موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/66713 :کد

0

هفته سرنوشت‌ساز در انتظار مذاکرات صلح سوریه

  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -هفته سرنوشت‌ساز در انتظار مذاکرات صلح سوریه

مذاکرات غیرمستقیم ژنو امروز (دوشنبه) وارد هفته‌ای سرنوشت‌ساز می‌شود اینکه آیا ادامه خواهد یافت یا اینکه به بن بست خواهد رسید. مخالفان سوری علت این وضع را مواضع و ناتوانی استفان دی میستورا در قانع...

مذاکرات غیرمستقیم ژنو امروز (دوشنبه) وارد هفته‌ای سرنوشت‌ساز می‌شود اینکه آیا ادامه خواهد یافت یا اینکه به بن بست خواهد رسید. مخالفان سوری علت این وضع را مواضع و ناتوانی استفان دی میستورا در قانع ساختن دو طرف مذاکرات برای ورود به یک گفت‌وگوی مهم درباره آغاز مرحله انتقالی و تشکیل هیات حاکم در سوریه می‌دانند.

 

به گزارش تحلیل ایران، اطلاعات بدست آمده از منابع غربی حکایت از این دارد که رایزنی‌هایی موازی نشست ژنو بین دیپلمات‌های آمریکایی و روسی در شهر سوئیس درباره توافق بر سر اصول حل سیاسی بحران سوریه در میان انعطاف پذیری آمریکا نسبت به سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و نقش او در مرحله انتقالی و مراحل بعد در جریان است.

 

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، پیشنهادی از سوی استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه در نشست روز جمعه با هیات مخالفان سوریه مطرح شد که شامل تعیین سه معاون برای بشار اسد از بین مخالفان و تقسیم قدرت بود که با واکنش منفی مخالفان همراه شد.

 

ظهر امروز دی میستورا با بشار جعفری، رئیس هیات سوریه در دومین نشست خود که دو طرف در این دوره برگزار کرده‌اند، دیدار خواهد کرد. نشستی که تصور می‌شود روز جمعه پایان یابد.

با بررسی روند نشست فضای مذاکرات ژنو تقریبا شاهد نوعی ماراتن برای دستیابی به پیشرفت در سطح سیاسی و دیپلماتیک و حتی میدانی است مساله برای هیات عالی مذاکرات که با انتقادات گروه‌های شورشی روبه‌رو هستند نگران کننده شده است.

 

ریاض حجاب، رئیس هیات عالی مذاکرات از زمان ورود به ژنو در حال برگزاری نشست‌هایی با هیات مخالفان و اعضای هیات مذاکرات است و شدیدا نسبت به عدم پیشرفت در دو پرونده مفقودین و وضعیت انسانی عصبانی است.

 

منابع گفتند که ریاض حجاب به خاطر اینکه مخالفان مسلح موجود در هیات مخالفان در ژنو تمایل به ترک مذاکرات دارند در وضعیت بحرانی است چون ترک مذاکرات یعنی آنها در دام نظام افتاده‌اند چون نظام آنها را مسئول شکست در مذاکرات خواهد دانست.

 

منابع غربی نیز معتقدند که مسائله مهم این است که خواسته‌های حجاب و تیمش در عرض 48 ساعت محقق نخواهد شد به ویژه که دستیابی به آتش بس چندین هفته طول کشید آن هم بعد از توافق روسیه و آمریکا. لذا دوستان مخالفان که در ژنو هستند آنها را تشویق به ماندن و تمرکز بر مرحله انتقالی و تشکیل هیات حاکم می‌کنند.

 

اما به هر حال هیات عالی مخالفان سوریه در مذاکرات ژنو اعلام کرد که در صورت ادامه حملات نظام این هیات از مذاکرات عقب‌نشینی خواهد کرد.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، اسعد زعبی، رئیس هیات عالی مخالفان سوریه در مذاکرات ژنو در پیامی در اینترنت ضمن متهم کردن نیروهای دولتی سوریه به سوء‌استفاده از آتش‌بس برای کنترل بر مناطق، از گروه‌های مخالف مسلح خواست به حملات ارتش سوریه پاسخ بدهند.

وی تأکید کرد: اگر درخواست اصلی مخالفان درباره انتقال سیاسی بدون بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه محقق نشود ما مذاکرات را ادامه نخواهیم داد.

 

زعبی گفت: اگر مخالفان مسلح با یک موشک هدف قرار بگیرند ما نیز با ده‌ها موشک به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

پیش از این محمد علوش، مذاکره کننده ارشد هیات مخالفان سوریه خواهان ادامه جنگ با نظام و شعله‌ور کردن جبهه‌ها شده بود.

 

محمد علوش عضو گروه جیش الاسلام است که مسکو و دمشق آن را تروریستی می‌دانند.

علوش گفت: "ما نمی‌توانیم یک انسان را با مردم معامله کنیم. ما هرگز موضوع حضور بشار اسد را در مرحله انتقالی نخواهیم پذیرفت."

 

اظهارات زعبی پس از آن ایراد شد که گروه احرار الشام گفته بود نتایج مذاکرات ژنو منفی است و دستاوردهای مجانی را به نظام سوریه داده است.

احرار الشام هیات مخالفان را به جدایی از حقیقت "انقلاب" و اهداف آن متهم کرده بود.

مذاکرات صلح سوریه روز چهارشنبه گذشته در ژنو آغاز شد و مخالفان همچنان بر لزوم نهایی کردن مساله "هیات دولت انتقالی" تأکید دارند.

 

منابع غربی گوشزد کرده‌اند که باقی ماندن اسد در قدرت به صورت نمادین مانند نمونه یمن و سناریویی که برای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن پیاده شد روند سیاسی انتقالی را مسموم می‌کند.

 

امروز قرار است حجاب کنفرانس خبری برگزار کرده و دیدگاه خود را درباره مرحله کنونی اعلام کند. همچنین انتظار می‌رود دی میستورا بار دیگر با هیات مخالفان دیدار داشته باشد. این در حالی است که فرماندهان شورشیان سوری نیز در حال بررسی فایده این دور از مذاکرات هستند.

یک منبع از مخالفان مسلح سوریه گفت: فرماندهان ارتش آزاد و دیگر شورشیان امروز نشستی را درباره آغاز موج جدید حملات علیه نظام را برگزار می‌کنند.

منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :