موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/67766 :کد

0

تعطیلی ۴۵۰ واحد صنعتی در چهارمحال و بختیاری

  جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -تعطیلی ۴۵۰ واحد صنعتی در چهارمحال و بختیاری

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: از مجموع یک‌هزار و ۲۷۰ واحد صنعتی دارای پروانه در چهارمحال و بختیاری، ۴۵۰ واحد تعطیل بوده و بقیه با ظرفیت‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: از مجموع یک‌هزار و 270 واحد صنعتی دارای پروانه در چهارمحال و بختیاری، 450 واحد تعطیل بوده و بقیه با ظرفیت‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند.


به گزارش تحلیل ایران سید نعیم امامی اول اردیبهشت‌ماه در نشست توسعه امور تولیدی چهارمحال و بختیاری که با حضور معاون توسعه امور تولیدی کشور برگزار شد، اظهار کرد: تنها 48 درصد از از ظرفیت واحدهای تولیدی چهارمحال و بختیاری فعال است.

 

وی رکود، عدم رونق در کشور، چک‌های برگشتی و بدهی‌های معوق را از دلایل این موضوع اعلام و تصریح کرد: در این استان از مجموع یک‌هزار و 270 واحد صنعتی دارای پروانه، 450 واحد تعطیل بوده و بقیه با ظرفیت‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند.

امامی افزود: در بخش واحدهای صنعتی استان به جز 15 واحد بزرگ، سایر آن‌ها واحدهای کوچک و متوسط هستند که ظرفیت اشتغال 24 هزار نفر وجود دارد که از این تعداد تنها 12 هزار نفر مشغول به‌ کار هستند.

وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری مناسبی در بخش تولید و اشتغال صورت نگرفته است، گفت: در دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری رشته‌های فنی مختلفی وجود دارد که نیروی کار بخش صنعت را آماده ورود به بازار کار می‌کنند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که زیرساخت مناسبی در صنعت فولاد در استان وجود دارد، تصریح کرد: با راه‌اندازی یک کارخانه خودروسازی می‌توان علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های استان، در حدود 10 هزار شغل ایجاد  و نمی‌توان در بحث اشتغال تنها به واحدهای کوچک توجه کرد.

 

وی عدم وجود زیرساخت‌های مناسب را یکی از مشکلات بخش صنعت عنوان و اظهار کرد: با این شرایط توان استفاده از ظرفیت کامل واحدهای تولیدی وجود ندارد از جمله مشکل آب، پساب، فاضلاب و برق که نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه‌ای هستند.

امامی در پایان ضمن اشاره به نیاز شهرک‌های صنعتی به توجه بیشتر، گفت: انتظار می‌رود در دولت تدبیر و امید بخشی از عقب‌ماندگی‌های استان جبران شود.

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری، اختصاص 16 هزار میلیارد تومان به واحدهای کوچک و متوسط در بخش صنعت و کشاورزی را تصمیمی مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید بودجه مربوط به استان‌ها هر چه زودتر به آن‌ها داده شود تا بتوانند برنامه‌ریزی مناسبی برای آن انجام دهند.

 

وی اظهار کرد: برنامه‌های ملی دید یکسانی به همه استان‌ها دارند در حالی‌که با این نگاه فاصله بین استان‌ها باقی می‌ماند و چهارمحال و بختیاری نیازمند نگاه ویژه‌تری است.

محمدرضا سید نبوی با اشاره به تاثیر مخربی که رکود اقتصادی بر واحدهای کوچک استان گذاشته است، تصریح کرد: تولیدکنندگان استان همه تلاش خود را به کار بسته‌اند اما باز هم شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی هستیم.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :