موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/66478 :کد

0

بایکوت خبری سیف در رسانه‌های حامی دولت/دانستن حق مردم نیست؟

  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۱
تعداد بازدید : ۲۸۷   
 تحلیل ایران -بایکوت خبری سیف در رسانه‌های حامی دولت/دانستن حق مردم نیست؟

سکوت و بایکوت خبری امروز رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت در برابر اظهارات جنجالی سیف در واشنگتن در نوع خود کم سابقه بوده است.سکوت و بایکوت خبری امروز رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت در برابر اظهارات جنجالی سیف در واشنگتن در نوع خود کم سابقه بوده است.


به گزارش تحلیل ایران، اظهارات رئیس کل بانک مرکزی ایران در واشنگتن که از سرخوردگی مقامات دولت یازدهم نسبت به لغو تحریم بانکی و عمل آمریکا به تعهداتش در این زمینه حکایت داشت بازتاب گسترده ای در سطح رسانه های جهان داشت.


رسانه های بزرگ خبری از رویترز گرفته تا وال استریت و بلومبرگ اظهارات سیف در مورد برجام و این که ایران تاکنون ثمره لغو تحریم ها را ندیده و آمریکا باید زمینه دسترسی ایران به نظام بانکی جهانی را فراهم کند را در صفحه نخست خود قرار دادند.


بلومبرگ مصاحبه ای اختصاصی با رئیس کل بانک مرکزی ایران انجام داد و در تیتر خود نوشت: ایران در پی دسترسی به 100 میلیارد دلار خود از طریق سیستم بانکی آمریکاست.


وال استریت ژورنال هشدار ایران در مورد فروپاشی برجام را تیتر کرد و نوشت: رئیس کل بانک مرکزی ایران هشدار داد مسائل مربوط به دسترسی بانکی می تواند توافق هسته ای را به خطر بیندازد.


سیف علاوه بر مصاحبه با بلومبرگ و المانیتور همچنین در شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی کرد و حرف های خود را در مورد نارضایتی ایران از روند رفع تحریم های بانکی و خودداری آمریکا از عمل به تعهداتش در چارچوب برجام تکرار کرد. 


پیش از آن مقامات دولت یازدهم همواره سعی داشتند برجام را موثر و مفید جلوه دهند و رئیس کل بانک مرکزی در تهران بارها از باز شدن سوئیفت و گشایش هزاران ال سی و برقراری روابط کارگزاری با بانک های خارجی خبر داده بود. اما اظهارات سیف اختلاف فاز 180 درجه ای با این خط سیاستی دولت داشت که به شدت از سوی رسانه های اصلاح طلب حمایت می شد.


با وجود اهمیت اظهارات سیف رسانه های دولت و اصلاح طلب این بار بیانات مهمترین مقام بانکی کشور را نادیده گرفتند و با سیاست بایکوت خبری از کنار این اظهارات گذشتند.


رسانه های مهم اصلاح طلب و وابسته به جریان دولت عمدتا در صفحه نخست شماره امروز خود مطالب سیف را درج نکرده اند. روزنامه ارگان رسمی دولت که اظهارات سیف در مورد باز بودن سوئیفت و گشایش ال سی را تیتر یک خود می گذارد، بی سر و صدا از کنار «تقریباً "هیچ‌چیز" از اجرای برجام نصیب ایران نشده است» و یا «نمی‌توانیم از دارایی‌های بلوکه شده ایران استفاده کنیم» گذشت.


اظهارات جنجالی سیف در واشنگتن با سفر کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران همراه بود و با وجود بایکوت اظهارات سیف، خبر سفر موگرینی به تهران در صفحه نخست روزنامه های حامی دولت جا خوش کرده و در بسیاری موارد تیتر یک به این خبر اختصاص داده شده است.


مقامات رسمی دولت هنوز در مورد اظهارات جنجالی سیف اظهار نظر نکرده اند و مشخص نیست این اظهارات با هماهنگی تهران ایراد شده یا سیف پس از بازگشت به تهران با انتقاد شدید و تند همکاران خود در پاستور مواجه خواهد شد.


تحلیلگران با انتقاد از سیاست دولت در بزک کردن چهره برجام و تعریف و تمجید غیر واقعی  از آن معتقدند اگر دولت به جای راضی نشان دادن خود از روند رفع تحریم ها واقعیات را می گفت و آمریکا را در صحنه افکار عمومی جهان به چالش می کشید وضعیت عمل این کشور به تعهداتش به گونه ای دیگر رقم می خورد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :