موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/67367 :کد

0

بن‌سلمان باعث شکست نفتی «دوحه» بود

  چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۰
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -بن‌سلمان باعث شکست نفتی «دوحه» بود

چند روز پس از نشست نفتی دوحه فاش شد که جانشین ولیعهد و وزیر جنگ سعودی، با وجود آن که در نشست دوحه حضور نداشت، ولی باعث شکست این نشست در دستیابی به توافقی برای راکد نگه داشتن سطح تولید نفت شده است.

چند روز پس از نشست نفتی دوحه فاش شد که جانشین ولیعهد و وزیر جنگ سعودی، با وجود آن که در نشست دوحه حضور نداشت، ولی باعث شکست این نشست در دستیابی به توافقی برای راکد نگه داشتن سطح تولید نفت شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رای الیوم، بعد از نشست نفتی دوحه، که در رسیدن به توافقی بر سر پایین آوردن میزان تولید نفت بی‌نتیجه ماند، اطلاعاتی به بیرون درز شد مبنی بر اینکه «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی به‌رغم اینکه این شاهزاده در این نشست حاضر نبود ولی عامل بی‌نتیجه گذاشتن آن بود. به‌این شکل که این شاهزاده از اعضای هیات کشورش خواست در صورتی‌که ایران در توافق کاهش تولید مشارکت نداشته باشد، این هیات نشست را ترک کند. در همین حال، خبرهایی از بروز اختلافات بین بن‌سلمان و «علی النعیمی» وزیر نفت سعودی به علت سیاست‌های نفتی این شاهزاده منتشر شده است که ممکن است به برکناری وی از این وزارت منجر شود.

 

این اطلاعات، که در مقاله‌ای در روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» منتشر شده، برای نخستین بار جزئیات مذاکرات دشوار بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت را در پایتخت قطر فاش می‌کند.

 

فایننشال‌تایمز، روز دوشنبه در مقاله‌ای نوشت، شاهزاده محمد بن سلمان با هیات سعودی در هتل «الشیراتون» تماس گرفت و به آن دستوار داد به کشور بازگردد. ولی این هیات بالاخره در مذاکرات شرکت کردند ولی نتیجه این مذاکرات معلوم بود.

 

این شاهزاده جوان سعودی، که همچنین به‌عنوان وزیر دفاع و ناظر بر چندین وزارتخانه از چمله وزارت دارایی، وزارت نفت و وزرات اقتصاد فعالیت می‌کند، به عنوان وزیر دفاع جنگ یمن را به‌راه اندخت و برنامه تحول اقتصاد سعودی در دوران پس از نفت را هم او ترسیم کرده است.

 

به نوشته فایننشال تایمز، به‌نظر می‌رسد قیمت نفت نقش کمتری در سیاست نفتی سعودی تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان ایفا می‌کند به‌گونه‌ای که برخی ناظران می‌گویند نفت سلاح عربستان برای رویارویی با ایران شده است.

 

نشست دوحه، یکشنبه گذشته 2 ماه بعد از توافق عربستان سعودی، روسیه، ونزوئلا و قطر بر سر کاهش تولید فت نسبت به سطح تولید ماه ژانویه، برگزار شد ولی مشروط به این بود که دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفتی نیز به شروط این توافق پایبند بمانند.

 

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی ریاست هیات این کشور در نشست دوحه را بر عهده داشت. ولی اطلاعات منابع نفتی در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس منتشر شده حاکی است که عمر النعیمی در وزارت نفت به دلیل تشدید اختلافات بین او و محمد بن سلمان درباره سیاست نفتی این کشور محدود است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :