موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سینما و تئاتر

a/68284 :کد

0

پرفروش‌ترین سینمای کشور در طول سال ۴۹درصد‌ آن خالی است

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۹
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -پرفروش‌ترین سینمای کشور در طول سال ۴۹درصد‌ آن خالی است

شهاب‌اسفندیاری گفت: هیچگاه از یاد نبریم که پرفروش‌ترین سینمای کشور ۴۰درصد آن در طول سال خالی است. بر این اساس، باید به فرهنگ سینما رفتن و حضور جمعی مردم در سالن‌ها برای دیدن فیلم‌ها توجه کنیم.شهاب‌اسفندیاری گفت: هیچگاه از یاد نبریم که پرفروش‌ترین سینمای کشور ۴۰درصد آن در طول سال خالی است. بر این اساس، باید به فرهنگ سینما رفتن و حضور جمعی مردم در سالن‌ها برای دیدن فیلم‌ها توجه کنیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، همایش اکران فیلم خارجی «فرصت‌ها و تهدیدها» برای سینمای ایران صبح امروز در دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر آغاز به کار کرد.


غلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر در ابتدای برنامه در سخنانی گفت:‌سینما دانشگاه مهمی است که تأثیر ملی دارد اما متأسفانه این دانشکده محجور است و جایگاه خود را با همه فعالیت‌هایی که داشته و همه هنرمندانی که پرورانده پیدا نکرده است.


وی افزود: دانشکده هنر رسالت خود را به سرانجام رسانده ولی باید فضا و امکانات لازم و درخور این دانشکده برای آن فراهم بشود. زیرا جای شگفتی دارد، دانشکده سینمایی که در عرصه سینما مؤثر بوده،‌همچنان مهجور است و امکانات لازم را در اختیار ندارد.


رئیس دانشگاه هنر ادامه داد: دانشکده سینما تئاتر در نظام گذشته با عنوان دانشکده دراماتیک نامیده می‌شده و 50 سالگی خود را اکنون جشن می‌گیرد که این موضوع نشان می‌دهد که این دانشکده همیشه تأثیرات خود را در سینمای کشور داشته است.


وی تصریح کرد: البته شاید قسمت این است که مشکلات این دانشکده همچنان باقی بماند و امیدواریم مسئولان در این زمینه فعالیت‌های بیشتری کنند.


شهاب اسفندیاری دبیر علمی همایش اکران فیلم خارجی «فرصت‌ها و تهدیدها» برای سینمای ایران در بخش دوم برنامه در سخنانی گفت: همایش واقعی نیست. زیرا برگزاری همایش در کشور ما به برنامه‌ای تبدیل شده که هزینه‌های زیادی را برای آن صرف می‌کنند تا افرادی فقط به دور هم جمع شوند.


وی افزود: در این برنامه ما دور هم جمع شدیم تا به همراه جمعی از دانشجویان پیرامون اکران خارجی در سینمای ایران صحبت کنیم.


دبیر علمی این همایش ادامه داد: بر خلاف تصور برخی‌ها که اکران خارجی را عامل آسیب دیدن و نابودی سینما می‌دانند، باید عرض کنم که این موضوع صحت ندارد و برای آن یک مثال می‌آورم، کشور کره جنوبی تا سال 1994 میلادی، سینمای‌ آنچنانی نداشت و تازه در آن سال بود که اجازه اکران فیلم‌های خارجی در سینمای آن صادر شد و بعد از آن بود که سینمای کره چنان رشدی کرد که امروز در میان 10 فیلم پرفروش سینمای این کشور فقط یک فیلم آمریکایی وجود دارد و 9 فیلم دیگر محصول همان کشور هستند.


دبیر علمی این همایش خاطر نشان کرد: در بررسی‌هایی که انجام دادیم در هیچ کشوری دولت مسبب مشکلات سینما نیست، اما باید این ذهنیت را کنار بگذاریم زیرا اگر دولت‌ها خود را از سینمای هر کشوری کنار بکشند آن سینما نابود می‌شود.


وی اضافه کرد: پس جا دارد تا ما از یک سری هراس‌های خود غلبه کنیم و اکران خارجی نیز یکی از همین هراس‌ها می‌باشد. البته در موضوع اکران خارجی با دو مسئله روبه‌رو هستیم؛‌ نخست محلی برای اکران زیرا برای نمایش فیلم‌های داخلی ما هم اکنون با کمبود سالن سینما روبه‌رو هستیم. مسئله دوم نیز تبعات فرهنگی آن است که باید برای آن کارهای مطالعاتی و تحقیقات انجام شود.


اسفندیاری یادآور شد: این نکته را هیچگاه از یاد نبریم که پرفروش‌ترین سینمای کشور 40 درصد آن در طول سال خالی است. بر این اساس، باید به فرهنگ سینما رفتن و حضور جمعی مردم در سالن‌ها برای دیدن فیلم‌ها توجه کنیم زیرا این موضوع بسیار مهم و مؤثری در ارتقاء فرهنگ، خصوصاً فرهنگ فیلم دیدن در بین مردم کشور است.


اسفندیاری تصریح کرد: نکته دیگر در موضوع اکران فیلم‌های خارجی در کشو استفاده از درآمدهای ناشی از اکران این فیلم‌ها می‌باشد. زیرا دولت می‌تواند با استفاده از مالیات و پول‌هایی که از اکران این فیلم‌های خارجی به دست می‌آید کار تجهیز و گسترش سینمای کشور را بهتر و راحت‌تر انجام بدهد.


وی در پایان گفت:‌ در هیچ نقطه جهان به تنهایی تولیدات سینمایی نمی‌تواند تأمین‌کننده نیاز مالی زیرساخت‌های سینمای آن کشور باشد و از این رو است که موضوع اکران فیلم‌های خارجی بیش از پیش اهمیت و جایگاه خود را نشان می‌دهد.


منبع: فارس

                               

سینما     فیلم     اکران     همایش     درآمد    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :