موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/65436 :کد

0

برنامه‌هایی که اولاند درباره لبنان در سر دارد

  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۰
تعداد بازدید : ۱۷۰   
 تحلیل ایران -برنامه‌هایی که اولاند درباره لبنان در سر دارد

فرانسوا اولاند در حالی هفته آینده به لبنان سفر می‌کند که قدرت و شرایط کمک به لبنان را نداشته و برنامه‌های نگران‌کننده‌ای برای این کشور در سر دارد.فرانسوا اولاند در حالی هفته آینده به لبنان سفر می‌کند که قدرت و شرایط کمک به لبنان را نداشته و برنامه‌های نگران‌کننده‌ای برای این کشور در سر دارد.


به گزارش تحلیل ایران، روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به سفر هفته آینده فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه به لبنان نوشت: مانند سال 2012 که اولاند در مسیر عزیمت به عربستان سعودی وارد لبنان شد، هفته آینده نیز قبل از رفتن به عمان در بیروت فرود خواهد آمد.


بر اساس اظهارات رسمی اعلام شده از سوی فرانسه، اولاند در این سفر حمایت خود از لبنان و ثبات این کشور و پشتیبانی از آن در برابر ورود آوارگان سوری و پیامدهای تحولات منطقه‌ای بر ضد این کشور را اعلام خواهد کرد.


در سال 2012 نیز وی در دیداری که به‌صورت شتابزده برنامه ریزی شده بود، بعد از ترور وسام الحسن وارد بیروت شد و تعهد خود را به شکست دادن تلاش‌ها برای بی‌ثباتی در لبنان و حمایت از این کشور در برابر سرایت بحران سوریه اعلام کرد.


پس از آن که در اواخر سال گذشته میلادی برای اولین بار محافل رسمی لبنان از سفر اولاند به لبنان خبر دادند، برخی جریان‌های لبنانی از اهمیت این دیدار و دستاوردهای احتمالی آن در این شرایط حساس منطقه‌ای برای لبنان مطالب زیادی مطرح کردند، اما باید دید عملاً این دیدار چه‌چیزی می‌تواند برای لبنان به‌دنبال داشته باشد.


اولین شکاف ایجاد شده در دیدار اولاند از بیروت این است که به‌خلاف تمامی فعالیت‌های دیپلماتیک فرانسه، این دیدار باز هم در خلأ ریاست جمهوری انجام می‌شود. فرانسه در سه دوره خلأ ریاست جمهوری در لبنان حتی یک بار موفق نشده حرف آخر را در این پرونده دقیق و پیچیده که عناصر منطقه‌ای و بین‌المللی در آن مداخله دارند، بزند. این کشور حتی در زمان ورود به این پرونده باعث پیچیده‌تر شدن آن نیز شده است.


این در حالی است که خلأ ریاست جمهوری لبنان وارد سومین سال خود شده اما هیچ تلاش بین‌المللی جدی برای از بین بردن این بحران وجود ندارد. نکته مهم‌تر این است که اولاند در زمان تماس با سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده بعد از دیدار وی با سعد حریری در پاریس به‌گونه‌ای خود را وارد عرصه بحران ریاست جمهوری و اختلافات داخلی لبنانی‌ها کرد که گویا می‌خواست نسبت به حل و فصل قریب الوقوع این پرونده به همه تبریک بگوید.


در حالی که محافل فرانسوی در اقدامی دیرهنگام به تازگی اعلام کردند که فرنجیه اجماع لبنانی یا مسیحی را برای خود به دست نخواهد آمد و جریان آزاد ملی و نیروهای لبنانی در برابر او خواهند ایستاد، تا جایی که سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی برای مخالفت با فرنجیه، حمایت خود از کاندیداتوری میشل عون را اعلام کرد.


محافل دیپلماتیک فرانسه همچنین خیلی دیر متوجه شدند که عربستان سعودی نیز از این سازش استقبال نمی‌کند، به‌گونه‌ای که علی عواض العسیری سفیر عربستان در بیروت اخیراً موضع رسمی کشور را اعلام و تأکید کرد که عربستان با کاندیدایی همراه است که بتواند اجماع را به دست بیاورد.


اولاند در برنامه های خود دیدار با رئیس پارلمان و نخست‌وزیر لبنان را در برنامه خود دارد، این در حالی است که یک منبع مطلع می‌گوید که فرانسه مناسبات خود با لبنان را منحصر به رفیق حریری نخست وزیر فقید این کشور و پسرش سعد حریری کرده است. این سیاست به‌ویژه در زمان ژاک شیراک رئیس‌جمهور اسبق فرانسه آغاز و در دوران ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند ادامه پیدا کرد.


اولاند اصرار داشت که مناسبات خوبی با سعد حریری داشته باشد و در الیزه از وی پذیرایی کرد. پاریس در این راستا تمامی طرف‌های دیگر به‌ویژه مسیحیان را از خود دور و سال‌ها تنها از طریق خانواده حریری با بیروت ارتباط ایجاد می‌کرد.


شکاف دوم این است که اولاند در شرایطی به لبنان سفر می‌کنند که عربستان کمک تسلیحاتی به ارتش لبنان از طریق فرانسه را متوقف کرده است، این در حالی است که کمک‌های فرانسه از اصل این هدیه نیز در حد پیش‌بینی ها نبود و تنها 48 موشک میلان به لبنان فرستاده شد که رهبران شبه‌نظامیان لبنانی در آن زمان با تمسخر می گفتند که در دوره جنگ صدها فروند از این موشک‌ها را در اختیار داشته‌اند.


علاوه بر ابهامات و شبهه‌های زیادی که در مورد این معامله و نقش داخلی فرانسه در آن وجود دارند، اولاند در این سفر چه‌چیزی از تعهدات خود در حمایت از ارتش و تلاش برای قانع کردن عربستان را عمل خواهد کرد؟ این در حالی است که پاریس پیش ‌از این اعلام کرده که عربستان از او نخواسته روند این معامله را متوقف کند، بلکه تنها خواستار آن شده که مانع از تحویل محتوای این معامله به لبنان شود.


این بدان معناست که کار کارخانه‌های تسلیحاتی فرانسه ادامه خواهد داشت و از دیدگاه فرانسه عمل به این توافق‌ها و به راه افتادن کارخانه‌های تسلیحاتی فرانسه مهم‌تر از هر موضوع دیگری است، چرا که یکی از بندهای اصلی دیدارهای کاری رئیس‌جمهور فرانسه و سایر مسئولان این کشور با طرف های خارجی را تشکیل می‌دهد.


در مورد محتوای این دیدار سؤال‌های متعددی مطرح است: در حالی که حزب سوسیالیست فرانسه دچار اختلافات داخلی و درگیری با راست‌گرایان و راست‌گرایان افراطی شده است، محتوای سفر فرانسوا اولاند به بیروت در سال آخر ریاست جمهوری فرانسه چه می‌تواند باشد؟ در شرایطی که اولاند آماده ترک الیزه می‌شود یا لااقل خود را برای یک دوره رقابت‌های سخت برای رسیدن به ریاست جمهوری آماده می‌کند، چه تعهداتی می‌تواند به لبنان بدهد؟


در مورد اوضاع آوارگان سوری، رئیس‌جمهور فرانسه که می‌خواهد در این سفر به یکی از اردوگاه‌های آوارگان در منطقه بقاع برود و از کمک به لبنان در برابر بحران آوارگان سخن می‌گوید، چطور می‌تواند به لبنان کمک کند، در شرایطی که اروپا و فرانسه نیز غرق در بحران آوارگان هستند؟


فرانسه چطور می‌تواند در شرایط کنونی به لبنان کمک کند ، در حالی که هیچ برنامه عملیاتی و جدی برای مبارزه با حملات گروه‌های افراط‌گرا ندارد و سرویس‌های جاسوسی این کشور در برابر ده‌ها گروهک موجود در خیابان‌های پاریس ناتوان هستند؟


مهم‌ترین موضوع در دیدار اولاند از بقاع این است که قرار دادن مناطقی از تعنایل برای اسکان آوارگان سوری و ایجاد اردوگاه‌های آوارگان در آن تا چه‌حد با این دیدار مرتبط است؟ این موضوعی است که نگرانی‌های داخلی در لبنان را به‌دنبال داشته است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :