موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست منابع طبیعی

a/66319 :کد

0

کمبود اعتبار برای مبارزه با ملخ ها

  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۳:۵۸
تعداد بازدید : ۲۵۴   
 تحلیل ایران -کمبود اعتبار برای مبارزه با ملخ ها

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی استان تهران گفت: حمله زودهنگام ملخ های کوهاندار تاغ تهدیدی جدی برای ۳۵۰۰ هکتار از تاغزارهای منطقه ابردژ ورامین محسوب می شود.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی استان تهران گفت: حمله زودهنگام ملخ های کوهاندار تاغ تهدیدی جدی برای ۳۵۰۰ هکتار از تاغزارهای منطقه ابردژ ورامین محسوب می شود.

 


به گزارش تحلیل ایران ، فتاح اسدپور افزود: ایجاد جنگل های دست کاشت تاغ در این منطقه حاصل اقدامات بیابان زدایی از سوی این اداره کل طی چند دهه گذشته است که تاکنون بیش از 8 هزار هکتار از اراضی بیابانی این منطقه زیر پوشش کاشت این گونه قرار گرفته استکه تاکنون بیش از 8 هزار هکتار از اراضی بیابانی این منطقه زیر پوشش کاشت این گونه قرار گرفته است.
 
این مقام مسئول گفت: این امر به میزان قابل توجهی در تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از حرکت شن های روان نقش داشته و این اقدامات موجبات بازگشت زندگی در این منطقه را فراهم کرده است.
 
وی ضمن بیان این مطلب افزود: تاغ که از گونه های مقاوم به خشکی و سازگار در شرایط سخت کویری به شمار می آید، جایگاه ویژه ای را در اجرای طرحهای تثبیت شن و بیابان زدائی داشته است اما در برخی مناطق همچون ابردژ ورامین با توجه به فراهم شدن شرایط مناسب اکولوژیکی، آفات و بیماریها در کنار خشکسالی می توانند تهدیدات جدی برای تاغزارها به شمار آیند
 
این مقام مسئول گفت: در این صورت ضرورت ایجاد می کند تا با بهره گیری از روشهای علمی، تخصصی و دانش روز، اقداماتی از قبیل پیش آگاهی، پیشگیری و کنترل را در زمان مناسب و به نحوی که اثرات سوء برای محیط زیست نداشته باشد علیه آنها به کار بست.
 
اسدپور با اشاره به اینکه در حال حاضر وسعت مناطق آلوده به آفت ملخ های کوهاندار تاغ حدود 3هزار و پانصد هکتار است اظهار داشت: ملخ های کوهاندار تاغ بیشتر در ایام گرم سال به درختچه ها حمله ور می شوند که با بررسی های به عمل آمده مشخص شد که این ملخ ها از نیمه اسفندماه در بین تاغزارهای منطقه شیوع یافته که در حال حاضر عملیات مبارزه با این آفت در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
 
وی خاطر نشان کرد: این ملخ ها از قسمتهای سبز گیاه تغذیه کرده و خسارت قابل توجهی به آن وارد می کند به طوریکه درختچه های آلوده به کلی سبزی خود را از دست داده و از دور کاملا خشک به نظر می رسند.
 
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تاکید کرد: کمبود اعتبارات و عدم امکانات و تجهیزات کافی از مشکلات پیش رو برای مبارزه با این ملخ ها است که امیدواریم با همکاری و مساعدت سایر دستگاههای مرتبط بتوانیم حتی الامکان از بروز خسارتهای وارده جلوگیری کنیم.
 منبع : میزان
                               

رئیس     حفاظت     منابع طبیعی     مزارع        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :