موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/68336 :کد

0

هجمه سعودی علیه مقاومت نشانه ضعف آن است

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۹
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -هجمه سعودی علیه مقاومت نشانه ضعف آن است

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیركل حزب الله لبنان گفت كه به ولی امر مسلمانان جهان اطمینان می دهیم« هرگز پرچم مقاومت و مبارزه با تروریسم صهیونیستی و تكفیری را بر زمین نخواهیم گذاشت».

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیركل حزب الله لبنان با تاكید به اینكه بیانات اخیر حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره حزب الله را « كلام نور» و بسیار امیدآفرین و آینده ساز می دانیم، گفت كه به ولی امر مسلمانان جهان اطمینان می دهیم« هرگز پرچم مقاومت و مبارزه با تروریسم صهیونیستی و تكفیری را بر زمین نخواهیم گذاشت».

 

به گزارش تحلیل ایران ؛ شیخ نعیم قاسم در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا به سوالاتی در باره تحولات منطقه و لبنان پاسخ داد و با بیان اینكه « روابط حزب الله با دولت جمهوری اسلامی ایران در سطحی عالی است»، تاكید كرد كه علت افزایش هجمه های آل سعود علیه محور مقاومت از جمله حزب الله و فرار آن از گفت وگو و مذاكره با تهران، ناامیدی ، احساس ضعف و ناامیدی و شكست همه توطئه های مشترك آن با آمریكا و رژیم صهیونیستی است.

** بیانات ولی امر مسلمانان جهان «كلام نور» بود
شیخ نعیم قاسم در ابتدای این گفت وگو، از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حزب الله لبنان، قدردانی و تشكر و آن را « كلام نور» و بیان واقعیت ها توصیف و تاكید كرد كه در این بیانات رویكرد آینده نگرانه و امیدبخش مشهود است.
وی گفت: زمانی كه امام خامنه ای از جهاد و مقاومت حزب الله به نیكی یاد می كنند و پیروزی ها و موفقیت های رزمندگان آن را مایه عزت و افتخار جهان اسلام می خوانند و آن را به خورشیدی درخشان در میان تیرگی ها و ظلمت در منطقه توصیف می كنند، در واقع تاكید كردند كه یاران حق پیروز میدان هستند و آینده متعلق به مقاومت است.
معاون دبیركل حزب الله با بیان اینكه « پرچم مقاومت را هرگز به زمین نخواهیم گذاشت»، افزود: پیروزی در مقابل گروه های تروریستی تكفیری مانند داعش و ناكام گذاشتن توطئه های آمریكایی ، اسرائیلی و سعودی در منطقه و در ابعاد مختلف، بدون مجاهدت ها و تلاش های حزب الله و متحدان و حامیان آن در محور مقاومت میسر نمی شد.
شیخ نعیم قاسم تصریح كرد: اگر آماری از تحولات ده سال اخیر گرفته شود به پیروزی های درخشان و بزرگ حزب الله و شكست های پی در پی دشمنان در میدان های مختلف بیشتر پی خواهیم برد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی به تازگی در دیدار هزاران نفر از اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان سراسر كشور فرمودند: با وجود تهدیدهای عملی و تبلیغاتی فراوان، امروز حزب الله لبنان پیكره رشید خود را در دنیای اسلام نشان می‌دهد و محكومیت آن در یك ورق پاره به‌وسیله دولتی فاسد، وابسته، توخالی و پوك، هیچ اهمیتی ندارد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به شكست رژیم صهیونیستی از حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه و مقایسه این پیروزی با شكست ارتش های قوی سه كشور عربی از رژیم صهیونیستی، تأكید كردند: حزب الله و جوانان مؤمن آن همچون خورشید می‌درخشند و مایه افتخار دنیای اسلام هستند.

**روابط حزب الله و ایران ممتاز است
شیخ نعیم قاسم در پاسخ به سوالی در باره روابط حزب الله و جمهوری اسلامی ایران گفت: حزب الله با ایران انقلابی و اسلامی و نظام جمهوری اسلامی روابطی ممتاز و بسیار مستحكم دارد، ما خود را جزو كسانی می دانیم كه به ولایت فقیه ایمان و به زعامت دینی و شرعی حضرت امام خامنه ای حفظه الله به عنوان ولی امر مسلمانان جهان باور دارند.
وی افزود: روابط حزب الله لبنان با نظام جمهوری اسلامی ایران نتیجه همكاری ، ارتباط و حمایت هایی است كه ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به ملت، دولت و مقاومت لبنان ارائه كرده است و این روابط ممتاز و متین در زمان همه رئیسان جمهوری ایران با تمایل ها و رویكردهای مختلف وجود داشته است.
معاون دبیركل حزب الله تصریح كرد: امروز نیز روابط حزب الله با دولت ایران و با دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران خوب، ممتاز و دوستانه است و همكاری ها و حمایت ها وجود دارد.

** روابط حزب الله با گروه های مقاومت فلسطین مستمر است
وی درباره روابط حزب الله با گروه های مقاومت و ملی فلسطین از جمله جنبش مقاومت اسلامی( حماس) و جنبش جهاد اسلامی گفت: روابط حزب الله با همه گروه های مقاومت و ملی فلسطین بسیار خوب و مستمر است.
شیخ نعیم قاسم تاكید كرد: با وجود برخی اختلاف ها در مواضع سیاسی به ویژه در رابطه با سوریه، روابط حزب الله با جنبش حماس به عنوان یك گروه مقاومت فلسطینی ادامه دارد زیرا ما در زمینه مقاومت، بر اساس شرایط میدانی هر كاری در توان داشته باشیم انجام می دهیم و روابط خود را ادامه می دهیم.

** هرطرفی مانع تجاوزگری سعودی ها شود، مورد حمله قرار می گیرد
معاون دبیركل حزب الله در باره علت هجمه های روز افزون آل سعود علیه حزب الله و مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تكفیری گفت: سعودی ها بخشی از محور آمریكائی - اسرائیلی حامی تروریسم تكفیری در منطقه و جهان هستند.
وی افزود: این محور توطئه هائی را برای نابودی منطقه طراحی و اجرا كرده كه اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها، تجاوز آمریكا به افغانستان و ایجاد و حمایت از داعش و دیگر گروه های تروریستی تكفیری در سوریه ، عراق ، تجاوزها و جنایت های مختلف صهیونیست ها از جمله تجاوز سال 2006 علیه لبنان و تجاوز اخیر سعودی ها علیه یمن جلوه هایی از آن است.
شیخ نعیم قاسم با بیان اینكه «امروزبا توطئه های خصمانه ای علیه لبنان و استقلال آن مواجه هستیم»، خاطرنشان كرد: طبیعی است كه در این اوضاع منطقه و لبنان شاهد هجمه های سعودی ها و متحدانش علیه حزب الله و همه اعضای محور مقاومت مانند ایران و سوریه باشیم.
معاون دبیركل حزب الله تصریح كرد: محور مقاومت از جمله حزب الله مورد هجمه آل سعود ، آمریكا و رژیم صهیونیستی قرار گرفته زیرا موفق شده است بسیاری از توطئه های آنها را در منطقه از جمله لبنان به شكست بكشاند، از یك سو رژیم صهیونیستی با آزاد سازی جنوب لبنان، اجازه سیطره بر لبنان را پیدا نكرد، و از سوی دیگر آمریكا ذلیلانه از عراق خارج شد و نتوانست اهداف خود را به طور كامل پیاده كند.


وی اظهارداشت: سعودی ها تا امروز در تمام منطقه از سوریه گرفته تا عراق و یمن و لبنان متحمل شكست های سنگین شده اند و نتوانسته اند اهداف خود را محقق كنند و علت آن را محور مقاومت از جمله حزب الله می دانند.
شیخ نعیم قاسم تاكید كرد: ما برای هجمه های سعودی ها علیه حزب الله و تروریستی خواندن آن در اجلاس ها و نشست های مختلف عربی و اسلامی اهمیتی قائل نیستیم و بیانیه ها را صوری و ظاهری می دانیم زیرا با فشار وارد كردن به كشورها صادر شده و هیچ اقدام عملی به دنبال ندارند.
معاون دبیركل حزب الله گفت: حتی می خواهم بگویم سعودی ها بیش از آنچه تا حالا انجام داده اند و همه هم با شكست مواجه شده، كار دیگری از دستشان ساخته نیست، برای همین ناله ها و فریادهای آنها و اتهاماتی كه در بیانیه ها مطرح می كنند، معادله را تغییر نخواهد داد، و حتی باعث بالا رفتن روحیه حزب الله می شود، چون حزب الله می داند به خاطر پیروزی هایی كه به دست آورده امروز مورد حمله قرار گرفته است.
وی افزود: حزب الله با اراده ای قوی تر به كار خود ادامه می دهد و این بیانیه های پوچ و بی محتوا هیچ تاثیری در اراده ما برای مقاومت و مبارزه با تروریسم صهیونیستی و تكفیری نخواهد گذاشت.

** تماسی بین حزب الله و سعودی در كار نیست
شیخ نعیم قاسم درپاسخ به این سوال كه آل سعود از حزب الله چه می خواهد و آیا تماسی بین دو طرف وجود دارد؟، اظهارداشت : سعودی ها عادت كرده اند فرمان بدهند و دستورهای آنها اجرا شود زیرا با استفاده از عوامل خود و پول هایی كه خرج می كنند بر برخی كشورهای عربی و اسلامی تاثیر گذاشته اند اما وقتی توطئه هایشان به دست رزمندگان حزب الله و محور مقاومت ناكام مانده و به هدف نرسیده است، دچار جنون شده اند.
معاون دبیركل حزب الله خاطرنشان كرد: از زمان آغاز بحران تاكنون هیچ تماسی بین حزب الله و سعودی ها وجود نداشته و آنها طرفی را برای گفت وگو در باره روابط بین ما و خودشان نفرستاده اند.


وی تصریح كرد: سعودی ها خیال می كنند با تشدید اقدامات و توطئه هایشان خواهند توانست در مواضع حزب الله تاثیر بگذارند بنابر این همچنان در این مسیر حركت می كنند و ما هم به كار خود ادامه می دهیم و تحت تاثیر فشارها قرار نمی گیریم.
شیخ نعیم قاسم با بیان اینكه« امروز این سوال مطرح است كه آیا سعودی ها از شكست ها درس خواهند گرفت و دست از توطئه چینی ها برداشته و به فكر راه حل خواهند افتاد ویا نه؟»، گفت: به نظر می رسد سعودی ها همچنان در كینه ورزی خود غرق هستند و به تجاوز علیه كشورهای مختلف از جمله یمن ادامه می دهند، آنها مساجد ، مدرسه ها و بازارهای این كشور را بمباران كرده و شهروندان و كودكان را بدون ذره ای ترحم به قتل می رسانند چون شكست خورده اند و بنابر این فكر نمی كنم سعودی ها در آینده نزدیك دست به عقب نشینی بزنند یا در صدد ایجاد كانال ارتباطی با طرف های مخالف خود باشند.

**سعودی ها از ترس نتایج احتمالی، گفت وگو با ایران را رد می كنند
معاون دبیركل حزب الله در پاسخ به این سوال ، چرا « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان همواره خواستار گفت وگوی بین ایران و سعودی است و یا آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اختلاف بین دو طرف را به نفع رژیم صهیونیستی می داند؟، خاطرنشان كرد:گفت وگو بین ایران و سعودی كمك زیادی به حل مشكلات و اختلافات موجود در منطقه می كند و با از بین رفتن نگرانی های موجود بین دو طرف، همكاری ها در عرصه های مختلف شكل می گیرد.
وی تاكید كرد: بر احدی پوشیده نیست كه دو كشور ایران و سعودی از قدرت تاثیرگذاری بالایی در منطقه برخوردار هستند و نفوذ زیادی در طرف های مختلف منطقه ای دارند، با این وجود چیزی كه مانع از گفت وگوی بین ایران و سعودی شده خود سعودی ها هستند، آنها خواهان گفت وگو نیستند و به درخواست های مكرر ایران برای گفت وگو پاسخ منفی داده اند.


شیخ نعیم قاسم ، طفره رفتن سعودی ها از گفت وگو را ناشی از دیدگاه آنها درباره نتایج گفت وگوی با ایران دانست و تصریح كرد: سعودی ها باور دارند اگر با ایران دور یك میز بنشینند در واقع به نفع ایران و پذیرش نفوذ و جایگاه ایران در منطقه است اما اگر رابطه متشنج بماند می توانند از نفوذ و پول خود استفاده كرده و مانع از ارتباط دیگران با ایران شوند و جلوی افزایش نفوذ و گسترش جایگاه ایران در منطقه را بگیرند.


معاون دبیركل حزب الله گفت: سعودی ها گفت وگو با ایران را رد می كنند چون باور دارند صرف گفت وگو با ایران حتی اگر نتیجه ای هم در بر نداشته باشد، دستاوردهای زیادی برای ایران خواهد داشت و هیچ فایده ای برای آنها ندارد اما این نگاه، رویكردی غلط است چون گفت وگو بالاخره منجر به برخی توافق ها می شود و طبیعی است كه هر كدام از دو طرف به سهم متناسب با خود دست پیدا كرده و نگرانی های موجود نزد دو طرف رفع می شود.
وی افزود: ما اطمینان و اعتقاد داریم كه ایران برای حفظ امنیت منطقه و حمایت از مقاومت، همواره دست دوستی به سمت طرف مقابل دراز كرده است اما سعودی ها به خاطر نقاط ضعف فراوانی كه دارند از گفت وگو با ایران طفره می روند و از نتایج و دستاوردهای ایران می ترسند.
شیخ نعیم قاسم با تایید سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی كه ادامه تنش و اختلاق بین ایران و سعودی به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود، اظهارداشت: صهیونیست ها اگر كسی را مقابل خود نبینند به زیاده خواهی های خود در منطقه ادامه می دهند اما اگر ملت ها و دولت های منطقه جلوی آن بایستند و مخالفت خود را با آن اعلام كنند، این رژیم به سمت زوال ، نابودی و خروج از منطقه پیش خواهد رفت.


معاون دبیركل حزب الله خاطرنشان كرد: طبیعی است كه اختلافات داخلی بین كشورهای منطقه و درگیر شدن آنها با یكدیگر باعث فراموش شدن فلسطین و آسوده خاطری رژیم صهیونیستی از تضعیف توانایی ها و امكانات موجود در این كشورها می شود.
وی با بیان اینكه « رژیم صهیونیستی به توطئه تفرقه بینداز و حكومت كن باور دارد و از تنش و اختلافات بین ایران و سعودی سود بسیار می برد و تلاش می كند این تنش بیشتر شود»، تصریح كرد: هدف رژیم صهیونیستی این است كه هیچ یك از كشورهای منطقه ثبات و امنیت نداشته باشند، برای همین نیز تنش در روابط ایران و سعودی ها بدون تردید به نفع آن است.

**زمان حل بحران های منطقه فرا نرسیده است
شیخ نعیم قاسم درباره زمان حل بحران های در منطقه از جمله لبنان گفت: زمان حل و فصل این بحران ها هنوز فرانرسیده و به نظر می رسد این مساله نیاز به كمی وقت بیشتر داشته باشد، حداقل چند ماه، شاید هم بیش از یك سال دیگر زمان نیاز داریم تا امور كم كم روشن شود و راه حل و مصالحه هایی اتفاق بیفتد.
معاون دبیركل حزب الله افزود: در زمان حاضر صاحبان توطئه های خصومت آمیز معتقدند درعرصه میدانی باید موازنه قدرت را به نفع خود تغییر دهند و آمادگی اعتراف به عجز و ناتوانی خود را ندارند به ویژه اینكه هرگونه راه حل در سوریه باید نتایج موجود را مورد توجه قرار دهد و این نتایج بیش از آنكه به نفع آنها باشد به نفع نظام سوریه و مقاومت است.

** ارزیابی از روند انتخاب رئیس جمهوری لبنان
وی در باره علت تاخیر حدود دو ساله انتخاب رئیس جمهوری لبنان توسط نمایندگان پارلمان این كشور اظهارداشت: این بحران در وهله اول یك مساله داخلی و در مرتبه دوم مساله ای منطقه ای است، پیشنهادها و موضع گیری ها در این پرونده مانند گذشته بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است، شاهد تحولی در بحران های منطقه ای نبوده و برخی طرف های داخلی وابسته هم قادر به تصمیم گیری نیستند، بنابر این به نظر می رسد بحران ریاست جمهوری لبنان طول خواهد كشید.
شیخ نعیم قاسم در پاسخ به این سوال كه هدف« سعدالحریری» رئیس حزب جریان المستقبل و « سمیر جعجع» رئیس حزب « نیروهای لبنانی» دو عضو گروه 14 مارس مخالف محور مقاومت و همپیمان سعودی از حمایت از نامزدی دو متحد حزب الله یعنی « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده و ژنرال« میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ خاطرنشان كرد: همه به مرحله ای رسیده اند كه خود را با بن بست مواجه می بینند و به دنبال راه حلی هستند تا دریچه ای مقابل خود باز كنند.


معاون دبیركل حزب الله تصریح كرد: آنها ( الحریری و جعجع) راه حل را تنها در چارچوبی می خواهند كه در ذهن خود پروانده اند و نه برای حل اصل مشكل، اما وقتی حزب الله از نامزدی ژنرال میشل عون حمایت می كند برای این است كه ژنرال مورد تایید و حمایت مسیحی ها و به طور كلی همه مردم لبنان می باشد، بنابراین انتخاب ژنرال عون منطقی است زیرا او این توان را دارد كه با رویكردی واضح و شفاف، برای همه طرف ها اطمینان بخش باشد اما جریان المستقبل و حامیان آن ژنرال عون را نمی خواهند.


وی با بیان اینكه « آنها مسئولیت انتخاب نشدن رئیس جمهوری را متوجه حزب الله می دانند چون در صحن پارلمان حاضر نمی شویم»، گفت:درلبنان معروف است كه نماینده حق دارد در پارلمان حاضر شود و یا نشود، آنها وقتی با هدف جلوگیری از تصویب طرح های خیلی ساده و پیش پا افتاده مانند طرح كارگران روزمزد شركت برق، مجلس را به تعطیلی می كشاندند، در حقیقت این شیوه را خود به ما یاد داده اند، آنها حتی الان هم با حاضر نشدن در صحن مجلس، مانع از تصویب قوانین عادی كشور می شوند.
شیخ نعیم قاسم افزود: ما فقط در جلسه انتخاب رئیس جمهوری حاضر نمی شویم اما آنها جلوی تصویب قوانینی را می گیرند كه به رشد و توسعه كشور و حقوق و منافع اساسی مردم لبنان مربوط است، بنابراین آنها هستند كه پارلمان را به تعطیلی كشانده اند، این مشكل آنها است نه ما كه می خواهیم رئیس جمهوری داشته باشیم كه بتواند توازن و تعادل را در لبنان برقرار كند و مانع از فروغلتیدن كشور در محورهای منطقه ای شود.


معاون دبیركل حزب الله تاكید كرد: اگر لبنان رئیس جمهوری داشته باشد كه فاقد اعتقاد و باور لازم نسبت به استقلال كشور باشد این امكان وجود دارد كه لبنان دچار وضعیتی منفی شود در حالی كه امروز توازن موجود در كشور موجب حمایت از آن در مقابل آسیب ها ، تهدیدها و چالش ها می شود، آیا ندیده اید كه سعودی چگونه در دوره اخیر تلاش می كند، لبنان را وارد محور آمریكائی – اسرائیلی – سعودی كند.
وی در پاسخ به این سئوال آیا پیش از 24 ماه مه سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان انتخاب خواهد شد، خاطرنشان كرد كه نمی دانیم اوضاع چه زمانی تغییر خواهد كرد تا شاهد تغییر برخی مواضع درباره انتخاب رئیس جمهوری باشیم، اما به نظر می رسد این بحران مدتی دیگر ادامه خواهد یافت.
از 25 ماه مه 2014 تاكنون، با رفتن « میشل سلیمان»رئیس جمهور سابق از كاخ ریاست جمهوری(بعبدا)، درهای این كاخ بسته مانده است و نمایندگان پارلمان لبنان تاكنون نتوانسته اند رئیس جمهوری جدید این كشور را انتخاب كنند.

**سفر اولاند به لبنان از نظر معیارهای سیاسی شكست خورده است
شیخ نعیم قاسم سفر اخیر«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه به لبنان را از حیث معیارهای سیاسی شكست خورده ارزیابی كرد و گفت: اولاند به خاطر لبنان به بیروت نیامد بلكه هدفش این بود به مردم فرانسه و اروپا بگوید تلاش دارد اوضاع پناهجویان سوری را سروسامان ببخشد تا مانع از مهاجرت آنها به اروپا شود.

** تغییر مواضع غرب ازجمله اولاند در خصوص بشار اسد
معاون دبیركل حزب الله در پاسخ به این سوال كه چرا اولاند برخلاف رویه معمول خود در سفر به لبنان در خصوص آینده بشار اسد رئیس جمهوری سوریه سخنی نگفت، افزود: موضع فرانسه تغییر كرده چون آنها می دانند موضع قبلی كه در همسویی كامل با سعودی و تركیه بود قابلیت اجرایی شدن را ندارد.
وی خاطرنشان كرد: پس از تشكیل سه دوره از مذاكرات ژنو، اوضاع وضوح بیشتری پیدا كرده و رویكرد بین المللی به سمت اجتناب از شرط گذاری رفتن بشار اسد تمایل پیدا كرده است و فرانسه نیز بخشی از این منظومه بین المللی تحت حمایت آمریكاست كه اكنون معتقد است بدون بشار اسد نمی توان كاری از پیش برد.

**حمله های داعش هم در تغییر موضع اروپا موثر بوده است
شیخ نعیم قاسم درباره تاثیرحمله های تروریستی داعش در كشورهای اروپائی بر تغییر موضع اروپا تاكید كرد: به طور حتم حمله های تروریستی داعش در فرانسه و بلژیك و مناطق دیگر اروپا بر موضع كشورهای اروپایی تاثیر داشته است و آنها دریافته اند ابزارهایی كه برای تغییر در منطقه استفاده می كنند علیه خودشان و علیه همه بشریت به كار گرفته شوند و آنها نمی توانند از این ابزارها آن طور كه خود می خواهند، بهره برداری كنند.

** در دوره كنونی رژیم صهیونیستی قادر به حمله علیه لبنان نیست
معاون دبیركل حزب الله درباره افزایش تهدیدهای رژیم صهیونیستی همزمان با رزمایش های نظامی این رژیم در شمال فلسطین اشغالی و منطقه جولان اشغالی سوریه و امكان حمله جدید صهیونیست ها علیه لبنان گفت: رزمایش های اسرائیل را نمی توان نشانه شروع جنگ دانست، آنها همیشه چنین رزمایش هائی دارند وبخشی از اقدامات برای آمادگی های دائمی آنها به شمار می آید.
وی با بیان اینكه « به چند دلیل فكر می كنیم در دوره كنونی جنگی اتفاق نخواهد افتاد»، افزود: دلیل اول اینكه اسرائیل از آمادگی مقاومت و شكست خود در هر جنگ آتی علیه لبنان باخبر است و دلیل دوم اینكه آنها امیدوارند بحران سوریه موجب تضعیف دشمنان رژیم صهیونیستی شود و باری از دوش آنها بردارد.
شیخ نعیم قاسم خاطرنشان كرد: درست است كه تجهیزات روزافزون حزب الله و امكاناتی كه در اختیار دارد برای رژیم صهیونیستی بحران زاست، اما آنها مشكلات دیگری نیز در داخل فلسطین و در رابطه با نگاه دنیا به صهیونیست ها دارند به ویژه اینكه می خواهند اقدامات خود را در زمینه شهرك سازی به دنیا تحمیل كنند.
معاون دبیركل حزب الله تاكید كرد: اگرچه شرایط طوری نیست كه احتمال جنگ علیه لبنان مطرح باشد، اما ما همواره بدترین احتمال را در نظر می گیریم و حتی بدون احتمال وقوع جنگ، خود را برای آن آماده كرده ایم.

**حزب الله و مبارزه با فساد در لبنان
وی در باره موضع حزب الله نسبت به پرونده های عریض و طویل فساد در لبنان گفت: نیازی به ذكر این نكته نیست كه حزب الله ضد فساد و مفسدان است و با آنها مبارزه می كند، ما در زمینه كشف شبكه اینترنت غیرقانونی و نیز توجه دادن به باند قاچاق انسان و فحشا نقش اساسی داشتیم.
شیخ نعیم قاسم افزود:اگر شرایط مهیا بود بسیاری دیگر از پرونده های معروف فساد در لبنان كشف می شد، اما ملاحظات طائفه ای ، سیاسی و ساختارخاص كشور، نبود ثبات سیاسی مانند انتخاب نشدن رئیس جمهوری و نظم بخشی به عملكرد ارگان ها ، سیاسی كاری سیستم قضایی و فشارهای وارده باعث شده تا پرونده های فساد آن طور كه باید مورد رسیدگی قرار نگیرد.
معاون دبیركل حزب الله تاكید كرد: حزب الله به اندازه توان خود در این شرایط پیچیده لبنان هرگونه پرونده مربوط به فساد را پیگیری و برای مجازات مرتكبان تلاش كرده است تا درس عبرتی برای آنها و دیگران شود، در هر صورت ما پرونده های فساد را پیگیری می كنیم اما متاسفانه لبنان در این پرونده ها غرق شده است.

** آل سعود در خدمت صهیونیست ها قرار گرفته است
وی در باره تصمیم دولت مصر برای واگذاری دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر در دریای سرخ و در دهانه خلیج عقبه به سعودی و موافقت آن با ساخت پل بین دو كشور بر روی دریای سرخ و ارتباط احتمالی زمینه سازی سعودی برای مشاركت مستقیم درهرگونه جنگ احتمالی رژیم صهیونیستی علیه لبنان با توجه به مشاركت غیرمستقیم آن در جنگ تابستان سال 2006 ( تجاوز سی و سه روزه) گفت:سعودی ها عاجزتر از آن هستند كه سبب جنگ افروزی رژیم صهیونیستی ضد لبنان شوند و یا به طور مستقیم در آن مشاركت كنند.
شیخ نعیم قاسم افزود: اسرائیل زمانی كه بخواهد جنگی را شروع كند ابتدا منافع خود را در نظر می گیرد و جنگ و تجاوز را در وهله اول برای رسیدن به منافع و تحقق اهداف خود و نه دیگران كلید می زند.
معاون دبیركل حزب الله خاطرنشان كرد: وقتی اشتیاق سعودی ها برای جنگ اسرائیل علیه لبنان را ملاحظه می كنیم، می بینیم كه این شور و شوق صرفا یك پوشش سیاسی است زیرا نه می تواند سبب آغاز جنگ و نه ادامه جنگ باشد.
وی تصریح كرد: رفتار امروز سعودی ها برای عادی سازی و تقویت روابط و همكاری با رژیم صهیونیستی و پیمودن گام های عملی و میدانی در این زمینه ، بخش جدایی ناپذیری از نقش و ماموریت آل سعود در حمایت از صهیونیست ها در منطقه است، این حمایت در گذشته حالت محرمانه داشت اما بتازگی بخش هائی از آن آشكار و علنی شده و آخرین مورد نیز مربوط به توافق بین سعودی ها و اسرائیل درباره پلی است كه قرار است بین سعودی و مصر ایجاد شود.
شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: از همین رو ما به طور كلی با توطئه ای اسرائیلی مواجه هستیم و مسائل دیگر همه فرعی و انحرافی به شمار می آیند، ما آنها را اصلی نمی دانیم و رژیم صهیونیستی و سیاست اشغالگری آن را اساس مشكل تلقی می كنیم و برای همین بارها گفته ایم و همچنان بر سر حرف خود هستیم كه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی تنها راه حل اصلی است و این رویكرد ما با دلایل عملی نیز ثابت شده است.

**سعودی، خزانه مالی توطئه های آمریكا
معاون دبیركل حزب الله درباره سفر اخیر « باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا به ریاض گفت: اوباما مانند بقیه رئیس جمهورهای آمریكا، سعودی را به مثابه خزانه و تامین كننده مالی توطئه های خود در منطقه می بیند كه در مواقع لزوم می توانند از آن بهره برداری و برداشت كنند.
وی افزود: آمریكائی ها معتقدند،عربستان از این حیث كه نمادهای اسلامی چون كعبه معظم و مسجد شریف نبوی را در خود جای داده است، می تواند كمك خوبی برای تحقق نقشه های مدنظر آنها باشد و این در حالی است كه نظام سعودی و حقوق بشر موجود در آن مورد پسند ایالات متحده نیست وهیچ گونه اندیشه و فكر مثبتی كه غرب مدعی آن است در این كشور به چشم نمی خورد.
شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: سفر اوباما به سعودی به منظور تاكید بر روابط آمریكا با آن و اینكه واشنگتن آن را همچنان بخشی از برنامه خود در منطقه می داند، صورت گرفت به ویژه پس از هیاهوی اخیر در آمریكا در خصوص نقش حكومت سعودی در حادثه 11 سپتامبر 2011، آنها می خواهند به سعودی ها اطمینان بدهند كه این مساله تاثیری در روابط دو كشور نخواهد داشت.

**اهمیتی به نتایج انتخابات آمریكا نمی دهیم
معاون دبیركل حزب الله در پاسخ به سئوالی خاطرنشان كرد: انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا و نتایج آن اهمیت چندانی برای ما ندارد، برای ما مهم سیاست هایی است كه هركدام از دو طرف ( جمهوری خواهان و یا دموكرات ها) در صورت پیروزی در پیش خواهند گرفت.
وی تصریح كرد: دولت های مختلف آمریكا در قضیه فلسطین تقریبا هیچ اختلافی با هم ندارند، همه آنها از رژیم صهیونیستی حمایت می كنند و حاضر نیستند حق فلسطینی ها را به آنها برگردانند، همه آنها مخالف حزب الله و مقاومت هستند چون توطئه های سیاسی آنها را به شكست می كشاند.
شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: اگرچه تفاوت های جزیی بین آنها وجود دارد اما این اختلاف تاثیر چندانی در سیاست های آنها در قبال معادله های منطقه ای نخواهد داشت برای همین نیز اهمیتی نمی دهیم چه كسی رئیس جمهوری آمریكاخواهد شد.
معاون دبیركل حزب الله در باره درخواست اوباما از سلمان ، شاه سعودی برای تغییر سیاست های خود در منطقه و گفت وگوی با ایران گفت: فكر نمی كنم اوباما الان در موقعیتی قرار داشته باشد كه به وی اجازه ایجاد تغییر در سیاست های سعودی را بدهد، بلكه او در وضعیتی است كه خواهان آرام شدن سعودی ها در قبال آمریكاست تا مساله ریاست جمهوری فیصله پیدا كند.

**نسبت به عقب نشینی سعودی ها از هبه نظامی متاسف نیستیم
وی درباره عقب نشینی سعودی ها از پرداخت هبه نظامی به ارتش لبنان و اینكه آیا این مساله راه را برای دولت لبنان برای قبول هبه تسلیحاتی بدون شرط و شروط ایران هموار خواهد كرد و یا نه، اظهارداشت: لبنان در تصمیم های نظامی از جمله تجهیز ارتش و نیروهای امنیتی خود استقلال ندارد و به طور اساس تحت فشارهای آمریكا قرار دارد.
شیخ نعیم قاسم تاكید كرد: برای همین آمریكا تا زمانی كه اقدام به تجهیز ارتش لبنان به نحوی كه خود مناسب می داند، می كند، مانع از هرگونه تجهیز ارتش لبنان توسط جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و به همین دلیل مقامات لبنانی جرات قبول هبه نظامی ایران را ندارند چون قدرت آن را ندارند و باور هم ندارند كه می توانند مقابل فشارهای آمریكا و سعودی ها بایستند.
معاون دبیركل حزب الله درعین حال خاطرنشان كرد: پس گرفتن هبه نظامی از طرف سعودی ها بخشی از نقشه آمریكا نیست، بلكه به فشارهای بی نتیجه ای مربوط می شود كه سعودی ها برای تغییر سیاست های لبنان وارد می كنند.
وی تصریح كرد: درهر صورت ما متاسف نیستیم كه سعودی ها این هبه را از لبنان دریغ كرده اند چون بخشش سعودی ها مشروط به تن دادن لبنان به سیاست هایی است كه به ضرر آن است و ما خدا را شكر می كنیم كه لبنان را از این هبه مشروط خلاص كرد.
شیخ نعیم قاسم درباره علت فشارهای سیاسی و مالی آل سعود بر «سعد الحریری» رئیس جریان المستقبل گفت: تاكنون نگاه سعودی ها به عوامل و متحدان خود در لبنان تغییری نكرده بلكه رابطه خود با آنها را در جائی پررنگ تر و در جائی دیگر كم رنگ تر می كند تا بتواند از آنها برای تحقق سیاست ها و توطئه هایش در لبنان بهتر بهره برداری كند.
معاون دبیركل حزب الله افزود: سعودی ها امروز در مشكلات خود غرق شده اند و علت اهتمام نورزیدن آنها به سیاسیون لبنانی وابسته به خود این است كه لبنان امروز برای سعودی ها در اولویت قرار ندارد و البته این ترس را هم دارند كه درلبنان اتفاقی برخلاف منافع آنها روی ندهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :