موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دین و اندیشه

a/66382 :کد

0

گفت‌وگوهای دینی ایران و هند آغاز می‌شود

  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -گفت‌وگوهای دینی ایران و هند آغاز می‌شود

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیرکل شورای فرهنگی هند، در خصوص آغاز گفت‌وگوهای دینی و همچنین برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و هند، به توافق رسیدند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیرکل شورای فرهنگی هند، در خصوص آغاز گفت‌وگوهای دینی و همچنین برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و هند، به توافق رسیدند.

 

به گزارش تحلیل ایران، راجا سی‌ کار، مدیرکل شورای فرهنگی هند با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس این سازمان دیدار و در خصوص آغاز و توسعه همکاری‌های دوجانبه به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

 

ابراهیمی‌ترکمان در این دیدار ضمن معرفی کوتاه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به اهمیت روابط فرهنگی بین کشورها در دنیای امروز پرداخت و در توضیح آن گفت: امروز، کشورهای جهان در روابط فرهنگی خود، نیازمند یکدیگر هستند. اگر کشورها خود این روابط فرهنگی را مدیریت نکنند، در آینده مجبور خواهند شد با توجه به شرایط تحمیلی، به ایجاد ارتباطات فرهنگی بپردازند، زیرا دنیا مسیر جهانی شدن را طی می‌کند و ناچار از نزدیکی روابط فرهنگی است.

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این بخش از سخنان خود تسهیل روابط فرهنگی بین هند و ایران را از وظایف این سازمان و همچنین شورای فرهنگی هند، دانست و با اشاره به سابقه طولانی حضور فرهنگی ایران در هند، افزود: موافقتنامه فرهنگی دو کشور، سال‌ها پیش به تصویب دولت‌های ایران و هند رسیده است و امیدواریم که با امضای این تفاهم‌نامه بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌ها و روابط فرهنگی دو کشور ایجاد شود.

 

وی در ادامه گفت: پیشنهاد می‌کنم که در قالب یک یاداشت تفاهم همکاری‌های مشترک فرهنگی بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای فرهنگی هند، فعالیت‌های خود را پیش ببریم.

 

این عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از دولت هند برای ایجاد امکان برگزاری هفته فرهنگی ایران در شهرهای دهلی و سرینگر کشمیر هند، افزود: در شرایطی که افراط‌گرایی و خشونت در بسیاری از کشورها در حال رشد است، برگزاری برنامه‌های فرهنگی، می‌تواند جامعه را به سمت تعالی و دوری از خشونت، سوق دهد.

 

سخنان راجا سی کار، مدیرکل شورای فرهنگی هند در این دیدار با بیان احساسات وی از سفر به تهران (به عنوان نخستین سفر به ایران) و قدردانی از مهمان‌نوازی ایرانیان، آغاز شد. وی سپس با اظهار اینکه نخست‌وزیر هند نگاه ویژه‌ای به مسایل فرهنگی و تعامل فرهنگی با دیگر کشورها دارد، تأکید کرد: روابط فرهنگی هند و ایران بسیار قوی و مستحکم است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه شورای فرهنگی هند به دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ایران و هند در کشورهای یکدیگر است، افزود: حضور ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دلیل دریافت راهنمایی‌ها، پیشنهادات و پشتیبانی از برگزاری این جشنواره‌ها و همکاری‌های آینده است. البته در همین فرصت، آمادگی شورای فرهنگی هند برای تسهیل توسعه روابط فرهنگی هند و ایران را هم اعلام می‌کنم.

 

راجا سی‌ کار ادامه داد: در هند بسیاری از میراث فرهنگی ایران را در حوزه‌های ادبیات، شعر، معماری و هنر می‌توان مشاهده کرد که مردم این کشور به تمامی آنها علاقمند هستند.

 

وی با ذکر برخی برنامه‌های فرهنگی و هنری پیش‌بینی شده هند در ایران از جمله کنسرت موسیقی سنتی با ساز فلوت که ماه‌ آینده در تهران برگزار خواهد شد، گفت: در ماه آینده همچنین جشنواره‌ای را به مناسبت تجلیل از روابط کهن و دیرینه ایران و هند برگزار خواهیم کرد و در حاشیه آن از دست‌نوشته‌ای فارسی (نسخه خطی قدیمی) که بسیار نادر است، رونمایی خواهیم کرد. این جشنواره همچنین با برگزاری شب شعر همراه خواهد شد.

 

گفت‌وگوهای دینی ایران و هند آغاز می‌شود

 

بر اساس این گزارش، بخش دوم این دیدار به بیان مأموریت‌ها، ظرفیت‌ها و چگونگی همکاری‌های مشترک آینده بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین شورای فرهنگی هند، اختصاص داشت.

 

ابراهیمی‌ترکمان در این بخش از گفت‌وگوهای این دیدار، با تأکید بر اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایران و شورای فرهنگی هند، وظایف و مأموریت‌های مشابهی دارند، گفت: روابط فرهنگی بین ایران و هند به حدی قوی بوده که نمی‌توان این گذشته پربار را فراموش کرد. این روابط بسیار نزدیک در دوره‌ای توسط پدران ما ایجاد شد که امکانات امروز، وجود داشته و اگر ما در دوره‌ای که امکانات بسیار ارتباطی در اختیار داریم نتوانیم این روابط را توسعه دهیم، در حقیقت شکست خورده‌ایم.

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه با توضیح و تشریح فعالیت‌های مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها و همچنین طرح گفت‌وگوهای فرهنگی در این سازمان، رسیدن به اعتماد دوجانبه و درک متقابل در گفت‌وگوهای دینی را نتیجه بسیار درخشان این گفت‌وگوها دانست که از 37 سال گذشته و با تبادل نظر با رهبران ادیان بسیاری از کشورها، حاصل شده است.

 

راجا سی کار، مدیرکل شورای فرهنگی هند نیز در این بخش از دیدار خود با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: یکی از مسئولیت‌های شورای فرهنگی هند که 37 نمایندگی در کشورهای مختلف دارد، اعزام هیأت‌های فرهنگی هند به خارج و پذیرش هیأت‌های فرهنگی کشورهای مختلف در هند است.

 

وی افزود: پذیرش دانشجوهای خارجی و ارایه بورسیه‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف و میزبانی از محققین و دانشمندان مختلف از سراسر جهان، از دیگر وظایف این شوراست. البته مهم‌ترین وظیفه شورای فرهنگی هند را می‌توان برنامه‌ریزی و برگزاری فستیوال‌ها و کنفرانس‌های مختلف فرهنگی و هنری و همچنین تسهیل روابط فرهنگی هند با دیگر کشورها دانست.

 

وی با استقبال از فعالیت و تجربه فراوان مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در خصوص آغاز گفت‌وگوی دینی ایران و هند (اسلام و مذهب هندو) ابراز علاقمندی کرد و خواستار دستیابی به چگونگی و نحوه برگزاری این گفت‌وگوها توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شد.

 

طرفین در پایان این دیدار در خصوص آغاز گفت‌وگوهای دینی و همچنین گفت‌وگوهای فرهنگی با حضور اندیشمندان و نخبگان دو کشور، به توافق دست یافتند و مقرر شد تا با برگزاری جلسات کارشناسی، انجام این گفت‌وگوها در آینده‌ای نزدیک محقق شود.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :