موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/65723 :کد

0

لزوم صرفه جویی در مصرف آب/۷ مركز استان در معرض بحران كمبود

  پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۹:۳۳
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -لزوم صرفه جویی در مصرف آب/۷ مركز استان در معرض بحران كمبود

معاون نظارت بر بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب(آبفا) كشور گفت: هفت مركز استان كشور در تابستان امسال در معرض بحران كمبود آب و ۳۰۱ شهر در معرض تنش آبی هستند.

 

 

 

معاون نظارت بر بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب(آبفا) كشور گفت: هفت مركز استان كشور در تابستان امسال در معرض بحران كمبود آب و 301 شهر در معرض تنش آبی هستند، اما صرفه جویی 20 درصدی در مصرف آب این مشكلات را تا حد زیادی كاهش خواهد داد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار ایرنا ، حمیدرضا تشیعی امروز (پنجشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با بیان اینكه كشور وارد پانزدهمین سال پیاپی خشكسالی شده است، اظهار داشت: آخرین وضعیت بارش ها حاكی از میانگین 189 میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه 1394) تا 18 فروردین ماه است. هرچند بارندگی ها در همسنجی با مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش نشان می دهد، اما در قیاس با میانگین بلندمدت سه درصد كاهش دارد.


به گفته این مقام مسئول، مسائلی همچون خشك بودن اقلیم كشور، تامین 55 درصد آب مورد نیاز از منابع زیرزمینی، بیلان منفی سفره های آب زیرزمینی و بارش های جوی، همگی از تداوم روند كم آبی و لزوم مدیریت مصرف این ماده ارزشمند حكایت دارد.


تشیعی یادآور شد: پارسال 547 شهر كشور در معرض تنش آبی قرار داشتند كه با اقدامات كوتاه مدت و اضطراری نظیر تامین و توزیع آب، با مشكل حاد مواجه نشدند. پیش بینی می شود 301 شهر در تابستان امسال با تنش آبی روبرو باشند و تولید و مصرف آبشان در وضعیت سر به سر قرار گیرد.


وی همچنین با اشاره به افزایش یك تا دو درجه ای میانگین دمای كشور كه افزایش مصرف آب را به دنبال خواهد داشت، بیان داشت: انتظار كم آبی و كم فشاری آب را در همه این 301 شهر داریم و كاركنان شركت آبفای كشور از ابتدای سال آبی جاری اقدامات اضطراری تامین آب را برای مواجهه با این شرایط آغاز كرده اند. 


معاون آبفای كشور ادامه داد: افزایش پدیده گرد و غبار در سال های اخیر كه بویژه افزایش مصرف آب را برای شست وشو بدنبال داشته ، از دیگر عوامل تشدیدكننده مصرف آب است كه باید همواره مد نظر قرار داشته باشد.

** رتبه نخست كرمان در وضعیت بحرانی آب
تشیعی گفت، هم اینك استان كرمان كه بخش اعظم تامین آب آن از منابع زیرزمینی است، رتبه نخست تنش آبی كشور را دارد و با وضعیت بحرانی رو به رو است.


به گفته این مقام مسئول، نبود بارش های مناسب جوی در حوضه آبریز زاینده رود نیز سبب شده است اصفهان نیز همچنان در معرض تنش آبی قرار داشته باشد.


وی سایر شهرهای مهم در معرض بحران كمبود آب را بوشهر، شیراز، مشهد، همدان و بندرعباس عنوان كرد.


معاون نظارت بر بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور اضافه كرد: بهبود بارش های جوی، وضعیت بهتری را در سد تامین كننده آب بندرعباس رقم زده، اما در این نقطه كشور به دلیل وضعیت خاص اقلیمی همواره در معرض تنش آبی قرار داریم.


وی گفت: هرچند افزایش بارندگی ها نگرانی ها در تامین آب همدان را تا حدودی كاهش داده است ، اما در مشهد مقدس به دلیل افزایش جمعیت شهر در تابستان به دلیل حضور زوار و محدودیت های تامین آب از سد «دوستی»، همچنان با تنش آبی مواجه ایم.


این مقام مسئول تصریح كرد: صرفه جویی 20 درصدی مردم در مصرف آب، همه این كمبودها و تنش های آبی را برطرف خواهد كرد و هر گونه قطعی آب و یا برقراری سیستم نوبت بندی را به حداقل می رساند.


وی افزود: براساس آمارها و به رغم بارندگی های نسبتا مناسب، فقط 57 درصد سدهای كشور پر شده و در سد زاینده رود كه تامین كننده آب شرب منطقه است، این میزان به كمتر از 40 درصد می رسد.


تشیعی تاكید كرد، بیلان منفی سفره های آب و تامین 55 درصدی آب از منابع زیرزمینی یادآور این نكته است كه حتی بارش های مناسب جوی نیز نمی تواند راهگشای رفع تنش آبی در كشور باشد، بلكه باید با مدیریت مصرف، تغییر الگوهای مصرف را در دستور كار داشته باشیم.


پیشتر معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام كرده بود: مركز پنج استان كرمان، همدان، خراسان رضوی، بوشهر و فارس با بحران آب مواجه اند و تمهیداتی شامل حفر چاه های جدید و اجاره چاه و اقدامات اضطراری كوتاه مدت برای گذر از بحران در تابستان در این شهرها اندیشیده شده است.

** خط قرمز آبفا، كیفیت آب است
وی در ادامه با اشاره به وجود 800 آزمایشگاه كنترل كیفی مجهز و مدرن در كشور همراه با تیم كنترل كیفی زبده، خاطرنشان كرد: به رغم افزایش دما و تداوم خشكسالی در سال گذشته و كمبود آب در 547 شهر كشور، اجازه نزول كیفی و بالا رفتن ریسك آلودگی آب داده نشد و این موضوع به تایید وزارت بهداشت نیز رسیده است.


این مقام مسئول افزود: این مساله در ایام گرم تابستان بویژه در مرزهای كشور با ورود ناقلان بیماری های وابسته به آب از جمله وبا، حصبه و . . . از مرزهای غربی، شرقی، جنوب غربی و جنوب شرقی تشدید می شود، اما با كنترل ها و نظارت های انجام شده اجازه ورود هرگونه بیماری داده نشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :