موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/66491 :کد

0

خشم خانواده‌های قربانیان ۱۱سپتامبر از تهدید عربستان

  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۸
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -خشم خانواده‌های قربانیان ۱۱سپتامبر از تهدید عربستان

رسانه آمریکایی در واکنش به تهدید مقامات ریاض درباره تصویب لایحه ارتباط سعودی‌ها با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در کنگره ایالات متحده،‌ عربستان سعودی را «تفاله سلطنتی» توصیف کرد.رسانه آمریکایی در واکنش به تهدید مقامات ریاض درباره تصویب لایحه ارتباط سعودی‌ها با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در کنگره ایالات متحده،‌ عربستان سعودی را «تفاله سلطنتی» توصیف کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، پس از هشدار ریاض به واشنگتن درباره پیامدهای اقتصادی تصویب لایحه ارتباط سعودی‌ها با حملات 11 سپتامبر توسط کنگره آمریکا، یک رسانه آمریکایی عربستان سعودی را «تفاله سلطنتی» خواند.


چندی پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر آنکه کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا در صددند اسناد موسوم به «28 صفحه‌» را از حالت محرمانه خارج کنند که انتشار این اسناد از حمایت عربستان سعودی از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی 11 سپتامبر مشارکت داشتند.


«باب گراهام» سناتور سابق آمریکا که به نوشتن این گزارش کمک کرد، گفته بود که این اطلاعات محرمانه، یک طرح کلی از شبکه‌ای از افرادی را نشان می‌دهد که از هواپیماربایانی که در حادثه 11 سپتامبر مشارکت داشتند، حمایت می‌کردند.


وی تصریح کرد که هواپیماربایان هنگامی که در آمریکا بودند «به طور قابل ملاحظه‌ای» مورد حمایت عربستان سعودی و مؤسسات خیریه و افراد ثروتمند عربستان بودند.


به دنبال این خبرها و فشارها بود که لایحه‌ای به منظور نشان دادن نقش عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر در کنگره مطرح شد.


به دنبال آن عربستان سعودی به دولت آمریکا و اعضای کنگره هشدار داده است که اگر کنگره لایحه‌ای را تصویب کند که طبق آن عربستان سعودی در دادگاههای آمریکا برای هرگونه نقش در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر و مسئول شناخته شود، به دارایی‌های صدها میلیارد دلاری خود در آمریکا چوب حراج می‌زند.


به گزارش نیویورک تایمز، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان ماه گذشته، پیام دولت عربستان را شخصاً در سفر به واشنگتن ابلاغ کرده و به نمایندگان کنگره گفته است که عربستان سعودی مجبور می‌شود بیش از 750 میلیارد دلار از اوراق بهادار خود در خزانه‌داری آمریکا و دیگر دارایی‌هایش در آمریکا را قبل از آنکه توسط دادگاههای آمریکا بلوکه شوند، به فروش برساند.


در واکنش به این تهدید روزنامه نیویورک دیلی نیوز در گزارش خود تیتر زده است:‌ « تفاله سلطنتی؛ خشم خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر از تهدید و باج خواهی 750 میلیارد دلاری عربستان سعودی».

 

در این گزارش به نقل از «جیم ریچز» یکی از خانواده‌های قربانی حملات 11 سپتامبر آمده است :‌«من بسیار عصبانی هستم و این سیلی به صورت خانواده‌های(قربانی) 11 سپتامبر است. بگذارید آنها(سعودی‌ها) پولشان را برای خودشان نگهدارند. ما به پولشان نیازی نداریم. این پول ارزش جان باختن 3000 آمریکایی را ندارد».


«ترا استرادا» یکی دیگر از خانواده‌های قربانی 11 سپتامبر با انتقاد از فشارهای دولت آمریکا به کنگره برای عدم تصویب لایحه مذکور گفت: «چرا آنها به جای حفاظت از مردم آمریکا، به خواست دولت عربستان سعودی تن می‌دهند؟ آنها فقط دارند اسرار کثیف سعودی‌ها را نگه می‌دارند».


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :