موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مذهبی

a/65626 :کد

0

ستاد بازسازی عتبات از جلوه‌های عملی وحدت بین امت اسلام است‌

  پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -ستاد بازسازی عتبات از جلوه‌های عملی وحدت بین امت اسلام است‌

تولیت آستان قدس رضوی گفت: یکی از جلوه‌های عملی، زیبا و ماندگار وحدت بین امت اسلامی، حرکتی است که امروز تحت عنوان ستاد بازسازی عتبات عالیات اجرایی می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به طرح راهبرد «وحدت در جهان اسلام» توسط مقام معظم رهبری گفت: یکی از جلوه‌های عملی، زیبا و ماندگار وحدت بین امت اسلامی، حرکتی است که امروز تحت عنوان ستاد بازسازی عتبات عالیات اجرایی می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سخنانی در دیدار با رئیس و جمعی از اعضای ستاد بازسازی عتبات عالیات با تاکید بر‌اینکه نقش وحدت آفرین ستاد بازسازی عتبات عالیات کمتر از سازندگی اعتاب مقدسه نیست، خطاب به اعضای این ستاد اظهار داشت: امروز شما این پیام را القاء می‌کنید که تفاوت رنگ، اقلیم و گویش، بر ارتباط بین مسلمانان تاثیر نمی‌گذارد و ایران اسلامی، اقلیم، خاک، سرزمین و گویش را مرز خود نمی‌داند. بلکه مرز ما اسلام و باورهای دینی است.

 

رئیسی ضمن بیان اینکه دشمنان ما مخالف توسعه و آبادانی عتبات عالیات هستند، ادامه داد: آن‌ها با القای اختلافات و شبهات، به دنبال خدشه وارد کردن به این حرکت الهی، اسلامی، انقلابی، عبادی و ماندگار هستند. اما پایداری و ایستادگی خادمان ستاد بازسازی عتبات عالیات در یک دهه گذشته، سبب شد که تمام برنامه‌های دشمن در راستای طرح اختلاف بین عرب و عجم، ایرانی و عراقی وغیره نقش بر آب شود.

 

وی کار در شرایط خاصی که در شهرهایی هم چون سامرا حاکم است را نوعی مجاهدت خواند و اظهار کرد: ما امروز در شرایط جنگ میان دو اراده هستیم. یک اراده به‌دنبال این است که اثری از عتبه، زائر عتبه و شکوه عتبات باقی نماند و دیگری درصدد حفظ و شکوه افزایی عتبات، تسهیل و توسعه حضور زائران و فراهم آوردن شرایط کسب معنویت از این دانشگاه انسان سازی است.

 

تولیت آستان قدس رضوی افزود: به همین دلیل، داعش و تکفیری ها به عنوان عوامل استکبار به‌دنبال از بین بردن جلوه های اقدامات صورت گرفته در زمینه بازسازی عتبات عالیات هستند.

 

رئیسی در بخش دیگری از عتبات به عنوان دانشگاه‌های انسان سازی یاد و عنوان کرد: ماهیت زیارت، توجه به مقامی اعلی و تلاش برای رسیدن به مقام عبودت و بندگی خداوند متعال است.

 

وی با تاکید بر ضرورت تامین شرایط بهره‌گیری همگان از فرصت زیارت، افزود: مشتاقان زیارت عتبات عالیات بسیار زیاد هستند و ما باید محیطی آرام، آماده و مساعد برای برقراری ارتباط معنوی و بهره مندی این جماعت عظیم را فراهم آوریم.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری با اشاره به شرایط مدیریت عتبات عالیات عراق در دوره حکومت حزب بعث، اظهار کرد: در آن زمان حکومت به طور کامل با آبادانی و توسعه این اماکن مقدس مخالف بود و از این روی با وجود عشق و ارادت شیعیان و محبان اهل بیت(ع)، هیچ اقدامی اجرایی نمی‌شد.

 

رئیسی با بیان اینکه امروز اداره عتبات عالیات در اختیار مرجعیت دینی قرار گرفته است، اظهار داشت: در این شرایط مردم نسبت به سازوکارهای مدیریتی این اماکن مبارک، اعتماد پیدا کرده‌اند و با جان و دل از سرمایه‌های خود برای بازسازی و توسعه آنها هزینه می‌کنند.

 

وی هم چنین احداث و توسعه عتبات عالیات را به عنوان یکی از نمودهای تمدن اسلامی مطرح و خاطر نشان کرد: کارهایی که گذشتگان در این زمینه انجام داده اند و کارهایی که امروز توسط مردم ما انجام می شود، برای همیشه ماندگار هستند و جلوه‌ای از تمدن عظیم اسلامی را به نمایش می‌گذارند.

 

تولیت آستان قدس رضوی در این دیدار از ضرورت توسعه ارتباطات میان اعتاب مقدسه نیز سخن به میان آورد و گفت: آستان قدس رضوی با تجربه 37 ساله‌ای که پس از پیروزی انقلاب اسلامی کسب کرده، می‌تواند در تعامل با عتبات عالیات عراق بسیار موثر و مفید واقع شود و اقدامات ارزنده ای را رقم بزند.

 

رئیسی با بیان اینکه آستان قدس رضوی و سایر عتبات مقدس هدفی مشترک را دنبال می‌کنند، گفت: بر این اساس ما آماده همکاری هستیم و به سهم خودمان ایفای نقش خواهیم کرد.

 

حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز در سخنانی در این دیدار به ارائه گزارش اقدامات انجام شده توسط این ستاد در 11 سال گذشته پرداخت و گفت: ما در مرحله اول در 8 سال، بازسازی عتبات عالیات را مورد توجه قرار دادیم و همه بخش‌های حرم‌های مطهر شامل صحن‌ها، رواق‌ها، گنبدخانه‌ها، ضریح‌های مطهر وغیره را تعمیر و یا نوسازی کردیم.

 

پلارک سپس به ارائه توضیحاتی درباره پروژه‌های توسعه‌ای در حال اجرا در عتبات عالیات پرداخت و از صحن حضرت زهرا(س) در نجف، صحن عقیله بنی هاشم(س) در کربلا، ترفیع گنبد امام حسین(ع) و توسعه جانبی حرم کاظمین(ع) به عنوان مهم ترین این طرح ها یاد کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :