موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ و هنر

a/66577 :کد

0

خرمشاهی: «هنوز هم» حداد عادل خواندنی و ماندنی است

  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۳
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -خرمشاهی: «هنوز هم» حداد عادل خواندنی و ماندنی است

خرمشاهی با بیان اینکه مجموعه اشعار حداد عادل نخبه چهار دهه شعر است، گفت: این اشعار نقطه مقابل غزل‌های کلیشه‌ای است و من به این کتاب احترام می‌گذارم.

خرمشاهی با بیان اینکه مجموعه اشعار حداد عادل نخبه چهار دهه شعر است، گفت: این اشعار نقطه مقابل غزل‌های کلیشه‌ای است و من به این کتاب احترام می‌گذارم.

 

به گزارش تحلیل ایران، مراسم رونمایی از مجموعه شعر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و نماینده مردم تهران در مجلس عصر امروز با حضور شاعر این اثر، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی و جمعی از اهالی فرهنگ در حوزه هنری برگزار شد.

 

محمدرضا ترکی شاعر و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این مراسم، گفت: چرا در همه کشورهای اطراف ما پدیده داعش است اما در ایران نیست؟ حتی در اروپا هم شاهد حرکت‌هایی هستیم. اینجا مکتب اهل بیت حاکم است که چنین سیاهی‌هایی نمود پیدا نمی‌کند. فرهنگ ما آغشته به عرفان و شعر حافظ است.

 

وی ادامه داد: متأسفانه تکنوکرات‌هایی که چند دهه است بر این مملکت حاکمند، قدر فرهنگ و زبان فارسی را نمی‌دانند. نمی‌دانند که اگر اینها را نداشتیم، چه سرنوشتی می‌داشتیم.

 

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی یادآور شد: خوشحالیم که هنوز هم در میان ما مدیرانی هستند که قدر شعر حافظ را می‌دانند. اینها افتخاراتی است که ما هنوز هم از آن بهره‌مندیم.

 

ترکی با اشاره به ویژگی‌های مجموعه "هنوز هم" گفت: اوزان نرم، بکارگیری واژه ‌های نرم و شیوه سهل ممتنع از دیگر ویژگی‌های این کتاب است. حدادعادل واژه‌ها را در کوره طبع خود ذوب کرده و با اعتدال غزل‌های نابی را سروده و گاه نیز چاشنی طنز نیز وارد کرده است. اگر کسی بخواهد حداد عادل را بدون هیچ تشریفاتی و تصویری که رسانه ها از او ساخته اند، ببیند، این مجموعه آیینه روشن و گویایی است. شما می توانید شخصیتی بی ریا و اهل دل را در این اشعار ببینید؛ هیچ شاعری نمی تواند باطن خود را در شعرهایش پنهان کند. تصور این است که حداد عادل شخصیتی سیاسی است، اما به نظر می رسد او بنا بر وظیفه وارد پوسته سیاست شده است و شاید اگر جبر روزگار نبود، ترجیح می داد به فلسفه و ادبیات بپردازد.

 

علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود. وی با بیان اینکه حداد عادل نسبت به وارد شدن کژی و ناراستی به زبان فارسی مقاوم است، گفت: او از جمله مسئولانی است که تنها کشور خود را دوست ندارد، بلکه هم ملت و هم کشورش را دوست دارد. او از مسئولانی است که هیچ‌گاه علم و فلسفه و تاریخ را فراموش نکرد و اهل کتاب و مطالعه است.

 

23:50:19وی ادامه داد: یکی از مسائلی که مطرح می‌شود این است که چرا در ابتدای انقلاب مردم بیشتر اهل مطالعه بودند، اما کمتر به این امر گرایش دارند. برای این پرسش می‌توان علل مختلفی را به عنوان پاسخ ذکر کرد از جمله اینکه در ابتدای انقلاب مردم به مسئولان خود نگاه می‌کردند و وقتی که می‌دیدند آنها اهل مطالعه هستند، خود نیز به مطالعه روی می ‌آوردند، اما الآن ما مسئولانی داریم که به گفته خودشان 10 سال است که لای کتابی را باز نکرده‌اند. در چنین شرایطی مسئولانی مانند حدادعادل را داریم که کتاب از دستشان نمی‌افتد.

 

بهاءالدین خرمشاهی، محقق و پژوهشگر، از دیگر سخنرانان حاضر در این برنامه بود. وی با اشاره به مجموعه شعر حدادعادل گفت: این حسن سلیقه و این صبر 40 ساله در نشر نکردن این مجموعه و سرانجام نشر کردن این شعرهای زلال و ظریف را تبریک می‌گویم. این اثر، دفتری است دیوان‌وار، ماندنی و خواندنی. احساس احترام در برابر این کتاب می‌کنم.

 

وی با اشاره به توجه حدادعادل به لحاظ شدن ردیف در اشعار این مجموعه افزود: شفیعی کدکنی اگر کسی می‌خواهد برایش شعری بخواند و او پیش از خواندن متوجه شود که این شعر بی‌ردیف است، کاری می‌کند و حرف در میان حرف می‌آورد تا آن سروده بی‌ردیف خوانده نشود و توصیه هم نمی‌کند که کسی بی‎ردیف شعر بگوید؛ چرا که ردیف موسیقا و بوطیقای شعر را دو برابر می‌کند و معنا آفرین است.

 

این پژوهشگر با اشاره به روند غزل نو در کشور و با بیان اینکه مجموعه «هنوز هم» نخبه چهار دهه شعر است، ادامه داد: شکر خدا جنگ میان شعر کهنه و نو تمام شده و آنچه امروز در جامعه ما مطرح است، غزل است که از زمان رودکی به عنوان فخیم‌ترین قالب شعر فارسی بوده است. غزل نو به آسانی در شعر فراهم نمی‌شود. غزل‌های بسیاری گفته شده که در آن آه، اشک، وصال و... به کار رفته شده است. اینها غزل را می‌سازد اما پیش نمی‌برد. ما غزل‌های تکراری و کلیشه‌ای بسیار داریم، اما مجموعه «هنوز هم» نقطه مقابل آنهاست.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :