موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی اوراسیا

a/67767 :کد

0

"دهلی نو" آلوده ترین شهر جهان

  جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۱
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -"دهلی نو" آلوده ترین شهر جهان

سرو صداي زياد در شهرهاي بزرگ و بويژه در دهلي نو كه از سوي سازمان بهداشت جهاني به عنوان آلوده ترين شهر جهان نام گرفته، سلامتي مردم را به شدت تهديد مي كند.

سرو صداي زياد در شهرهاي بزرگ و بويژه در دهلي نو كه از سوي سازمان بهداشت جهاني به عنوان آلوده ترين شهر جهان نام گرفته، سلامتي مردم را به شدت تهديد مي كند.

 

به گزارش  تحلیل ایران ، به گفته كارشناسان بهداشتي، آلودگي هوا ،بهداشت ضعيف ،آلودگي شديد آب رودخانه ها و آلودگي صوتي ،دهلي نو پايتخت هند را به خطرناكترين شهر جهان براي زندگي تبديل كرده است .

رشد جمعيت شهري،صنعتي شدن،افزايش سرو صداي ناشي از تردد خودروها ،فعاليت هاي ساختماني و فعاليت كارخانه هاي آلاينده باعث آلودگي شديد پايتخت هند شده است .

مركز كنترل آلودگي صوتي هند اعلام كرد دهلي نو آلوده ترين شهر جهان، رتبه دوم پرسرو صدا ترين شهر هند را پس از حيدرآباد در جنوب هند به خود اختصاص داده است .

براساس جديدترين گزارش مركز كنترل آلودگي صوتي هند كه روز دوشنبه منتشر شد،ميزان آلودگي صوتي پايتخت هند 74 دسيبل اعلام شده است درحاليكه براساس استانداردهاي هند اين ميزان نبايد بيش از 50 دسيبل باشد.

براساس اين گزارش، ميزان آلودگي صوتي در شب نيز در دهلي نو ،5 دسيبل بيشتر از استاندارد تعيين شده است .

شهر حيدرآباد در جنوب هند با 77 دسيبل آلوده ترين شهر هند و بنگلور،لكنو،بمبئي به ترتيب كمترين ميزان الودگي را دارند.

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است:آلودگي صوتي در مناطق مركزي پايتخت هند مانند «دواركا، روهيني ،فويكاس مارگ و دلشادگاردن در دهلي نو به شدت افزايش يافته است .

در بسياري از شهرهاي هند و به خصوص دهلي نو، بوق زدن هاي مكرر و بدون دليل امري طبيعي و رايجي است و رانندگان وسايل نقليه نه تنها تلاشي براي كاهش آلودگي صوتي نمي كنند بلكه با نوشتن عباراتي از قبيل لطفا بوق بزنيد يكديگر را تشويق به بوق زدن نيز مي كنند.

پزشكان هندي مي گويند:درسال هاي اخير تعداد بيماران با مشكلات شنوايي در دهلي نو نسبت به سالهاي قبل افزايش يافته است .

دكتر «اجي سواروپ » متخصص گوش ،حلق و بيني مي گويد:سن بيماران مبتلا به اختلالات شنوايي در دهلي نو از 70 سال به 50 سال كاهش يافته است .

وي تصريح كرد با ادامه روند آلودگي صوتي، مردم مجبور مي شوند با صداي بيشتري موسيقي و يا تلويزيون گوش كنند كه در دراز مدت اين رفتار به توانايي شنوايي انها اسيب وارد مي كند.

كارشناسان مي گويند:سرو صداي زياد و طولاني مدت در محل كار و زندگي قدرت شنوايي افراد را به تدريج كاهش مي دهد.

كارشناسان بهداشتي ،افزايش فشار خون،بالا رفتن ضربان تنفس و بيماري هاي قلبي ،اختلال در عملكرد غدد درون ريز ،تحريك پذيري اجتماعي و بيخوابي را از عوارض آلودگي صوتي مي دانند.

 منبع : میزان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :