موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/67901 :کد

0

شرکت های خارجی برای ارتباط با ایران از ما سوال کنند

  شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۶:۳۵
تعداد بازدید : ۱۴۶   
 تحلیل ایران -شرکت های خارجی برای ارتباط با ایران از ما سوال کنند

جان کری گفت می خواهم تاکید کنم که ما تمام تحریم های هسته ای ایران را برداشته ایم.

 

 

 

جان کری گفت می خواهم تاکید کنم که ما تمام تحریم های هسته ای ایران را برداشته ایم.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما  از نیویورک ،کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با ظریف وزیر خارجه کشورمان گفت:همانطور که اوباما و من و وزیر خزانه داری آمریکا گفته و تکرار هم کرده ایم آمریکا از زمان اجرای برجام بر سر راه ارتباطات تجاری مجاز ایران نیست. به گزارش خبرگزاری صداوسیما از نیویورک کری گفت می خواهم تاکید کنم که ما تمام تحریم های هسته ای ایران را برداشته ایم. 


وزیر خارجه آمریکا که مقابل ظریف نشسته بود ادامه داد:تاکید می کنم بانک های خارجی می توانند با ایران تجارت کنند همانطور که طبق برجام اجازه داده شده تحریم ها لغو شود.

کری گفت این فرصتی برای تعامل بانک های خارجی با ایران است و متاسفانه ابهاماتی برای برخی بانک های خارجی وجود دارد که می خواهیم تا جایی که می توانیم آنها را رفع ابهام کنیم.

وزیر خارجه آمریکا افزود:از جمله تحریم های هسته ای که ما لغو کرده ایم از جمله تحریم های هسته ای که ما برداشته ایم اجازه تعامل بانک های غیر آمریکایی من جمله آزاد سازی پول های ایران در آن بانک هاست.

ما هیچ مشکلی و اعتراضی بر سر تعامل ایران با بانک های خارجی نداریم و برجام اجازه مراودات بانک های غیر امریکایی با ایران و براورده کردن دسترسی ایران به اموال خود ایران داده شده و حالا خود آنها باید تصمیم گیری کنند.البته بانک ها و شرکت ها راه دشواری برای این تصمیم در پیش دارند.

برای همین است که وزارت خارجه و وزارت خزانه داری امریکا بصورت فعالانه با کشورهای دوست و شرکت های خصوصی برای رفع ابهام تحریم های برداشته شده تلاش می کند.

کری گفت:هر بانک یا شرکتی سوالی در این باره دارد برای ما افتخار است که پاسخگو باشیم و نباید الان پیش فرض کنند که ارتباطاتی که پیش از برجام ممنوع بوده هنوز هم ممنوع است.

و این پیش فرض هم نباید داشته باشند که تحریم های پابرجای امریکا به نهاد های خارجی هم اختصاص دارد.وقتی شک دارید سوال کنید.

و ما این درک را داریم که شرکت های خارجی برای بی دغدغه کار کردن دوباره با ایران نیاز به زمان دارند.و ایران هم نیازمند ادامه روند به روز کردن موسسات مالی بانکی خود است که در زمان تحریم ها فعالیت نداشته اند.

کری گفت:می خواهم تاکید کنم به تعهدات خود پایبند خواهیم بود چون منافع امریکا ایجاب میکند.

و در منافع امریکاست که مطمئن شویم برجام برای تمام اعضا کارامد بوده است.

کری افزود:وزیر خارجه ایران درست می گوید که اختلافات ما البته اختلافات جدی ای هست که باید موضوع بحث های آینده ما باشد.

وی گفت قرارداد /قرارداد است و ما با هم البته اختلافاتی داریم اما مردم باید بدانند ما باید این دو موضوع(اختلافات و توافقنامه) را از هم جدا کنیم .

وزیر خارجه امریکا در پایان گفت :تمام این حرف هایی که زدم تعهدات امریکا برای کمک به حل این اختلافات و ادامه همکاری و تلاش برای إیجاد صلح و ثبات را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :