موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست و امنیت

a/65795 :کد

0

طالبان بخش هايي را در استان بغلان افغانستان تصرف كردند

  جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۳:۰۹
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -طالبان بخش هايي را در استان بغلان افغانستان تصرف كردند

كمتر از سه هفته پس از هشدار اعضاي شوراي استان بغلان در باره خطر سقوط دوباره شهرستان «دند غوري» از توابع اين استان به دست گروه طالبان، گزارش هاي رسيده حاكي از آن است كه نيروهاي اين گروه بار ديگر كنترل

كمتر از سه هفته پس از هشدار اعضاي شوراي استان بغلان در باره خطر سقوط دوباره شهرستان «دند غوري» از توابع اين استان به دست گروه طالبان، گزارش هاي رسيده حاكي از آن است كه نيروهاي اين گروه بار ديگر كنترل بخش هايي از اين شهرستان را به دست گرفته و برخي مناطق ديگر را به محاصره خود درآورده اند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، «بسم‌الله عطاش» يك عضو شوراي استان بغلان روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت كه طالبان شامگاه چهارشنبه به روستاهاي «جوي نو» و «احمدزي ها» حمله كردند و اين مناطق را به تصرف خود درآوردند، اما حمله ساعت يك بامداد آنان به «شهرنو» عقب زده شد.
وي گفت كه تصرف دوباره اين مناطق به دست طالبان در شرايط حساس كنوني نگران كننده است.


شوراي استان بغلان پيشتر هشدار داده بود كه گروه طالبان بارديگر در شهرستان دندغوري تحركاتي را آغاز كرده اند و قصددارند بار ديگر اين منطقه را به كنترل خود در آورند و اگر دولت امكانات و نيروهاي بيشتري به اين استان نفرستد، احتمال سقوط دوباره دند غوري و منطقه «دند شهاب الدين» اين شهرستان وجود دارد.


با اين حال ژنرال بريد رجب معاون فرمانده لشگر شاهين افغانستان گفته است كه عمليات مشترك ارتش، پليس و نيروهاي امنيت ملي، تحت عنوان «تندر يك» در استان بغلان آغاز شده و تا نابودي كامل عناصر گروه هاي مخالف مسلح در اين استان، ادامه خواهد يافت.


دند غوري پس‌ از نزديك به 40 روز نبرد سنگين ميان نيروهاي دولتي و گروه طالبان، از وجود نيروهاي اين گروه پاك‌سازي شده بود؛ اما اكنون آنان در كمتر از يك روز توانستند بخش هايي از اين استان را تصرف كنند.


طالبان حدود سه ماه قبل دكل هاي توزيع برق وارداتي ازبكستان به كابل را در منطقه دند شهاب الدين استان بغلان تخريب كردند و پايتخت افغانستان را در خاموشي فرو بردند و اين اقدام باعث شد تا نيروهاي ارتش، پليس و امنيت ملي اين كشور عمليات گسترده و سنگيني را در اين استان تدارك ديدند و آنان را از اين مناطق به عقب راندند و دكل هاي برق را ترميم كردند.


«نورالحق علومي» وزير پيشين كشور افغانستان، فاش كرده بود كه پيش از آغاز عمليات گسترده نيروهاي دولتي در استان بغلان، فشارهاي زيادي به دولت وارد شد تا از انجام عمليات سركوب طالبان براي تصرف مناطقي كه دكل هاي برق در آن واقع شده است، صرف نظر كنند.


گروه طالبان از ابتداي امسال با انتشار اطلاعيه اي اعلام كرد كه عمليات بهاري خود را با نام «عمري» راه اندازي كرده است، اما فرماندهان نظامي افغانستان، آن را تبليغات مي خوانند و مي گويند طالبان از سال هاي گذشته مشغول انجام اقدامات تروريستي عليه مردم هستند و تنها نام عمليات خود را تغيير داده اند و توان تصرف مناطق را نخواهند داشت.


گروه طالبان علاوه بر تحركات در شهرهاي مرزي افغانستان به ويژه هلمند در جنوب و جنوب شرق اين كشور از چند ماه قبل بر استان هايي كه كابل را احاطه كرده اند، متمركز شده اند.


استان بغلان كه بعد از استان كوچك «پروان» در شمال كابل واقع شده، داراي موقعيت راهبردي است و شاهراه كابل - بلخ و كابل - قندوز از اين استان مي گذرد و 9 استان شمال افغانستان را به پايتخت وصل مي كند.

 

 

 

 

 

منبع :خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :