موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/68250 :کد

0

شأن و منزلت زائران ایرانی باید در مراسم حج حفظ شود

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -شأن و منزلت زائران ایرانی باید در مراسم حج حفظ شود

عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس شورای اسلامی رویکرد عربستان سعودی برای صدور ویزای زائران حج تمتع ۹۵ را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شأن و منزلت زائران ایرانی باید در این مراسم حفظ شود.

 

 

 

عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس شورای اسلامی رویکرد عربستان سعودی برای صدور ویزای زائران حج تمتع ۹۵ را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شأن و منزلت زائران ایرانی باید در این مراسم حفظ شود.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار تسنیم، ناصر عاشوری حج را امری واجب برای افراد مستطیع دانست و در عین حال تاکید کرد: البته در این مراسم باید جایگاه و شأنیت مردم مسلمان از سوی کشور میزبان حفظ شود.


وی ادامه داد: متأسفانه سوابق نشان داده سعودی‌ها تقدیی به حفظ امنیت و آبروی زائران ایرانی نداشته‌اند و این رویکرد را با حوادث سال گذشته در فرودگاه جده و فاجعه منا نشان داده‌اند؛ این تقید نداشتن سعودی‌ها نسبت به زائران به‌ویژه زائران کشورمان مشخص است.


عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس اظهار داشت: به دولت و سازمان حج و زیارت پیشنهاد می‌کنیم که اقتدار، آبرو و منزلت جمهوری اسلامی و حجاج را در نظر بگیرد چرا که موضوعاتی نظیر صدور ویزا در کشور ثالث و یا تعطیل بودن دفاتر سازمان حج و زیارت در عربستان به هیچ عنوان پذیرفتنی و به صلاح نیست.


عاشوری خاطر نشان کرد: همینکه کشور ثالث بخواهد برای زائران ایرانی روادید صادر کند توهین به زائران ایرانی است؛ حال به هر دلیلی روابط ما و عربستان تیره شده است اما اینکه بخواهند دفاتر نداشته باشیم و امکاناتی نظیر حمل و نقل در نظر گرفته نشود رویکرد مناسبی نخواهد بود.


وی اضافه کرد: عربستان سعودی باید تعهد کند که امنیت و سلامت زائران ما و امکانات مدنظر مورد توجه قرار می‌گیرد در غیر این صورت دولت و سازمان نباید تمکین نشان دهند.


عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس تاکید کرد: اینکه کشور ثالثی بخواهد در این زمینه ورود پیدا کند و ایرانی‌ها برای گرفتن روادید دست به دامان آنها شوند به هیچ عنوان مناسب نیست و باید جایگاه مسلمانان به‌ویژه ایرانی‌ها در این مراسم حفظ شود.


وی درباره تعطیل بودن دفاتر سازمان حج و زیارت و مشکلات ایجاد شده اشاره کرد و افزود: در حدود یک ماه اعمال برای حج تمتع وجود دارد که نبود دفاتر سازمان حج و زیارت و عدم امکان خدمات بهداشتی و تغذیه‌ای از سوی سازمان حج و زیارت به صورت مستقیم، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند که امیدواریم این مهم در نظر گرفته شود.


عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس در پایان تاکید کرد: در حال حاضر فقط موضوع روادید و یا دفاتر مد نظر نیست بلکه در حال حاضر مواضع عربستان خصمانه است و ما اطمینان لازم را نداریم؛ آنها باید اعتماد ما را فراهم آورند و شرایط برای حجی در امنیت و عزت فراهم آید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :