موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/65891 :کد

0

دیپلمات مصری: تیران و صنافیر و بخشی از عربستان متعلق به ماست

  جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -دیپلمات مصری: تیران و صنافیر و بخشی از عربستان متعلق به ماست

مدیر اسبق اداره توافقنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی وزارت خارجه مصر تاکید کرد: نه تنها دو جزیره تیران و صنافیر بلکه بخش بزرگی از شمال شرقی عربستان متعلق به مصر است.مدیر اسبق اداره توافقنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی وزارت خارجه مصر تاکید کرد: نه تنها دو جزیره تیران و صنافیر بلکه بخش بزرگی از شمال شرقی عربستان متعلق به مصر است.


به گزارش تحلیل ایران، ابراهیم یسری در گفت‌وگو با روزنامه رای الیوم تصریح کرد: نقشه عثمانی - که منطقه عربی را قبل از توافقنامه سایس پیکو تقسیم کرد- حق (حاکمیت) در دو جزیره تیران و صنافیر می دهند؛ علاوه بر بخش بزرگی از شمال شرقی عربستان.


وی تصریح کرد: بحران بین مصر و عربستان به خاطر سوء مدیریت دو کشور است.


یسری این سوال را مطرح کرد که چه چیزی باعث شد تا عربستان به طور ناگهانی خواهان (مالکیت) این دو جزیره شود؟ چه رازی است که این درخواست در جریان اعطای کمک های عربستان به مصر مطرح شود؟


وی تاکیدهای مسئولان مصری و برخی اصحاب رسانه درخصوص حق عربستان در (مالکیت) دو جزیره تیران و صنافیر را محکوم و آن را رفتاری غیر سیاسی و غیردیپلماتیک توصیف کرد.


یسری این سوال را مطرح کرد که آیا یک سیاستمدار در جهان هست که سخی مجانی بگوید؟ بین سیاست و اخلاق فاصله زیادی است.


وی همچنین به اختلاف مرزی مصر و سودان درباره دو منطقه حلایب و شلاتین اشاره و تصریح کرد: حل اختلاف خواه در موضوع تیران و صنافیر یا حلایب و شلاتین چه بسا رجوع به داوری بین المللی است.


یسری گفت: سیاست خارجی کشورهای عربی بسیار ابتدایی و به سیاست قبائل نزدیکتر است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :