موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/67151 :کد

0

از ابتدا هم گفتیم قرار نیست باران پول بیاید!

  چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۶:۰۱
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -از ابتدا هم گفتیم قرار نیست باران پول بیاید!

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا وجود سوالات زیاد در مورد نحوه معامله با ایران را از جمله دلایل کندی بازگشت سرمایه‌های آزادشده این کشور دانست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا وجود سوالات زیاد در مورد نحوه معامله با ایران را از جمله دلایل کندی بازگشت سرمایه‌های آزادشده این کشور دانست.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در نشست خبری روزانه با سوالات متعدد خبرنگاران در مورد دلایل روند کند بازگشت دارایی‌های آزاد شده ایران مواجه شد.روز دوشنبه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا گفته بود که تهران در 4 ماهی که از اجرای توافق هسته‌ای می‌گذرد، به تنها 3 میلیارد دلار از مجموع بیش از 50 میلیارد دلار دارایی آزاد شده خود دست یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد دلیل بیان این اظهارات توسط کری، گفت: «او تنها داشت بر این واقعیت تأکید می‌کرد که هیچ ثروت بادآورده‌ای در کار نیست. او در حال توجیه موضع ایران نبود.»مقامات ایرانی می‌گویند عملکرد کند دولت آمریکا در باز کردن تور تحریم‌های ضد ایرانی و هراس بانک‌های بزرگ از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، موجب شده تا منافع اقتصادی حاصل از برجام چندان قابل توجه نباشد. «الان فقط چهار ماه گذشته است. منظورم این است که... حتی از همان ابتدا هم ما گفتیم که قرار نیست که باران پول بیاید.»

باشگاه خبرنگاران نوشت: وی بعد از رد و بدل شدن چندین سوال و طفره رفتن مداوم از پاسخ به اینکه چرا با وجود اجرای کامل تعهدات ایران، واشنگتن هنوز به طور کامل تعهدات خود را اجرایی نکرده، گفت: «من کارشناس سیستم‌های مالی و نحوه آزادسازی اموال نیستم... تنها چیزی که می‌توانم بگویم، این است که... این تحریم‌ها برای مدتی بسیار طولانی وجود داشته‌آند و هنوز سوالات زیادی در این رابطه هست.»«آن هم نه فقط از سوی بانکداران و تجار داخلی ما، بلکه به صورت بین‌المللی. احتمالا برای بعضی از موسسات، برخی از این سوالات هنوز بی‌پاسخ مانده‌ و احتمالا همین امر یکی از دلایل این مسئله است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس گفت که دولت این کشور اخیرا نامه‌هایی به مقامات ایالتی ارسال کرده و به آ‌‌ن‌ها نحوه تجارت با ایران را توضیح داده است. او در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا پیش از اجرای توافق این نامه‌نگاری‌ها را انجام نداد تا ایران به محض تکمیل تعهداتش به منافع برجام دست یابد، گفت واشنگتن باید اطمینان می‌یافت که ایران اقدامات لازم را ذیل برجام انجام داده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :