موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/66935 :کد

0

باید در مقابل زیاده‌خواهی‌های عربستان ایستادگی کرد

  ﺳﻪشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -باید در مقابل زیاده‌خواهی‌های عربستان ایستادگی کرد

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید در مقابل زیاده‌خواهی‌های عربستان برای حضور ایرانی‌ها در مراسم حج تمتع ایستادگی کرد.

 

 

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید در مقابل زیاده‌خواهی‌های عربستان برای حضور ایرانی‌ها در مراسم حج تمتع ایستادگی کرد.

 

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار ایسنا، بیژن نوباوه در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت حج عربستان در مورد تعیین شروطی جهت حضور ایران در مناسک حج تمتع گفت که قطعا پذیرش هر شرط جدیدی برای حضور در مناسک حج از سوی ایران، ما را در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهد کرد چرا که شروط اخیر عربستان تنها برای داشتن توجیه برای هرگونه برخورد با ایرانیان در آینده در مناسک حج است.

 

وی گفت:‌ تاریخ سفرهای ایرانیان به حج نشان می‌دهد که حجاج ایرانی با سازمان بسیار قوی در تمام مسائل از منظم ترین حجاج بیت الحرام هستند.

نوباوه افزود:‌ در حالی سعودی برای حضور ایرانیان در مناسک حج بهانه تراشی می‌کنند که این موضوع باید برعکس باشد چون هرطور که نگاه می‌کنید تخلف از ناحیه سعودی‌ها محرز است که نمونه های آن را می‌توان در هتک حرمت به حجاج ایرانی در فرودگاه،‌ کشته شدن حجاج ما در حادثه سقوط جرثقیل و کشته شدن 460 نفر در حادثه منا عنوان کرد که همه این‌ها نشان می‌دهد دولت سعودی مدیریت خوبی در حج ندارد پس ما این هستیم که باید برای آن‌ها شرط حفظ امنیت حجاجمان را بگذاریم.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: این نوع رفتار سعودی‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها پا پیش گذاشته باشند پس اگر بخواهیم این شروط غیرمنطقی را بپذیریم قطعا در آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت. ما حج با عزت می خواهیم یعنی باید زمانی حج برویم که هم امنیت مردمان حفظ شده باشد و هم اینکه مناسک حج در شأن ملت ایران برگزار شود.

 

نوباوه با بیان اینکه این رفتار سعودی‌ها رفتار پایانی نیست، گفت: اگر هر شرط جدیدی را بپذیریم قطعا دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد، پس بهتر است ایستادگی کنیم. اگر قرار است حج با این شرایط برگزار شود انجام نشود چون باید شرایطمان در انجام حج ایده آل یا حداقل نسبتا ایده آل باشد تا بتوانیم حج موجهی را برگزار کنیم.

 

وی با اشاره به شروط عربستانی‌ها گفت: عربستانی‌ها این شروط را به این دلیل گذاشتند تا هرگونه برخورد را در آینده توجیه کنند قطعا آن‌ها شروط دیگری خواهند گذاشت و ممکن است بعدا مسائل دیگری داشته باشند آن هم در شرایطی که ما در مدیریت حج بسیاری از اقلام را از داخل ایران می بریم.

 

وی یادآور شد: سال گذشته برخی از ستادهای پزشکی‌مان را منحل کردند و اعلام کردند در بسیاری از جاها پزشک نداشته باشیم در حالی که خودشان صلاحیت نداشتند، اگر این وضع ادامه داشته باشد امکان بردن حجاج بیشتر از 20 تا 30 هزار نفر را به ما نمی‌دهد پس باید مقابل زیاده خواهی‌های عربستان ایستاد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :