موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کشاورزی و دامپروری

a/65301 :کد

0

پسته ایرانی آفلاتوکسین ندارد

  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۴:۵۲
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -پسته ایرانی آفلاتوکسین ندارد

در حالی که وزیر کشاورزی آلمان، عامل کاهش صادرات پسته ایرانی به اروپا را وجود "آفلاتوکسین" در این محصول اعلام کرده است، معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد که این مساله صحت ندارد،...

 

در حالی که وزیر کشاورزی آلمان، عامل کاهش صادرات پسته ایرانی به اروپا را وجود "آفلاتوکسین" در این محصول اعلام کرده است، معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد که این مساله صحت ندارد، چرا که کمتر از یک درصد از پسته صادراتی ایرانی در سال گذشته برگشت خورده است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در دیدار وزاری کشاورزی ایران و آلمان که چند روز پیش در تهران اتفاق افتاد، نشست مشترکی بین مسئولان کشاورزی دو کشور برگزار شد و در این جلسه کریستین اشمیت خطاب به محمود حجتی اعلام کرد که علی‌رغم کیفیت بالای پسته ایرانی و زیبایی آن، مانع صادرات این محصول به اروپا وجود "آفلاتوکسین" است که شرکت‌های آلمانی می‌توانند در این راستا به ایران کمک کنند تا با تغییر روش بسته‌بندی این مشکل حل شود.

 

این در حالی است که عبدالمهدی بخشنده - معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی - دراین باره به ایسنا گفت: چنین مشکلی در پسته ایرانی وجود ندارد، چراکه از مجموع پسته‌های صادراتی ایرانی در سال گذشته کمتر از یک درصد برگشت خورده است که با توجه به صادرات حجم قابل توجهی از آن به کشورهای اروپایی، نمی‌توان پذیرفت که پسته ایرانی حاوی "آفلاتوکسین" است.

 

 

براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته بیش از 250 هزار تن انواع پسته در کشور تولید شد که حدود 130 هزار تن آن به ارزش 1.3 میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که متوسط قیمت هر کیلوگرم آن حدود 8.5 تا 11 دلار بوده است.

به گزارش ایسنا، آفلاتوکسین‌ها سموم قارچی طبیعی هستند که اگر از راه مواد غذایی وارد بدن شوند، می‌توانند سرطانزا باشند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :