موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6713 :کد

0

میشل عون: حزب‌الله نبود، سرنوشت لبنانی‌ها مانند عراق می‌شد

  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۲
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -میشل عون: حزب‌الله نبود، سرنوشت لبنانی‌ها مانند عراق می‌شد

رئیس جریان «ملی آزاد» اقدامات اخیر کابینه لبنان را تلاشی برای کودتا علیه نهادهای قانونی خواند و گفت: اگر حزب‌الله نبود، سرنوشت لبنانی‌ها مانند اهالی «نینوی»(عراق) می‌شد.

 

به گزارش  تحلیل ایران، «میشل عون» نامزد جریان 8 مارس و رئیس حزب مسیحی «جریان ملی آزاد» لبنان به اقدام اخیر «سمیر مقبل» وزیر دفاع و نائب نخست وزیر لبنان در تمدید فرماندهی نهادهای امنیتی کشور به شدت اعتراض کرد.

به گزارش تلویزیون «المنار»، عون ظهر امروز پس از جلسه‌اش با مسئولان این جریان مسیحی با حضور در نشستی مطبوعاتی به تمدید دوره فرماندهی ارتش و نیروهای امنیتی توسط وزیر دفاع واکنش نشان داد و گفت: اقدامات دولت تلاشی برای کودتا علیه پارلمان، شورای قانون اساسی و ارتش است.

وی با اشاره به مواضع برخی رقبای سیاسی‌اش در جریان 14 مارس مبنی بر شکست میشل عون، گفت: من تاجر تا صنعتگر نیستم که بتوانند مرا شکست دهند.. این شبه مردان نمی‌فهمند که سرمایه‌ام هوادارانم هستم.. همین افراد هستند که خزانه کشور را به تاراج بردند.

رئیس فراکسیون «تغییر و اصلاح» پارلمان لبنان با تاکید بر لزوم تشکیل دادگاهی برای رسیدگی به جرائم فساد مالی در کشور، افزود:‌ بروند و قانون تشکیل دادگاه را تصویب کنند تا در آن صورت صیانت قضایی را از همه برداریم.

وی در ادامه ارتش لبنان را نهادی ملی خواند و به «جان قهوجی» فرمانده ارتش که چند روز گذشته حکم فرماندهی‌اش از سوی کابینه بر خلاف میل میشل عون تمدید شده، نسبت به قرار دادن نیروهای ارتش در مقابل معترضان مسیحی جریان ملی آزاد هشدار داد و افزود: وای بر تو ای جان چنانچه نیروهای ارتش را برای رویارویی با ما به خیابان‌ها بکشانید.

عون با اشاره به کوتاهی کابینه لبنان در حل بحران انباشتگی زباله‌ها، رقبای سیاسی‌اش را «دولت زباله‌ها و سنگ اندازی بر سر طرح‌های توسعه در لبنان» توصیف کرد و گفت: آنهایی که امروز از فساد سخن می‌گویند خود بزرگترین فاسد مالی هستند.

وی فرمانده ارتش را به سیاسی ساختن ارتش کشورش متهم کرد و تصریح کرد: قهوجی حق ندارد (امنیت) منطقه مرزی عرسال، طرابلس و دره «خالد» را ترک کند و به رویارویی با ما برخیزد.

وی با اشاره به دنباله روی جریان 14 مارس از برخی کشورهای خارجی گفت: آنها خائن هستند زیرا با خارج در ارتباط بوده و در راستای هدف قرار دادن گروه‌های آزادی خواه ملی فعالیت می‌کنند.

این نماینده برجسته پارلمان لبنان با اشاره به مخالفت‌های رقبای سیاسی‌اش با حزب الله، اظهار داشت: اگر حزب الله از مرزها دفاع نمی‌کرد اکنون سرنوشت لبنانی‌ها همانند مردم استان «نینوی» عراق می‌شد.

وی در پایان از عزم این جریان سیاسی برای اعتراض به سیاست‌های دولت خبر داد و گفت: همه اعضای جریان ملی آزاد را به حضور در اعتراضات خیابانی - به هنگامی که صدای زنگ بسیج عمومی به صدا در می‌آید - دعوت می‌کنم... همه لبنانی‌ها به بیان دیدگاه‌ها و برگزاری تظاهرات فرا خوانده شده‌اند. تظاهرات حقی است که قانون اساسی آن را تضمین می‌کند.

 

 

فارس

 

 

                               

میشل عون     حزب الله     لبنان     عراق        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :