موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6694 :کد

0

جنگ سردی علیه چپ‌گرایان آمریکای لاتین در حال وقوع است

  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۶
تعداد بازدید : ۵۲   
 تحلیل ایران -جنگ سردی علیه چپ‌گرایان آمریکای لاتین در حال وقوع است

رئیس‌جمهور اکوادور از وقوع جنگ سرد جدیدی علیه چپ‌گرایان آمریکای لاتین با هدف نابودی آن‌ها خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از «تله‌سور»، «رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور اکوادور روز گذشته در دیدار با کارکنان بخش حمل‌ونقل عمومی این کشور ضمن هشدار از وقوع جنگ سرد جدید علیه چپ‌گرایان آمریکای لاتین، عنوان کرد که هدف این جنگ احیای محافظه‌کاران و از بین بردن دولت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین است.

وی افزود که راهبرد این افراد برای تضعیف دولت‌های چپ‌گرا به راه انداختن تظاهرات‌های خشونت‌آمیز و مبارزه‌های روانی و اقتصادی است.

«کوره‌آ» تصریح کرد این اتفاقی نیست که یک پدیده مشترک در آرژانتین، بولیوی، برزیل، ونزوئلا و اکوادور رخ دهد و مقامات این کشورها را با نارضایتی اجتماعی مواجه کند.

وی خاطرنشان کرد که ما با راست‌گرایان ملی و بین‌المللی‌ای مواجه هستیم که همگی باهم در ارتباط هستند و از سوی آژانس‌های اطلاعاتی خارجی مورد نفوذ قرار گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور اکوادور در ادامه کارکنان بخش حمل‌ونقل کشور را به رد تظاهرات اپوزیسیون این کشور در 13 آگوست (22 مرداد) فراخواند.

از 5 ژوئن سال جاری میلادی (15 خرداد) اکوادور صحنه تظاهرات‌های حامیان و مخالفان دولت این کشور شده است؛ این تظاهرات‌ها پس از اینکه «کوره‌آ» لایحه‌ای را تحت عنوان «توزیع مجدد ثروت» به مجلس اکوادور ارائه کرد، آغاز شد؛ هدف این لایحه قانونی تنظیم درآمدهای مازاد و سود سرمایه در املاک و مستغلات و یاری رساندن برای مبارزه با فقر در این کشور می‌باشد.

با توجه به افزایش تظاهرات‌ها در اکوادور، رئیس جمهور این کشور برای ایجاد آرامش و جلوگیری از بروز اقدامات خشونت‌آمیز اپوزیسیون در کشورش در زمان دیدار پاپ از این کشور از قانون «توزیع مجدد ثروت» به صورت موقت صرف‌نظر کرد.

در بولیوی نیز شهر «پوتوسی» واقع در مرکز این کشور طی هفته‌های اخیر به صحنه اعتراضات ضد دولتی بدل شده است؛ این اعتراض‌ها تا بدان جا پیش رفت که در روز 24 جولای (2 مرداد) این شهر شاهد وقوع چند انفجار بود که درنهایت به قطع برق شهر انجامید.

از اوایل ماه جاری مسیرهای منتهی به «پوتوسی» از سوی اعضای کمیته مدنی شهر «پوتوسی» مسدود شده‌اند؛ این گروه خواستار مذاکره با شخص «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی هستند تا درخواست‌های خود را با وی مطرح کنند.

در میان درخواستهای این گروه ساخت یک نیروگاه برق آبی، یک نیروگاه توان بادی، یک فرودگاه بین‌المللی، سه بیمارستان، دو سد، یک بسته از پروژه راه‌سازی و سه کارخانه (شیشه، آهک، سیمان) دیده می‌شود؛ دولت بولیوی در این رابطه اعلام کرده که اکثریت این برنامه‌ها در دست اجرا می‌باشند و نیازی به تشکیل جلسه نیست.

در وضعیتی مشابه در فوریه 2014 (بهمن 1392) ونزوئلا نیز با تظاهرات‌های ضد دولتی روبرو شد؛ «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور و سایر مقامات ونزوئلایی معتقدند که این اقدام از سوی راست‌گرایان و با حمایت آمریکا با هدف انجام یک کودتا علیه دولت صورت گرفته است.

این تظاهرات 40 کشته و صدها زخمی برجای گذاشت و آسیب‌های فراوانی نیز به ساختمان‌های دولتی وارد کرد.


فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :