موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/65895 :کد

0

در دیدار کری و معارضان بحرینی چه گذشت؟

  جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۳:۳۱
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -در دیدار کری و معارضان بحرینی چه گذشت؟

به گفته منابع المیادین، وزیر خارجه آمریکا از معارضان نخواسته است که در انتخابات سال ۲۰۱۸ مشارکت کنند و هیچ اطمینانی به آنها مبنی بر اینکه دولت بحرین به درخواستهای دولت آمریکا پاسخ خواهد داد، نداده استبه گفته منابع المیادین، وزیر خارجه آمریکا از معارضان نخواسته است که در انتخابات سال ۲۰۱۸ مشارکت کنند و هیچ اطمینانی به آنها مبنی بر اینکه دولت بحرین به درخواستهای دولت آمریکا پاسخ خواهد داد، نداده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از المیادین، جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با معارضان بحرینی از آنها نخواست که در انتخابات پارلمانی سال 2018 میلادی مشارکت کنند.


بر اساس این گزارش، جان کری با پنج تن از معارضان بحرینی دیدار کرد که دو تن از آنها عضو الوفاق و دو تن دیگر نیز عضو جریان وعد بودند و نبیل رجب فعال حقوقی برجسته بحرین نیز در این نشست حضور داشت.


جان کری از انتخاب این افراد هدفی را دنبال می کرد و قصد داشت به دولت بحرین بگوید که این افراد نمایندگان معارضان رسمی و مسالمت آمیز هستند که از سوی دولت آمریکا به رسمیت شناخته شده اند و دولت بحرین نیز باید آنها را به رسمیت بشناسد.


هیئت معارضان در این دیدار که 45 دقیقه به طول انجامید برای پاسخ به انتقادات کری از عدم مشارکت معارضان در انتخابات پارلمانی سال 2014 میلادی، تردیدی به خود راه نداد.


پاسخ معارضان به انتقادات کری این بود که تصمیم گیری برای مشارکت در انتخابات آنگونه که ناظران معتقدند، کار آسانی نیست. این موضوع نیازمند فراهم کردن فضا به شکل حقیقی، آزادی رهبران سیاسی، توقف روند سلب تابعیتها،کوچاندن اجباری فعالان و معارضان و ورود به گفتگوی سیاسی فراگیر است و این کاری است که مقامات بحرینی انجام ندادند بلکه دائما خلاف این جهت گام برداشتند.


در این دیدار همچنین معارضان بحرینی به سخنان شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه وزیر کشور بحرین که معارضان را گروههای تروریستی می خواند و آنها را به مزدوری برای سفارتهای خارجی یا  سپاه پاسداران ایران متهم می کند اشاره کردند و گفتند که این وزیر بحرینی در موضع گیری های خود به خطر گروه تروریستی داعش هیچ اشاره ای ندارد و این در حالی است که تاکنون چندین باند گروه تروریستی داعش در بحرین دستگیر شده اند.


معارضان بحرینی که در این دیدار شرکت کرده اند معتقدند که جان کری موضع آنها در قبال این اتهامات باطل را درک کرده و وعده داده است که دولت بحرین را به کاهش تنشها و آزادی رهبران سیاسی بویژه شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت ملی الوفاق و ابراهیم شریف از رهبران برجسته جریان وعد تشویق کند.


به گفته منابع المیادین، جان کری از معارضان نخواسته است که در انتخابات سال 2018 مشارکت کنند. کری همچنین هیچ اطمینانی به معارضان مبنی بر اینکه مقامات بحرینی به درخواست دولت آمریکا پاسخ خواهند داد، نداده است. وزیر خارجه آمریکا در این دیدار بارها تاکید کرد که گفتگوی سیاسی باید اساس راه حل بحران مانند سوریه، لیبی و یمن باشد.


کری در این دیدار همچنین بر اهمیت احترام به حقوق بشر تاکید کرد و نقض آشکار حقوق بشر در بحرین را تکذیب نکرد و گفت که نقض حقوق بشر در این کشور از سوی دولت آمریکا غیر قابل قبول است.


موضع جان کری در قبال معارضان، برخی از آنها را خوش بین کرده است اگر چه آن را ابراز نکرده اند. بویژه اینکه معارضان هیچ برگه فشاری علیه دولت در اختیار ندارند و حتی این راهپیمایی های صلح آمیز در خیابانهای بحرین تقریبا  متوقف شده است.


پیام معارضان مبنی بر اینکه همه تصمیمها و گزینه ها در اختیار دولت است به طور غیر مستقیم به کری رسید. بنابراین برخی از معارضان و تحلیلگران انتظار دارند که گشایش اندکی در مرحله آینده در بحرین رخ دهد و آن هم آزادی برخی از رهبرانی است که واشنگتن آنها را نماد اعتدال می داند.


وزیر خارجه آمریکا، عصر چهارشنبه برای حضور در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و رایزنی درباره مسئله حقوق بشر در بحرین، که از سال 2011 شاهد انقلاب مردمی است، وارد منامه شد.


‫سفر وزیر خارجه آمریکا به منامه، که کشورش از دیکتاتوری رژیم آل‌خلیفه حمایت می‌کند،واکنش‌های مردمی، فعالان و گروه‌های انقلابی بحرینی را در پی داشت.


بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند.


این درخواست‌ها با سرکوبگری رژیم بحرین با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان روبرو شده است.


نیروهای نظامی مشترک شورای همکاری خلیج فارس موسوم به سپر جزیره نیز در این راه به رژیم بحرین کمک می کنند.


در این مدت، صدها نفر شهید یا زخمی شده و یا به زندان افتاده و شکنجه شده اند.


رژیم بحرین برای خاموش کردن شعله اعتراضات شمار زیادی از رهبران مخالف را بازداشت و با پرونده‌سازی به زندانهای طولانی مدت محکوم کرده است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :