موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6536 :کد

0

نمی توانم سندتوافق با ایران رادر اختیار کنگره آمریکاقراردهم

  پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۲:۲۶
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -نمی توانم سندتوافق با ایران رادر اختیار کنگره آمریکاقراردهم

مدیر کل آژانس انرژی اتمی که اخیرا با اعضای کنگره آمریکا دیدار کرد مدعی شد اسناد آژانس درخصوص توافق با ایران را در اختیار کنگره قرار نداده است.

به گزارش تحلیل ایران نقل از اسوشیتدپرس، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه به رغم انتقادهای شدید سناتورهای جمهوریخواه آمریکا گفت نمی تواند نسخه ای از سند بازرسی هسته ای آژانس با ایران را در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد.

جمهوریخواهان با انتقاد از «دولت باراک اوباما»، رئیس جمهور آمریکا می گویند کنگره به این سند دسترسی پیدا نکرده است. آنها می گویند برای تصمیم گیری درمورد تصویب یا رد موافقتنامه هسته ای به دست آمده با ایران در رای گیری ماه سپتامبر کنگره دسترسی به این سند ( بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ) ضروری است.

اوباما، کنگره را به شدت تحت فشار قرار داده است تا موافقتنامه هسته ای ایران را تصویب کند، موافقتنامه ای که هدف از آن محدود کردن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم های اقتصادی علیه این کشور و آزاد شدن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده ایران است.

آمانو پس از دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصریح کرد به لحاظ قانونی وظیفه دارد این سند را محرمانه نگه دارد.

وی پس از نشست با اعضای این کمیته سنا در مصاحبه با خبرنگاران افزود: تصور کنید کشوری اطلاعاتی محرمانه را در اختیار من قرار دهد و من به تعهد خودم پایبند نباشم، در آن صورت هیچ کشوری اطلاعات در اختیار ما قرار نخواهد داد. این مسئله در مورد آمریکا نیز صادق است. ما توافقی محرمانه با ایران داریم و من نمی توانم آن را در اختیار دیگران قرار دهم.

آمانو اخیرا با اعضای سنا دیدار و با آنها درخصوص نقشه راه آژانس پس از توافق وین گفتگو کرد. 

سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران گفت همچنان درمورد موافقتنامه ای که آمریکا و شرکایش با ایران به آن دست یافته   اند به شدت تردید دارد.

همچنین، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد سند توافق نهایی میان آژانس انرژی اتمی و ایران را ندیده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :