موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/6563 :کد

0

نگاه یک نشریه آمریکایی به تجارت زعفران در ایران

  پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۴:۱۴
تعداد بازدید : ۳۰۹   
 تحلیل ایران -نگاه یک نشریه آمریکایی به تجارت زعفران در ایران

مجله آمریکایی فورچون روز چهارشنبه در گزارشی به تاثیر تحریم های بین المللی و نیز لغو تحریم ها بر بازار صادرات زعفران ایران پرداخت.

مجله آمریکایی فورچون روز چهارشنبه در گزارشی به تاثیر تحریم های بین المللی و نیز لغو تحریم ها بر بازار صادرات زعفران ایران پرداخت.

 

در این گزارش از ایران به عنوان مرکز تولید زعفران در دنیا با قدمت برداشت بیش از 3 هزار ساله این محصول نام برده شده است.
براساس این گزارش، ایران در حال حاضر بیش از 90 درصد از این محصول مورد مصرف در زمینه غذایی، آرایشی و طب سنتی را در جهان تولید می کند.
اما تحریم های بین المللی اعمال شده بر ایران، موجب وارد آمدن ضربه بزرگی به تجارت محصول زعفران در این کشور شده است.
شرکت ها و بانک های ایرانی در زمان تحریم اجازه دسترسی به سیستم مالی جهانی را نداشتند و این مساله دستیابی شان به بازارهای اروپا، کانادا و آمریکا را غیرممکن کرده بود.
شرکت های ایرانی از آنجا که نمی توانستند از بانک های جهانی استفاده کنند، بالاجبار در پی راه هایی در حواشی این سیستم بودند.
مهرداد روحانی مدیر عامل یک شرکت زعفران در این خصوص گفت: باید به طرف های خصوصی که معامله با آنها گران قیمت است، رجوع کنیم و مستقیما با مشتریان داد و ستد داشته باشیم و به آنها در پرداخت پول اعتماد کنیم که گاهی اوقات نیز خریداران تقلب می کنند.
برخی شرکت ها نیز با خریداران فرامرزی معامله پایاپای می کنند و در ازای فروش زعفران، مواد غذایی و کالاهای مصرفی می پذیرند.
با این حال فروش زعفران ایران به رغم موانع موجود، همچنان به قوت خود باقی مانده است.
براساس اعلام شورای ملی زعفران، صادرات زعفران ایران در سال 2014 به میزان 36درصد افزایش یافت و قیمت هر کیلوی آن به 2 هزار دلار رسید.
این نشریه پیش بینی کرد که به محض لغو تحریم ها، شرکت های ایرانی با تقاضای بالایی مواجه شده که این وضعیت به افزایش قابل توجه قیمت این محصول منجر می شود.

                               

زعفران     امریکا     ایران            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :