موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/65506 :کد

0

«قند همچون کوکائین اعتیادآور است»

  پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۰
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -«قند همچون کوکائین اعتیادآور است»

دانشمندان استرالیایی می گویند قند با تحت تأثیر قرار دادن مرکز لذت در مغز همان کاری را با آن انجام می دهد که مواد مخدر می کند.

دانشمندان استرالیایی می گویند قند با تحت تأثیر قرار دادن مرکز لذت در مغز همان کاری را با آن انجام می دهد که مواد مخدر می کند.


به گزارش  تحلیل ایران ، با وجود اینکه دانشمندان بسیار پیشتر به این نتیجه رسیده بودند که تأثیر قند بر مغز مشابه تأثیر مواد مخدر بر مغز است، نتیجه بررسی تازه ای نشان می دهد که برای ترک اعتیاد به مصرف قند نیز باید همان روشهایی را به کار برد که معتادان به مواد مخدر برای ترک اعتیاد استفاده می کنند.

 

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا دریافتند، مصرف زیاد قند سطح دوپامینِ (نوعی پیام رسان عصبی که نقش فعال کنندگی دارد) خون را همان گونه که مواد مخدری همچون کوکائین افزایش می دهد، بالا می برد.

 

به گفته دانشمندان، مصرف طولانی مدت قند سرانجام سبب کاهش سطح دوپامین خون می شود و به این ترتیب افراد هر بار میزان مصرف خود را بالا و بالاتر می برند تا در نهایت به سطحی برسند که احساس رضایت کنند و خود را از افسردگی برهانند.

 

پژوهشگران در بررسی دیگری نیز دریافتند، تماس طولانی مدت با ساکاروز (شکر) سبب ایجاد اختلالات بلع و تغییر رفتار در افراد می شود.


سلنا بارتلت، دانشمند عصب شناس دانشکده نوآوری بهداشتی و زیستی دانشگاه کوئینزلند در این خصوص گفت، این بررسی نشان می دهد که داروهایی که برای درمان اعتیاد به نیکوتین به کار می رود می تواند برای ترک اعتیاد به مصرف قند هم مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی گفت: «بارها مشاهده کرده ایم که مصرف زیاد قند سبب بالا رفتن سطح دوپامین مغز می شود و با در دست گرفتن مرکز لذت در مغز همان تأثیری را بر روی مغز می گذارد که مواد اعتیادآوری همچون تنباکو، کوکائین و مورفین بر روی مغز می گذارند.»


 

داشنمندان بارها نسبت به مصرف بالای قند و شکر هشدار داده اند.

مصرف بالای قند افزون بر قرار دادن فرد در معرض خطر ابتلا به دیابت سبب افزایش ابتلا به بیماری‎های قلبی، چاقی، تضیف دستگاه ایمنی بدن، تشدید بیماری‎های عفونی و ... می شود.

 

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :