موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/67686 :کد

0

اروپا: ترکیه نیمی از شرایط لغو روادید را دارد

  جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۶:۰۰
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -اروپا: ترکیه نیمی از شرایط لغو روادید را دارد

به گفته مقامات اروپایی، ترکیه فقط حدود نیمی از معیارهای مورد نیاز را برای سفر بدون روادید شهروندانش به کشورهای اتحادیه اروپا محقق کرده است.

 

به گفته مقامات اروپایی، ترکیه فقط حدود نیمی از معیارهای مورد نیاز را برای سفر بدون روادید شهروندانش به کشورهای اتحادیه اروپا محقق کرده است.


 به گزارش تحلیل ایران ؛ مارتا کیگان مدیر کمیسیون مهاجرت و امور اسکان اروپا روز پنج شنبه در سخنانی در پارلمان اروپایی در بروکسل گفت آنکارا 35 مورد از 72 شرط مورد نیاز را به طور کامل یا تقریبی انجام داده است.

 

این سخنان در حالی مطرح شده است که ترکیه تنها 10 روز تا ضرب الاجل تعیین شده برای انجام تعهداتش به منظور معافیت شهروندانش از دریافت روادید فاصله دارد.

 

کیگان افزود: «مقامات ترکیه مسما در تلاش هستند تا اجرای اصلاحات دولتی و قانونی را به منظور تحقق این پیش نیازها سرعت بخشند.»

 

ترکیه و اتحادیه اروپا ماه گذشته (اسفند ماه) برای کاهش سیل پناهجویانی که از طریق دریای اژه به یونان می‌روند، توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن آنکارا منابع مالی بیشتری برای پناهجویانی که در خاک این کشور زندگی می‌کنند، از اتحادیه اروپا دریافت می‌کند. همچنین در عوض مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سرگرفته می‌شود و لغو روادید برای شهروندان ترکیه‌ای سریع‌تر انجام می‌شود.

 

در مقابل ترکیه نیز از تردد غیرقانونی پناهجویان از طریق سواحل این کشور و ورود آنان به اروپا از راه‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کند و تمام پناهجویانی را که از این طریق به 28 کشور اتحادیه اروپا وارد شده‌اند، باز می‌گرداند.

 

 

در همین راستا اتحادیه اروپا روز سه شنبه 110 میلیون یوروی دیگر به ترکیه پرداخت کرد. این اتحادیه تاکنون 187 میلیون یورو برای پناهجویان به ترکیه پرداخت کرده و موظف است در مجموع 3 میلیارد یورو به آنکارا بپردازد.

 

از سوی دیگر احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه تهدید کرده است اگر اتحادیه اروپا تا ماه ژوئن (خرداد) اقدامی در جهت تسهیل قوانین اخذ روادید برای شهروندان ترکیه‌ای انجام ندهد، آنکارا نیز خود را ملزم به پایبندی به توافقنامه حل بحران پناهجویان نخواهد کرد.

 

لغو روادید برای ترکیه، کشوری با بیش از 75 میلیون نفر جمعیت، بسیار بحث برانگیز بوده است. چرا که برخی معتقدند این اقدام راه را برای مهاجرت مسلمانان به کشورهای اروپایی باز می‌کند و بر بحران پناهجویان که بدترین بحران اروپا در دهه‌های اخیر بوده است، دامن می‌زند.

 

سال گذشته بیش از یک میلیون و 100 هزار پناهجو و مهاجر وارد حوزه اتحادیه اروپا شدند. بیشتر این پناهجویان از طریق یونان و ترکیه به این قاره آمده بودند. اما از زمان امضای توافقنامه آنکارا – بروکسل، ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا به طور روزانه کاهش یافته است.

 

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :