موضوعات ‌مرتبط: سیاسی توافق هسته ای

a/6657 :کد

تثبیت قدرت منطقه ای ایران در پرتو توافق هسته ای

ناصر محمدي

  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۲:۴۶
تعداد بازدید : ۹۷۶   
 تحلیل ایران -تثبیت قدرت منطقه ای ایران در پرتو توافق هسته ای

توافق اخیر ایران و ۵&#۴۳;۱ باعث شد که قدرت منطقه ای ایران به تثبیت برسد به گونه ای که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکادر مصاحبه اخیر خود پس از توافق اعلام می دارد که ایران می تواند در مسایل سوریه نقش ...

    توافق اخیر ایران و 5+1 باعث شد که قدرت منطقه ای ایران به تثبیت برسد به گونه ای که باراک اوباما  رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه اخیر خود پس از توافق اعلام می دارد که ایران  می تواند در مسایل سوریه نقش مهمی ایفا نماید.

این در حالی است که بیش از 4 سال از در گیری های سوریه می گذرد و حاصل ان کشته و زخمی شدن هزاران نفر در این کشور و آوارگی بیش از 7میلیون نفر از جمعیت این کشور گردیده است. تنها اقدام سازمان ملل در این خصوص برگزاری 2 نشست در ژنو بود که با حضور معارضان این کشور در ژنو و بدون حضور ایران  و بدون دستیابی به نتیجه ای صورت گرفت.توافق هسته ای ایران با کشور های 5+1 مزایای فراوانی را برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال دارد نخست اینکه حق هسته ای  ایران به رسمیت شناخته می شود به گونه ای که برای اولین بار در تاریخ جهان سازمان ملل در هفته آتی قطعنامه ای را صادر خواهد نمود و استفاده صلح آمیز هسته ای جمهورای اسلامی را به رسمیت می شناسد و این در نوع خود در جهان بی نظیر است.

دیگر اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به مولفه های ژئو پلیتیک خود  بار دیگر قدرت منطقه ا ی خود را به نمایش می گذارد. به تعبیر مقام معظم رهبری قدرت منطقه ای ایران در منطقه حاصل نفوذ ایدئولوژیک ایران در منطقه و جهان است که در نوع خود می توان آن را به ژئو پلیتیک شیعه در منطقه و جهان تعبیر نمود که البته غرب این پروژه را که واقعیتی در منطقه و جهان بود با پروژه ایران هراسی شروع نمود و با ترفند های مختلف به مبارزه با آن پرداخت. البته به تعبیر فرمایشات مقام معظم رهبری نفوذ ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران را در منطقه نمی توان  پنهان داشت چرا که واقعیتی است که در منطقه و جهان وجود دارد  و با اغاز انقلاب اسلامی پرتو ان در منطقه و جهان طنین انداز گشته است و این واقعیتی است که غرب پس از 3 دهه به آن پی برده است. چالش هسته ای ایران  مزایای فراوانی به دنبال داشته که ثمرات آن در اینده نزدیک به بار خواهد نشست. ازپس لرزه های این توافق تثبیت قدرت منطقه ای ایران است که امریکا را وادار به اعتراف مهم بودن نقش جمهوری اسلامی ایران در سوریه نموده است.این در حالی است که تا چندی پیش غربیها علیرغم نقش ایران در منطقه و قبول  باطنی ان حاضر به اعلان ان نمی شدند. پایداری و مقاومت به حق جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناخته شدن حق استفاده صلح آمیز هسته ای قدرت منطقه ای ایران را تثبیت نمود. لذا کشور های جهان خود را با رویکرد جدید جمهوری اسلامی ایران که همانا تعامل با کشورهای جهان در راستای حفظ و ارتقا اقتدار ملی می باشد آماده می نماید.

البته قدرت منطقه ای ایران ناشی از نفوذ ایدئولوژیک جمهوری اسلامی  ایران که همانا تبلور مکتب منور تشیع علوی می باشد نباید فراموش نمود. و این یک موهبت الهی است که در مقطع کنونی نصیب ملت ایران شده است که به رهبری خردمندانه ولایت فقیه و مقام معظم رهبری و با تشکیل امت اسلامی زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت جضرت مهدی (عج)  گردد.


نویسنده : ناصر محمدی

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :