موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/65664 :کد

0

آمادگی اصفهان برای خواهرخواندگی با ملبورن

  پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۹
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -آمادگی اصفهان برای خواهرخواندگی با ملبورن

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان آمادگی خود برای خواهرخواندگی با شهر ملبورن را اعلام می‌کند گفت: از آنجایی که مسئولان شهر ملبورن تمایل زیادی نسبت به معماری اسلامی ایرانی دارند آماده...

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان آمادگی خود برای خواهرخواندگی با شهر ملبورن را اعلام می‌کند گفت: از آنجایی که مسئولان شهر ملبورن تمایل زیادی نسبت به معماری اسلامی ایرانی دارند آماده برگزاری همایشی در این زمینه هستیم.


به گزارش تحلیل ایران، به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، دکتر مهدی جمالی‌ن‍ژاد در دیدار با نایب رئیس و روسای دانشکده‌های دانشگاه ملبورن استرالیا، استان اصفهان را با دارا بودن 107 شهر و یک‌هزار و 833 روستا و سکونتگاه به لحاظ دارا بودن تعداد شهرها نخستین استان کشور دانست و اظهار داشت: این استان و به وی‍ژه شهر اصفهان نیز با 22 هزار اثر تاریخی یکی از استان‌های متمدن و تاریخی کشور است.

وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان اصفهان افزود: گردشگرانی که به استان اصفهان سفر می‌کنند در هر زمانی از سال می‌توانند چهار فصل سال را در مناطق مختلف استان تجربه کنند.

 

شهردار اصفهان به عناوین و برندهای شهر اصفهان طی 10 سال گذشته اشاره کرد و گفت: اصفهان در سال 2006 به عنوان پایتخت جهان اسلام، در سال گذشته به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و اخیرا نیز به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهر اصفهان در عرصه دیپلماسی شهری نیز یکی از شهرهای فعال جهان است، بیان کرد: بر این اساس این شهر در حال حاضر عضو بسیاری از سازمان‌های معتبر جهانی از جمله ICCN،INT ، CITYNET، METROPOLICE و ... است.

 

شهردار اصفهان به خواهرخوانده بودن اصفهان با 13 شهر بزرگ دنیا اشاره و بیان کرد: همچنین باید توجه داشت که اصفهان در دوران تاریخی مختلف و به وی‍ژه در جنگ جهانی دوم میزبان تعداد زیادی از بزرگان کشورهای مطرح دنیا بوده که بسیاری از آنها در حال حاضر در قبرستان ارامنه این شهر مدفون هستند.

وی اصفهان را یکی از صنعتی‌ترین شهرهای ایران عنوان کرد و افزود: همچنین این شهر با دارا بودن 192 نوع صنایع دستی در این زمینه نیز در کشور ایران و حتی در سطح بین‌المللی پیشتاز است.

جمالی‌ن‍ژاد با تاکید بر اینکه در برنامه‌ریزی اخیر در شهر اصفهان سعی بر آن شده است تا این شهر به سمت صنایع دانش‌بنیان هدایت شود، تصریح کرد: از این رو قرار است این امر در کوتاه‌مدت در برنامه 5 ساله شهرداری و در برنامه بلندمدت چشم‌انداز 50 ساله شهر اصفهان تحقق یابد.

 

وی با بیان اینکه دانش و خلاقیت دو کلید واژه بسیار مهم در برنامه‌ریزی شهر اصفهان است، گفت: از این رو در این راه از هر ظرفیتی که شهرداری را در تحقق اهدافش کمک کند استفاده خواهیم کرد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: می‌توان با استفاده از  تجربیات و علم دانشگاهیان و مسئولان شهری ملبورن و همچنین با انتقال تجربیات دانشگاهیان و مسئولان مدیریت شهری اصفهان به روند ارتقایی هر دو شهر کمک کرد.

 

وی با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان آمادگی خود برای خواهرخواندگی با شهر ملبورن را اعلام می‌کند، گفت: از آنجایی که مسئولان شهر ملبورن تمایل زیادی نسبت به معماری اسلامی ایرانی دارند آماده برگزاری همایشی در این زمینه هستیم.

معماری اصفهان همواره مورد توجه دانشجویان دانشگاه ملبورن است


‌پروفسور «کی‌ون» نایب رئیس دانشگاه ملبورن استرالیا  نیز در این دیدار با اشاره به اینکه معماری اصفهان همواره مورد توجه دانشجویان معماری دانشگاه ملبورن قرار می‌گیرد، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که کشور استرالیا نیز تاریخی بوده اما به دلیل تغییر برخی از بافت‌های شهری بافت جدید به بافت تاریخی غلبه کرده است.

 

وی قدمت 163 ساله دانشگاه ملبورن را دلیل بر تاریخی بودن شهر ملبورن دانست و افزود: همه می‌دانیم که دلیل ایجاد شهر ملبورن پیدایش طلا در این منطقه بوده که متاسفانه برخی از ساکنان این شهر پس از اتمام منابع طلایی موجود این شهر را ترک کرده و برخی دیگر به سختی این شهر را تا شکل‌گیری کامل مدیریت کرده‌اند.

 

نایب رئیس دانشگاه ملبورن استرالیا با اشاره به اینکه همه شهرهای جهان در برخی از مقاطع زمانی با چالش‌هایی روبرو می‌شوند، گفت: از این رو باید توجه داشت که شهر ملبورن از 30 سال گذشته و به دلیل مشکلاتی که صنعت برای این شهر ایجاد کرده بود رویکرد دانش‌محوری به خود گرفته و دانشگاه به عنوان یکی از المان‌های حساس این شهر تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه در شهر ملبورن بر این اعتقادیم که در شهرک‌های جدیدی که برای شهروندان ایجاد می‌شود باید امکاناتی فراهم شود که برای شهروندان کیفیت زندگی خوبی را به همراه بیاورد، اضافه کرد: همچنین سعی شده معماری‌هایی که در این شهر انجام می‌شود با فرهنگ مردم همخوانی داشته باشد تا مردم به مناطق جدید نیز حس تعلق پیدا کنند.

 

کی‌ون ارتقای کیفیت زندگی شهروندان را از نخستین اولویت‌های‌ برنامه‌ شهرهای کشور استرالیا عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس در این شهرها دانشگاه‌ها نقش بسیار تاثیرگذاری دارند و از شهر به عنوان بستری برای پیاده‌سازی‌ ایده‌هایشان استفاده می‌کنند.

وی که معتقد است شهرها بهترین آزمایشگاه برای اجرای آخرین پژوهش‌های دانشگاهی هستند، افزود: باید توجه داشت که امروزه تنها مکان تاثیرگذار در حل چالش‌های جدی شهرها، دانشگاه‌ها هستند و شهری مانند اصفهان که در ابتدای راه تبدیل شدن به دانش‌محوری است باید به این امر توجه داشته باشد.

 

نایب رئیس دانشگاه ملبورن استرالیا در ادامه نزدیک بودن محل اشتغال و محل زندگی را یکی از مولفه‌های بالا بردن کیفیت زندگی برای شهروندان دانست و ابراز کرد: از این رو برنامه‌ریزی در این باره در شهرهای دانش‌محور باید در راستای راه‌اندازی مشاغلی باشد که سازگاری با محیط زندگی شهروندان نیز داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه شهر ملبورن به مدت 14 سال در خشکسالی به سر برده و امسال سومین سال آبی این شهر است، افزود: ما در دوران خشکسالی سختی‌های زیادی را متحمل شدیم اما با استفاده از ظرفیت‌های علمی به گونه‌ای فضای سبز را افزایش دادیم که شهر را با استفاده از این فضا خنک کرده و کمترین مصرف آب را نیز داشتیم.

کی‌ون اضافه کرد: در حال حاضر ملبورن سرسبزترین شهر و نگین سبز استرالیا است و از این رو از جایگاه ویژه‌ای در این کشور برخوردار است.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :