موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/66808 :کد

0

نیاز آمریکا به عربستان، دلیل محرمانه ماندن اسناد ۱۱ سپتامبر

  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۴
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -نیاز آمریکا به عربستان، دلیل محرمانه ماندن اسناد ۱۱ سپتامبر

یک روزنامه آلمانی نوشت که نیاز آمریکا به عربستان پس از وقایع ۱۱ سپتامبر و منافعی که در این زمینه داشت باعث شد که اسناد مربوط به ارتباط عربستان با حملات صورت گرفته در آمریکا تاکنون محرمانه بماند.یک روزنامه آلمانی نوشت که نیاز آمریکا به عربستان پس از وقایع ۱۱ سپتامبر و منافعی که در این زمینه داشت باعث شد که اسناد مربوط به ارتباط عربستان با حملات صورت گرفته در آمریکا تاکنون محرمانه بماند.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه آلمانی «ولت» با اشاره به اسنادی در زمینه نقش عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر 2001 نوشت که واقعیت درباره کمک‌های سعودی‌ها در این حملات مدتها مخفی مانده بود آنهم به این دلیل که پس از این حملات روابط میان این کشور پادشاهی با آمریکا برای واشنگتن بسیار مهم بود. اما شرایط تغییر کرده است. در آن زمان آمریکا به لطف نفت عربستان دیگر نیازی به واردات نفت نداشت.


اما حالا دیگر صادرات نفت با قیمت پایین به نفع عربستان نیست. ریاض قیمت نفت را کاهش داد تا به صادرکنندگان نفت دیگر آسیب برساند. این کشور بازار نفت را بحرانی کرده است.


از طرفی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا تحت فشار است تا اسناد 28 صفحه‌ای درباره دست داشتن عربستان در حملات 11 سپتامبر را افشا کند. مدت زمان طولانی است که قربانیان این حملات خواستار غرامت از عربستان شده‌اند. در 2 ماه آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد و دولت اوباما در این مورد قول مساعد داده است. چنین مشکلاتی در آمریکا یادآور مسایلی است که سرویس‌های اطلاعاتی در غرب با آن دست به گریبان هستند. مقامات امنیتی درباره گذشته حملات تروریستی سرزنش می‌شوند چرا که آنها مرتکب اشتباه می‌شوند و یا اینکه افشای واقعیت را از لحاظ سیاسی مناسب نمی‌بینند.


اکنون تاریخ، عربستان و آمریکا را روبروی هم قرار داده است. هفته آینده اوباما به عربستان می‌رود و موضوع این اسناد محرمانه هم احتمالا مطرح خواهد شد.


روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» 2 روز پیش نوشت که عربستان سعودی به دولت آمریکا و اعضای کنگره هشدار داده است که اگر کنگره لایحه‌ای را تصویب کند که طبق آن عربستان سعودی در دادگاههای آمریکا برای هرگونه نقش در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر و مسئول شناخته شود، به دارایی‌های صدها میلیارد دلاری خود در آمریکا چوب حراج می‌زند.


بنا به گفته مقامات دولت آمریکا و مشاوران کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، دولت اوباما در کنگره اعمال نفوذ کرده تا تصویب این لایحه علیه سعودی‌ها را متوقف کنند.


برخی از اقتصاددان‌های خارجی تردید دارند که عربستان چنین کاری را انجام دهند و می‌گویند اجرای چنین طرحی دشوار است و به فلج شدن اقتصاد عربستان منجر می‌شود.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :