موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/65267 :کد

0

ایران و دانمارک در زمینه باستان شناسی همکاری می کنند

  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۸
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -ایران و دانمارک در زمینه باستان شناسی همکاری می کنند

پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری ودانشگاه کپنهاگ دانمارک براساس تفاهم نامه ای که امروز در دانمارک به امضا رسیددر زمینه های علمی پژوهشی از جمله باستان شناسی ،حفاظت و مرمت ، زبان شناسی و...همکاری می کنند.

پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری ودانشگاه کپنهاگ دانمارک براساس تفاهم نامه ای که امروز در دانمارک به امضا رسیددر زمینه های علمی پژوهشی از جمله باستان شناسی ،حفاظت و مرمت ، زبان شناسی و...همکاری می کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران ،این تفاهم نامه امروز به امضای سید محمد بهشتی ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اینگلف توسن رییس دانشکده مطالعات میان فرهنگی و منطقه ای دانشگاه کپنهاگ دانمارک رسید .
 
بر اساس این تفاهم نامه دو طرف در زمینه های تبادل پژوهشگر در پروژه های کوتاه مدت یا بلند مدت ، همکاری پژوهشی ، باستان شناسی از جمله شیوه های حفاری و حفاظت و مرمت در محوطه های باستان شناسی و موزه ها همکاری می کنند .
 
از دیگر زمینه های این همکاری می توان به پژوهش در اسناد بایگانی و کتابخانه ای ، زبان شناسی، ادبیات ، انسان شناسی به ویژه قوم شناسی ، انسان شناسی تصویری و انسان شناسی شهر و مطالعات کتیبه شناسی اشاره کرد .
 
موزه شناسی ، هنرهای سنتی و مطالعات تطبیقی ، همکاری و تبادل انتشارات و برگزاری مشترک همایش ها ، محافل علمی ، کارگاه های آموزشی ، همایش های دانشگاهی از دیگر موارد همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه کپنهاگ بر اساس این تفاهم نامه است .
 
هر گونه اختلاف ناشی از اجرا یا تفسیر این یادداشت تفاهم ، از طریق مذاکره توسط مقام های ذی صلاح و از طریق مجاری دیپلماتیک حل و فصل خواهد شد .
 
طرف ها در تقسیم هزینه پروژه های مشترکی که مورد تأیید کارگروه نظارتی است مشارکت خواهند داشت و در خصوص پروژه های اضطراری کار گروه نظارتی بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد .
 
این یادداشت تفاهم که در 7بند تنظیم شده  تنها با درخواست کتبی هر یک از طرفین و با توافق متقابل کتبی می تواند اصلاح شود .
 
گفتنی است ، این تفاهم نامه در جریان سفر سه روزه هیات ایرانی متشکل از سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری ، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی ، عباس مقدم  باستان شناس و هیاتی از دانشگاه رازی کرمانشاه  به دانمارک به امضا رسید .
 
درجریان این سفراز ایران شناسان و فعالان فرهنگی و دانمارکی و همچنین ایرانیان مقیم دانمارک تجلیل خواهد شد.
 
بنابه این گزارش وبه درخواست طرف دانمارکی هیات ایرانی در مدت اقامت خود در گپنهاگ یک کارگاه آموزشی دور روزه در زمینه باستان شناسی در دانشگاه این شهر برگزار خواهد کرد.
 
تفاهم نامه مورد اشاره قرار است با هدف برقراری ارتباط برای همکاری علمی ، آموزشی و پژوهشی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشکده مطالعات میان فرهنگی ومنطقه ای دانشگاه کپنهاگ امضا شود.
 
هیات ایرانی در مدت حضورش در کپنهاگ از کلاس ایرانی شناسی در دانشگاه این شهر ،موزه کریستین لودویگ دیوید ، باغ روزنبرگ و مرکز ژئوژنتیک موزه تاریخ طبیعی دانمارک بازدیدخواهد کرد.

 / میزان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :