موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/67409 :کد

0

این احتمال وجود دارد که امسال حج ممنوع شود

  پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۳:۳۲
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -این احتمال وجود دارد که امسال حج ممنوع شود

اکنون بعد از گذشت این مدت برخی از مسئولان صحبت از پشت پرده‌ای این حوادث می‌کنند و حتی بر این اعتقاد هستند که با وضعیت موجود امکان سفر به عربستان و انجام حج ناممکن است، چراکه هیچ تضمینی برای سلامتی افر

اکنون بعد از گذشت این مدت برخی از مسئولان صحبت از پشت پرده‌ای این حوادث می‌کنند و حتی بر این اعتقاد هستند که با وضعیت موجود امکان سفر به عربستان و انجام حج ناممکن است، چراکه هیچ تضمینی برای سلامتی افراد وجود ندارد و دولت سعودی سلامت زوار را تضمین نمی‌کند.

 

بیش از شش ماه است که از وقوع حادثه منا می‌گذرد اما تاکنون مقامات سعودی پاسخ روشنی از دلایل این حادثه به کشور ایران نداده‌اند، همچنین عربستان تاکنون از دادن حق‌وحقوق مصدومان و جان‌باختگان این فاجعه را نیز خودداری کرده است و حتی در مقطعی قصد معرفی ایران به‌عنوان عامل این فاجعه را داشته است.

به گزارش تحلیل ایران ، موضوع حج ازجمله مباحثی بوده که در طول این مدت و حتی قبل از آن و بعد از فاجعه فرودگاه جده جز مباحث پرحاشیه در بین مردم و مسئولان شده است، به‌طوری‌که از حدود یک سال پیش تاکنون اعزام افراد به حج عمره ممنوع شده است.

اکنون بعد از گذشت این مدت برخی از مسئولان صحبت از پشت پرده‌ای این حوادث می‌کنند و حتی بر این اعتقاد هستند که با وضعیت موجود امکان سفر به عربستان و انجام حج ناممکن است، چراکه هیچ تضمینی برای سلامتی افراد وجود ندارد و دولت سعودی سلامت زوار را تضمین نمی‌کند.

سید باقر حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص لزوم ارائه گزارشی از روند پیگیر حادثه منا از سوی دولت اظهار داشت: مسئولان دولتی ازجمله وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت چند نوبت در نشست کمیسیون امنیت حاضر شدند و گزارشی از دلایل حادثه منا و پیگیری‌های بعدی آن ارائه کردند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس نهم شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که زمان زیادی از آخرین ارائه گزارش می‌گذرد عنوان کرد: لازم است که مجدد مسئولان مربوطه در صحن کمیسیون حاضر شوند و گزارش دیگری از آخرین وضعیت پرونده منا ارائه کنند.

وی تأکید کرد: ارائه چنین گزارش‌هایی دلایل شکل‌گیری حادثه منا را مشخص می‌کند و اگر دلایل منطبق بر واقعیت باشد این احتمال وجود دارد که نظر مسئولان نسبت به انجام سفر حج نیز منتفی شود.

حسینی با اشاره به پیگیری‌های اخیر هیئت ایرانی برای انجام حج تمتع عنوان کرد: سفر حج بر مسلمانان واجب است اما با توجه به اتفاقاتی که در مراسم منا و فرودگاه جده افتاده بااین‌حال دولت ریاض آن‌طور که باید، احساس مسئولیت نکرده است، بنابراین لازم است تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا با اطمینان خاطر برای حج تمتع حاصل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تحقیقات بیشتری صورت گرفته است و اگر مسائل  پشت پرده حادثه منا با ارائه گزارش‌ها از سوی مسئولان مشخص شود قطعاً در تصمیم‌گیری برای حج تمتع تأثیرگذار خواهد بود. 

اما منصور حقیقت پور دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با «تابناک» با اشاره به این موضوع گفت: متأسفانه دولت عربستان هیچ همکاری با ایران ندارد و از گفتن واقعیت‌ها در  این مورد دوری می‌کند.

این نماینده مجلس گفت: حج بر هر مسلمانی واجب است اما نه به قیمت زندگی. هرگاه ما احساس کنیم که انجام این فرضیه ممکن است به ضرر مردم باشد و این امکان وجود دارد که جان افراد به خطر می‌افتد از انجام آن جلوگیری خواهیم کرد.

همچنین حسن سبحانی نیا دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با «تابناک» بابیان اینکه این احتمال وجود دارد امسال حج تمتع انجام نشود گفت: مسئولان کشور عربستان علی رغم اینکه مسئول برگزاری مناسک حج هستند از پاسخگویی به ایران طفره رفته‌اند.

این نماینده مجلس گفت: این‌ها هم در حادثه منا هم حادثه حرم و هم در حادثه فرودگاه جده مسئول بوده‌اند اما نه‌تنها از ایران عذرخواهی نکرده‌اند، بلکه از موضع بالا نیز به قضیه نگاه می کنند، سفر اخیر مقامات ایران نیز به حج با توجه به مواردی که عنوان می شود متأسفانه به نتیجه‌ای نرسیده است و مقامات عربستانی با رفتارهایی که از خود نشان داده‌اند، مایل به انجام حج از سوی زوار ایرانی نیستند.

این نماینده مجلس با اشاره به حوادث رخ‌داده در سال گذشته گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دولت عربستان در حادثه منا کوتاهی کرده است و احتمال هرگونه توطئه و خباثتی وجود داشته است و تضمینی وجود ندارد که امسال نیز این حوادث رخ ندهد.


منبع :خبرگزارری تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :