موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رایانه

a/65114 :کد

0

مراقب ویروس باجگیر رایانه باشید

  ﺳﻪشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -مراقب ویروس باجگیر رایانه باشید

رئیس پلیس فتای استان کرمان به کاربران رایانه هشدار داد مراقب یک ویروس "باجگیر" رایانه باشند .

 

 

 

رئیس پلیس فتای استان کرمان به کاربران رایانه هشدار داد مراقب یک ویروس "باجگیر" رایانه باشند . 
به گزارش تحلیل ایران ، سرهنگ اسماعیلی گفت : کرایپتولاکر ( Cry p to Locker ) ، بدافزاری است که اطلاعات قربانی را رمزگذاری کرده و از دسترس کاربر خارج می کند و برای بازگشایی آن از کاربر باج طلب می کند .

وی افزود : این بدافزار شانس دومی به قربانیان خود می دهد تا اگر تغییر عقیده دادند، باج درخواستی را پرداخت کنند و اطلاعات خود را بعد از رمزگشایی باز پس بگیرند. 

رئیس پلیس فتای کرمان گفت : این بدافزار از کاربر درخواست باج، به صورت بیتکوئین (Bitcoin) یا همان واحد پولی اینترنتی می کند تا کلید رمزگذاری را برای بازگشایی فایل ها در اختیار او بگذارد. 

سرهنگ اسماعیلی افزود : در بدافزارهایی که در گروه  باجگیرها قرار می گیرند، معمولاً راهکاری برای بازگشایی فایل ها بدون پرداخت باج وجود دارد  اما در مورد بدافزار کرایپتولاکر چون کلید رمزگذاری پریویت (Private) نزد نویسنده بدافزار نگهداری می شود، به هیچ وجه امکان بازگشایی فایل ها بدون آن کلید نیست.

وی گفت : نویسنده بدافزار کرایپتولاکر  برای اینکه قربانیان خود را تحت فشار بیشتر قرار دهد به آنان هشدار می دهد که کلید پریویت ظرف 72 ساعت برای همیشه از بین خواهد رفت و حتی نویسنده بدافزار هم دیگر قادر به بازگشایی فایل ها نخواهد بود. 

رئیس پلیس فتای استان کرمان افزود :‌ البته به نظر می رسد تهدید 72 ساعته برای معدوم کردن همیشگی کلید رمزگذاری چندان واقعیت ندارد و بدافزارنویس همچنان کلیدهای قربانیان خود را برای مصارف دیگر در آینده نگه می دارد. 

سرهنگ اسماعیلی توصیه کرد به علت آنکه این بدافزار از طریق ایمیل ارسال می شود از بازکردن لینک های ناشناس خودداری کنید و با تهیه و نگهداری بایگانی کامل و به روز از فایل های مهم ، خود را از قربانی شدن در این فرآیند پرهزینه و مجرمانه رها نمائید .
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :