موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/65341 :کد

0

جدا بودن حج از روابط سیاسی نقطه مشترك ایران و عربستان است

  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۶
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -جدا بودن حج از روابط سیاسی نقطه مشترك ایران و عربستان است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: در چند سال گذشته با مسئولان حج عربستان سعودی به یك نظر مشترك دست یافتیم مبنی بر اینكه حج را از روابط سیاسی دو كشور جدا بدانیم.

 

 

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: در چند سال گذشته با مسئولان حج عربستان سعودی به یك نظر مشترك دست یافتیم مبنی بر اینكه حج را از روابط سیاسی دو كشور جدا بدانیم، تا آسیبی به حج‌گزاری ایرانیان وارد نشود.

 

 

 


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار ایرنا، از اعلام روز چهارشنبه سازمان حج و زیارت حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكر با تاكید بر برگزاری حج عزتمندانه افزود: با این حال ما مصمم به انجام حجی مطلوب و عزتمندانه و بر پایه تفاهم و همكاری دو كشور با یكدیگر هستیم.


وی با بیان اینكه متاسفانه طی چند سال اخیر برخی افراد در آستانه مراسم حج و یا اعزام هیات های مذاكرده كننده به عربستان در رسانه ها و مطبوعات اظهار نظرهای غیر مسئولانه ای را مطرح می كنند كه پایه و اساس منطقی ندارد،‌ گفت: فردی كه هیچ گونه نقشی در برگزاری حج ندارد چگونه می‌تواند اظهار كند كه زائران ما امسال به حج نمی‌روند و سخن از تعطیلی حج به میان آورد؟


نماینده ولی فقیه افزود : ما همه ساله در انجام مذاكرات و هنگام امضای تفاهم‌نامه‌ها، مصالح ملی و عزت مردم ایران اسلامی را مد نظر داشته و هرگز اموری راكه با آن منافات داشته باشد نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.


وی لزوم هوشمندی و تدبیر در مذاكره با طرف سعودی را خاطرنشان ساخت و گفت: هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران در این مذاكرات در چارچوب سیاست های نظام برای حضور ایرانیان در مراسم حج كه قطعاً به تقویت وحدت امت اسلامی كمك می كند اقدام خواهد كرد.


سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینكه در سالهای گذشته به مسئولان عربستان اعلام كرده‌ایم كه امنیت مكه و مدینه را امنیت خود می‌دانیم اضافه كرد: همه ساله تلاش كرده‌ایم كه حجاج ایرانی در نظم كامل و با مراعات قوانین عربستان، حج را انجام دهند و خوشبختانه مسئولان آن كشور نیز بارها به این مهم اعتراف داشته‌اند.


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر افزود : زائران ایرانی نشان داده‌اند علاوه بر نظم و انضباط خاص خود همیشه به دنبال توجه به قرآن، دعا و تضرع و تقویت وحدت امت اسلامی بوده‌اند و قطعاً اگر مذاكرات به نتیجه برسد امسال نیز بر همان اساس عمل خواهدشد.


نماینده ولی فقیه اظهار داشت: سال گذشته برخی مشكلات بوجود آمده را قبل از حوادث سقوط جرثقیل و منا با گفت وگو با طرف مقابل حل كردیم و همواره معتقدیم مسائل مربوط به حج با تفاهم و گفت وگو با یكدیگر رفع خواهد شد.


سرپرست حجاج ایرانی با تاكید فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد فاجعه منا گفت: همه كسانی كه پیگیر حوادث سال گذشته مسجدالحرام و منا هستند به خوبی می‌دانند كه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت مجدّانه مسائل مربوط به آن دو فاجعه راپیگیری نموده و همچنان تا رسیدن به تمامی اهداف مورد نظر تلاش ها را ادامه خواهند داد.


وی افزود: در این ارتباط گام‌های مهمی در داخل برداشته شده و ان شاءالله با مذاكرات پیش‌رو امید است قول‌های داده شده مسئولان عربستان در رابطه با پرداخت دیه به بازماندگان نیز هرچه زودتر عملی شود.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینكه زائران عزیزی كه امسال عازم سفر حج هستند نگران نباشند، گفت: تمامی مشكلات سال گذشته با حضور كارشناسان در جلسات فراوان مورد بحث قرار گرفته و راهكارهای مقابله با آنها و تضمین امنیت زائران مشخص شده است كه به مرور به اجرا گذاشته خواهد شد.


حجه‌الاسلام‌ والمسلمین قاضی عسكر درباره شرایط حضور ایرانیان در عمره هم اظهار داشت: در صورتی كه عربستان حكم دو پلیس خاطی را اعلام و آنها را مجازات كند زمینه برای انجام این فریضه نیز فراهم خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :