موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/68170 :کد

0

توجه نيروهای سياسی عراق به انتخابات

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۷:۲۱
تعداد بازدید : ۸۸   
 تحلیل ایران -توجه نيروهای سياسی عراق به انتخابات

بعد از ماه ها تنش و كشمكش و شكست كليه ابتكارهاي سياسي براي حصول اصلاحاتي حكومتي، بر تعداد طرفداران برگزاري يك انتخابات زودرس در عراق افزوده مي شود.

 

 

 

بعد از ماه ها تنش و كشمكش و شكست كليه ابتكارهاي سياسي براي حصول اصلاحاتي حكومتي، بر تعداد طرفداران برگزاري يك انتخابات زودرس در عراق افزوده مي شود.


به گزارش تحلیل ایران، تجمع ها، تظاهرات ، تحصن ها و اين آخري محاصره وزارت خانه ها توسط تظاهركنندگان، طي دستكم دو ماه گذشته، خيابان هاي بغداد را از وضعيت عادي خارج و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي را مختل كرده و از حدود 10 روز پيش تحصن نمايندگان پارلمان هم به آن اضافه و روند سياسي بطور كامل قفل شده است.

اكنون به نظر مي رسد بعد از ماه ها تنش و كشمكش و شكست كليه ابتكارهاي سياسي براي حصول اصلاحاتي حكومتي، بر تعداد طرفداران برگزاري يك انتخابات زودرس در عراق افزوده مي شود.

خبرگزاری میزان نوشت: اولين بار چهارشنبه گذشته مقتدا صدر رهبر جريان صدري ها بود كه دربيانيه اي از سازمان ملل و سازمان همكاري اسلامي خواست براي خروج عراق از بحران ، مداخله كنند، حتي اگر قرار باشد انتخابات زود هنگام برگزار شود.

اين درحالي است كه مقتدا صدر طي دو ماه و نيم گذشته ابتكار عمل گسترده را در صحنه سياسي به دست گرفت و تجمع هاي مردمي را تا پاي دروازه هاي منطقه سبز كشيد تا دولت و پارلمان را براي انجام اصلاحات مورد نظرش و تغييرات حكومتي ، تحت فشار قرار دهد و برخي ها او را يكي از عوامل پيچيده تر شدن بحران جاري معرفي مي كنند.

روز پنجشنبه شيخ محمد اليعقوبي از مراجع عراق در نجف اشرف نيز خواستار انتخابات زودهنگام شد و البته براي انجام اين امر تشكيل يك كميسيون مستقل انتخابات را ضروري دانست.

شيخ خالد الملا رئيس جماعت علماي عراق ، از تشكيلات مهم مذهبي اهل سنت عراق نيز همين ايده را تكرار كرد و گفت كه اكنون همه مي دانند كه ابتكارها و راه حل ها تاكنون به جايي نرسيده است و پارلمان هم در شرايط حاضر نمي تواند به وظايف خود در تصويب قوانين و حل و فصل امور ، از جمله تعيين تكليف درباره كابينه جديد عمل كند.

عقيل الزبيدي از فراكسيون پارلماني حزب فضيلت نيز روز جمعه خواستار تجديد ساختار كميسيون انتخابات، تغيير قانون انتخابات و در مرحله بعد برگزاري انتخابات زودهنگام شد و گفت كه از اين طريق فضا براي روي كار آمدن يك طبقه جديد سياسي آماده مي شود كه به جاي منافع حزبي به منافع ملي اهتمام داشته باشند.

البته بسياري نيز غير مستقيم به اين موضوع اشاره داشته اند؛ از جمله نوري المالكي كه روز پنجشنبه در پاسخ به ادعاهاي مقتدا صدر مبني اينكه 'مالكي قصد داشته حركت مردمي براي اصلاحات را به نفع خود مصادره كند و انتقام ناكامي اش را در رسيدن به سومين دوره نخست وزيري در 2014 بگيرد'، گفت كه 'براي كنترل و يا جهت دهي حركت اخير نمايندگان در پارلمان هيچ تلاشي نكرده' و در عين حال اعتقاد دارد كه 'همه ابتكارها و فراخوان ها براي اصلاحات تاكنون بدون نتيجه بوده و تنها به تحريك مردم و نيروهاي مخلص منجر شده است'.

شيخ احمد الصافي نماينده آيت الله سيستاني هم در مراسم چهارشنبه شب، ويژه رونمايي از ضريح جديد حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع)، اگر چه مستقيم اشاره اي نكرد، اما به گفته برخي ناظران ، ازصحبت هايش بوي اميد نمي آمد.

وي پس از هفته ها سكوت مرجعيت درباره اوضاع جاري عراق كه ناظران سياسي آن را قهر مرجعيت با سياستمداران و متصديان امر توصيف كرده اند، گفت ما خيلي فرياد زديم و كسي گوش نكرد و انگار كه در خوابي عميق فرو رفته اند و طنين صدايمان به خودمان برگشت.

الصافي ضمن اشاره به ظرفيت هاي بزرگ نيروي انساني و ثروت هاي طبيعي در كشور كه دولتمردان نتوانسته اند از آن بهره بگيرند، گفت با اين وصف نمي دانيم كه به كجا خواهيم رسيد.


برخي گزارش ها نيز حاكي از آن است كه برخي جريان هاي سياسي و احزاب و گروه هاي كوچك اين روزها در خصوص گزينه انتخابات زودرس بحث هايي در شوراي مركزي خود داشته اند.

با اينحال درباره گزينه انتخابات زودرس و اينكه تا چه حد مي تواند در خروج كشور از بحران جاري سياسي پر ابهام و غير شفاف اين كشور موثر باشد؟ ، به سختي بتوان بصورت محكم و صريح پيش بيني كرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :