موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/67496 :کد

0

۱۷ کارگاه بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی در آذربایجان‌غربی

  پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۰
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -۱۷ کارگاه بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی در آذربایجان‌غربی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ۱۷ کارگاه فعال بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی در شهرهای آذربایجان‌غربی تعریف و راه‌اندازی شده‌ است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ۱۷ کارگاه فعال بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی در شهرهای آذربایجان‌غربی تعریف و راه‌اندازی شده‌ است.


به گزارش تحلیل ایران محمد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: استان آذربایجان‌غربی رتبه هفتم کشوری را از لحاظ تعداد آثار و بناهای تاریخی به خود اختصاص داده بنابراین از لحاظ بودجه نیز باید سهم این استان از منابع ملی متناسب با جایگاهش باشد.

 

وی افزود: در استان آذربایجان‌غربی آثار زیادی وجود دارند که به ثبت رسیده ولی متاسفانه مرمت و بازسازی نشده‌اند و انتظار این است که با تخصیص اعتبارات مورد نیاز مورد رسیدگی قرار گیرند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به بودجه تخصیص داده شده به اماکن تاریخی شهرستان خوی تصریح کرد: بودجه مصوب شده برای مرمت و بازسازی ابنیه این شهر تاریخی نسبت به سال گذشته بهتر شده است ولی با توجه به شرایط اقتصادی عمومی کشور تخصیص چندانی نتوانستیم بگیریم.

 

وی گفت: تنها نزدیک دو میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اماکن تاریخی شهرستان خوی همچون بازار تاریخی، کاروانسرا و مقبره آل یعقوب اختصاص داده شده در حالیکه انتظار داشتیم با اعتبار دو میلیارد تومان کار در این شهر را آغاز کنیم.

 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی درباره بازسازی مدرسه حکیمه خوی نیز اظهار داشت: استان دارای یک سری بناهای تاریخی شاخص است و مدارس تاریخی زیادی در استان ما وجود دارد و با توجه به این امر با اداره کل آموزش و پرورش استان توافق کردیم که مدرسه حکیمه خوی نیز به‌ عنوان یک موزه مدرسه تاریخی مرمت و بازسازی شود و هم برای مسائل آموزشی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

فتحی با اشاره به اهمیت برگزاری نشست بین‌المللی راه ابریشم در شهرستان خوی افزود: این نشست یک نشست تخصصی است و نقش عمده در توسعه شهرستان خوی دارد چرا که در استان آذربایجان‌غربی، شهرستان خوی تنها شهری است که دارای کاروانسرا است و این نشان از اهمیت تجاری بودن این شهر در طول تاریخ دارد.

 

وی گفت: در این نشست بین اعضا تبادل تجارب می‌شود و در مورد مسائل تجاری، تسهیل مسافرت و روادید بین کشورهایی که در مسیر راه ابریشم قرار دارند بحث و گفتگو می‌شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :