نیز حماس بایستی از اخوان المسلمین دوری کند و این شرط اساسی است که مصر در برابر حماس قرار داده است.

 

در همین رابطه منابع رسانه ای امروز گزارش دادند که شاه سعودی امروز دوشنبه به ترکیه می رود و قرار است با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور پیش از شرکت در اجلاس سران اسلامی در شهر استانبول ترکیه ملاقات کند.

 

گذشته از پرونده‌های مهم سیاسی که ملک سلمان در سفر به ترکیه بررسی خواهد کرد، رسانه‌های متعدد ترکیه برخی جزئیات مقدمات جاری برای استقبال از شاه سعودی را فاش کردند. این رسانه‌ها اعلام کردند: یکی از هتل‌های پایتخت ترکیه به طور کامل اجاره شده است و این هتل درهای خود را به روی مسافران عادی بسته است و خدماتش را صرفا برای شاه و هیئت همراهش اختصاص داده است.

 

این رسانه‌ها افزودند: تیمی که کار تهیه مقدمات سفر شاه سعودی را برعهده دارد، زودتر به آنکارا آمد و با خود بسیاری از تجهیزات خاص ملک سلمان از جمله انواع غذاها و نوشیدنی‌های خاص را با خود به همراه آورده است.

 

همزمان مدیریت هتل مجبور شده است که در بخش اقامت شاه سعودی در هتل تغییرات زیادی بدهد.

 

سفر ملک سلمان به ترکیه از امروز آغاز و پنج روز طول می‌کشد و دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این سفر روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و جهانی مورد علاقه بررسی خواهد شد.

 

این بیانیه افزود: ملک سلمان در کنفرانس سازمان همکاری اسلامی در روزهای 14 و 15 ماه جاری میلادی در شهر استانبول ترکیه شرکت خواهد کرد.

 

این در حالی است که ملک سلمان پنج شنبه گذشته در سفری 5 روزه وارد قاهره شد و با مقامات مصری از جمله عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار کرد و در این سفر همچنین شاهد امضای 17 توافقنامه بین مصر و عربستان بود که از جمله آن توافق مربوط به ترسیم مرزهای دریایی دو طرف و ایجاد پل ارتباطی بین دو کشور است و در همین رابطه دولت مصر در بیانیه ای اعلام کرد که توافق ترسیم مرزهای دریایی با عربستان، نشان داد که دو جزیره موجود در دریای سرخ داخل آبهای منطقه ای عربستان قرار دارند. این درحالی است که این دو جزیره ده ها سال تحت حاکمیت مصر بودند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :