موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/67519 :کد

0

آمریکا، عربستان و ۱۱ سپتامبر؛ حق‌السکوت جنایتی بین‌المللی

  پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -آمریکا، عربستان و ۱۱ سپتامبر؛ حق‌السکوت جنایتی بین‌المللی

احتمال افشای اسناد دخالت عربستان در حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ریاض را واداشت تا تهدید کند رشوه‌ای را که قبلا برای پنهان ماندن این اسناد داده بود، پس بگیرد.احتمال افشای اسناد دخالت عربستان در حادثه 11 سپتامبر 2001 ریاض را واداشت تا تهدید کند رشوه‌ای را که قبلا برای پنهان ماندن این اسناد داده بود، پس بگیرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، وقتی حوادث 11 سپتامبر در نیویورک و برجهای دوقلوی تجارت جهانی اتفاق افتاد و موج خشم و تنفر از تروریستهای این حوادث، آمریکا و همه جهان را فرا گرفت کمیته تحقیق این حادثه گزارش مفصل خود را در سال 2004 منتشر کرد ولی 28 صفحه آن را محرمانه اعلام کرد، که از نوع رفتار جورج بوش با پادشاه سعودی در آن زمان که تا مرز قطع تماس هم پیش رفت بود و برخی نخبگان و مقامات امریکایی بر ضرورت حمله به عربستان و یا تجزیه این پادشاهی اصرار می‌کردند، مشخص بود که حضور 19 تن از اتباع عربستان در بین تروریستها و کمک و مساعدت دیپلماتهای سعودی به تروریست‌ها، عامل اصلی را عربستان می‌دانستند.


با همه سیاستها و اقداماتی که از سوی امریکا با عنوان مبارزه با تروریسم در جهان به راه افتاد و صدها هزار نفر کشته و زخمی در افغانستان و عراق به جای گذاشت و با عنوان مبارزه با تروریسم بسیاری از قوانین مدنی و حقوق بشری نقض گردید و کشورهای دیگری به شکل غیر مستقیم تاوان سیاستهای امریکا را دادند، ولی عربستان با سفر پادشاه خود به امریکا، دور جدیدی از روابط با امریکا را آغاز کرد.


در حالی که همه جهان هزینه سیاستهای خشمگین امریکا را می‌پرداختند، مقامات امریکایی با عربستان وارد یک معامله بزرگ شد و صدها میلیارد از پولهای ذخیره ارزی عربستان و قطر و امارات در بانکهای امریکایی سپرده و بلوکه شدند.


«هنری کسینجر» در آن موقع نوشت که این مبالغ هنگفت مالی که در دست کشورهای صادر کننده نفت قرار دارد و همانند کودکان ممکن است در موضوعات خطرناک هزینه شود، باید به عنوان پشتوانه سیاستهای امریکا بکارگیری شوند. این رخداد در زمانی بود که بحران مالی امریکا هم تدریجا خودنمایی می‌کرد و دریافت 750 میلیارد دلار از پادشاهی عربستان در بانک های امریکایی، جان تازه‌ای به اقتصاد امریکا بخشید و از شدت بحران مالی و اقتصادی در این کشور کاست.


پس از این رشوه بزرگ که حق السکوت امریکا در قبال مشارکت عربستان در حوادث 11 بود،‌ مقامات امریکایی به جای برخورد با این مسئله، به دفاع از آن پرداختند و تا امروز از دیکتاتوری این جنایتکاران و بقیه هم ردیفان آنها در حاشیه خلیج فارس دفاع هم کرده‌اند.


با اینکه قرار نبود این توافق سری افشا شود، تلاش برخی اعضای کنگره امریکا برای انتشار بخش سری گزارش 11 سپتامبر موجب شد تا وزیر خارجه عربستان در سفر یک ماه قبل به امریکا هشدار دهد که در صورت متهم شدن  عربستان در جنایت 11 سپتامبر مبالغ یاد شده که بسیار حیاتی در اقتصاد امریکا هستند را خارج خواهد کرد، اینکه عربستان می تواند یا مکانیزم‌های اداری و مالی چنین اجازه‌ای به عربستان نمی‌دهد، هیچ اهمیتی ندارند، بلکه مسئله اینست که حیثیت و چهره فریبکارانه امریکا هم در خطر قرار گرفته است و نشان می‌دهد که این دولت طرفدار حقوق بشر، دموکراسی و ضد تروریستی و پولشویی و هزاران لقب دروغین، چگونه همه چیز را قابل معامله می‌داند و به جهان دروغ می‌گوید.


در حالی که همه جهان هزینه خشم مصنوعی امریکا را پرداخت کردند، امریکا، دولت بوش، کاخ سفید جمهوریخواهان و امروز هم، کاخ سفید دموکراتها چگونه دست در دست پادشاهی سعودی که تایمز نیوز آن‌ها را به خوبی تفاله سلطنتی نامیده، هم پیمان هستند و با حق السکوت صدها میلیاردی، بر جنایت قرن سرپوش می‌گذارند و تاوان آن‌را از کشورهای دیگر می‌گیرند.


چه این گزارش منتشر شود و چه انتشار نیابد، روشن شد که دستگاه قضایی امریکا تا چه میزان سیاسی، رشوه خوار و فساد است که عربستان را تبرئه و به جای آن ایران را محکوم و مبلغ 11 میلیارد غرامت برای آن تعیین می‌کند تا از پولهای بلوکه شده ایران، چپاول کنند.


این مسئله نشان می‌دهد که در معامله حق السکوت، عربستان و آل سعود، بجز سرمایه‌های مالی، سرمایه‌های تروریستی خود را هم در اختیار سیاستهای آمریکا در خاورمیانه قرار داده و در بیش از 5 سال گذشته منطقه خاورمیانه و غرب آسیا و شمال افریقا را چگونه نابود کرده‌اند.


این مسئله نشان می‌دهد که تمامی ژست‌های این 5 سال گذشته در مورد دموکراسی و حقوق بشر تا چه اندازه دروغین است و سازمانهای بین المللی چگونه ابزار و بازیچه امریکا و سیاستهای آنها هستند که در نقش پوشش دهنده و صادر کننده مجوز اقدامات ضد انسانی حاضر می‌شوند.


این مسئله نشان مید‌هد که دو حزب دموکرات و جمهوریخواه و بازیهای سرگرم کننده انتخاباتی در امریکا چقدر فاسد و چقدر با یکدیگر مشابه و منطبق هستند. هر دو حزب بر یک جنایت سکوت و از معامله پنهان آن بهره مند می‌شوند.


و این مسئله نشان می‌دهد که اگر دستگاه‌های سیاسی، حزبی و.... در امریکا تا این حد ضد انسانی و فساد و فریبکار و هم پیمان با جنایتکاران است، مسئله‌ای مستقل است ولی آنانکه کاخ سفید و امریکا و غرب را قبله آمال می‌دانند و دین و دنیای خود را به آنها گرده زده‌اند، در چه جهل و نادانی و یا خیانتی سیر می‌کنند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :