موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/66846 :کد

0

بان كي مون:شهرك سازي ها و تخريب خانه ها صلح را غیر ممکن کرده

  ﺳﻪشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۲:۳۴
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -بان كي مون:شهرك سازي ها و تخريب خانه ها صلح را غیر ممکن کرده

دبير كل سازمان ملل ملل با اشاره به افزايش شهرك سازي ها از سوي رژيم صهيونيستي در سرزمين هاي فلسطيني و تخرب خانه ها و افزايش خشونت دراين سرزمين ها هشدار داد كه دستيابي به يك صلح پايدار دراين سرزمين از ه

دبير كل سازمان ملل ملل با اشاره به افزايش شهرك سازي ها از سوي رژيم صهيونيستي در سرزمين هاي فلسطيني و تخرب خانه ها و افزايش خشونت دراين سرزمين ها هشدار داد كه دستيابي به يك صلح پايدار دراين سرزمين از هر زماني نامحتمل تر شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران بان كي مون روز دوشنبه با ارائه گزارشي در نشست ويژه شوراي امنيت اين سازمان كه به منظور بررسي اوضاع فلسطين برگزار شد،گفت كه در اثر درگيري ها و خشونت هاي 6 ماه گذشته در سرزمين هاي اشغال شده، تا كنون بيش از 200 فلسطيني جان خود را از دست داده اند.


وي ضمن استقبال از تلاش هاي جاري گروه موسوم به 'كوارتت ' يا گروه چهار به منظور كاهش تنش ها در سرزمين هاي اشغالي ياد آور شد كه 6 دهه درگيري و خشونت ميان طرفين جز نفاق عميق تر و نفرت و رنج بيشتر مردم ثمري نداشته و از رهبران فلسطيني و سران تل آويو خواست تا به منظور احياي اعتماد از دست رفته، از سخنان نفاق افكنانه بپرهيزند و براي دست يابي به يك صلح پايدار راه مذاكره را در پيش گيرند.


دبير كل سازمان ملل تصريح كرد كه دستيابي به راه حل تشكيل دو دولت از هر زماني نا محتمل تر و دور از دسترس تر به نظر مي رسد و مردم فلسطين در طول 20 سال گذشته كوچكترين نشانه اي از پيشرفت سياسي در راه استقرار صلح و امنيت در سر زمين هاي خود نديده اند.


وي ياد آور شد كه در چنين شرايط حساسي، اسرائيل با شتابي هشدار دهنده به تخريب خانه هاي فلسطيني در كرانه هاي باختري ادامه داده است و اين اقدامات در سال جاري افزايش بمراتب بيشتري نسبت به سال 2015 پيدا كرده و تنها در سه ماهه اول سال جاري بيش از 700 فلسطيني را آواره كرده است.


بان كي مون از جمله اقدامات غير انساني عوامل صهيونيستي در مناطق اشغال شده به تخريب هاي تنبيهي خانه فلسطيني هايي اشاره كرد كه بر مبني اتهام ارتكاب صاحبان آن ها به جرائم و بزهكاري ويران مي شوند.


وي تاكيد كرد كه اين گونه تخريب ها مجازات هاي جمعي محسوب شده و خلاف قوانين بين المللي بشمار مي روند.


بان افزود: اين گونه اقدامات همراه با مصادره سرزمين هاي فلسطيني بعنوان زمين هاي دولتي نشان مي دهد كه رژيم صهيونيست درنظر دارد زمين هايي را كه به آينده مردم فلسطين تعلق دارد، تصاحب كند.


دبير كل سازمان ملل تاكيد كرد كه او بار ديگر بصراحت شهرك سازي ها را در چهارچوب قوانين بين المللي اقدامي غير قانوني مي داند كه آينده راه حل دو دولت را بيش از پيش به مخاطره انداخته است.


به گفته وي، افزايش شهرك سازي ها و ويران كردن خانه هاي فلسطيني روشن مي كند كه رژيم صهيونيستي سعي دارد، فلسطيني ها را از مناطق خاصي از سرزمين هاي اشغالي در كرانه هاي باختري بيرون براند تا حتي در صورت حصول يك راه حل و برقراري صلح نتوانند ادعايي در مورد اين زمين ها داشته باشند.


بان كي مون بار ديگر تكرار كرد كه چنين اقداماتي چشم انداز يك صلح پايدار در اين منطقه را كه هم اكنون از هر زماني نا محتمل تر به نظر مي رسد با مخاطرات بيشتري روبه رو خواهد كرد.


منبع :خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :