موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست دریاچه ارومیه

a/67926 :کد

0

۷۰۰ ميليون متر مكعب آب براي احياي درياچه اروميه

  شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۹
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -۷۰۰ ميليون متر مكعب آب براي احياي درياچه اروميه

از محل ذخاير آب سدهاي استان در سال زراعي جاري افزون بر ۷۰۰ ميليون متر مكعب آب براي احياي درياچه اروميه رهاسازي شده است.

 

 از محل ذخاير آب سدهاي استان در سال زراعي جاري افزون بر 700 ميليون متر مكعب آب براي احياي درياچه اروميه رهاسازي شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، كيومرث دانشجو عصر روز جمعه در نشست جنبي ستاد احياء درياچه اروميه كه در فرمانداري نقده برگزار شد، افزود: رهسازي اين ميزان آب بر اثر بارش‌هاي اخير و پرآب شدن رودخانه‌ها، جاري شدن سيلاب‌ها و سرريز شدن بخش عمده اي از سدها صورت گرفته است.

 

وي عزم دولت تدبير و اميد براي احياي درياچه اروميه را بسيار جدي دانست و اظهار كرد: با تشكيل ستاد احياي درياچه اروميه و تشكيل جلسات متعدد كارشناسي، مصوبات اين ستاد در ميان دستگاه‌هاي اجرايي حوزه ها ابلاغ شده و در حال اجرا است.بيشترين آب ورودي به درياچه اروميه از حوضه آذربايجان غربي و از رودخانه‌هاي گدارچاي، زرينه رود و سيمينه رود، نازلو و باراندوز است. در سال آبي جاري 320 ميليمتر در سطح استان بارش ثبت شده كه نسبت به متوسط بارش بلند مدت كه 250 ميليمتر مي باشد، بارش در سال آبي جاري در استان چشمگير بوده و نسبت به مشابه سال گذشته 18 ميليمتر افزايش را نشان مي‌دهد.

 

مديرعامل شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي با بيان اينكه 90 كيلومتر از رودخانه هاي مهم استان توسط شركت آب منطقه اي لايروبي شده است، نقش مجموع اين اقدامات در رسيدن آب رودخانه هاي استان به پيكره اصلي درياچه اروميه را مهم دانست.مخازن سدهاي استان نيز به رغم رهاسازي 700 ميليون متر مكعب آب از افزايش هشت درصدي نسبت به سال قبل برخوردار بوده و هم اكنون حجم ذخاير آن‌ها به يك ميليارد و 560 ميليون متر مكعب رسيده است.

 

وي ايجاد 80 اكيپ گشت و بازرسي در سطح استان، نصب كنتورهاي هوشمند آب و برق، جلوگيري از حفر چاه هاي‌ غيرمجاز، انسداد چاه هاي غيرمجاز، جلوگيري از برداشت‌هاي غيرقانوني از رودخانه‌ها و همچنين برقي كردن چاه‌ها را از جمله اقدامات اصلي اين شركت در راستاي احياي درياچه اروميه ذكر كرد.با تلاش و برنامه ريزي مسئولان و فرهنگ سازي در خصوص مصرف بهينه و علمي آب در منطقه، شاهد استقبال كشاورزان از برنامه هاي مصرف بهينه آب و صرفه جويي در مصرف آن هستيم كه جهت احياي درياچه اروميه و جلوگيري از ايجاد بحران زيست محيطي بسيار مهم و ضروري است امروز خود كشاروزان در راستاي استفاده بهينه از آب در جهت احياي درياچه اروميه تلاش مي كنند كه اين امر خود دستاورد بزرگي براي مسئولان است.

 

وي گفت: در همين راستا كشت محصولات كم آب بر و اصلاح الگوي كشت نيز كه از سياست هاي اصلي مسئولان در منطقه به شمار مي رود، با استقبال خوب كشاروزان مواجه شده است. ایرنا نوشت: در سال گذشته 26 حلقه چاه بدون پروانه در سطح منطقه در راستاي اصلاح الگوي مصرف مسدود شده است و فرهنگ استفاده از چاه هاي تجميعي و آبياري تحت فشار با حمايت دولت تدبير و اميد در بين كشاورزان از رواج خوبي برخوردار شده است. درياچه اروميه بزرگترين درياچه داخلي ايران و دومين درياچه شور جهان است كه در 20 سال گذشته با بحران شديد كم آبي مواجه شده و از پهنه 5700 كيلومتري آن در اوايل پاييز پارسال تنها حدود 10 درصد باقي مانده بود.

 

پيش از اين وضعيت، ميزان آب موجود در درياچه اروميه تا 32 ميليارد متر مكعب نيز رسيده بود.آب اين درياچه بسيار شور بوده و بيشتر از رودخانه هاي زرينه رود، سيمينه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچاي، نازلو و زولا تغذيه مي شود.امسال روند خشكي سال هاي گذشته درياچه اروميه متوقف شده و اين درياچه شرايط تثبيت را مي گذراند.ستاد احياي درياچه اروميه از سال گذشته با برنامه هاي اجرايي مدون در راستاي تثبيت وضعيت فعلي درياچه فعاليت هايي را آغاز كرده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :