موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/68373 :کد

0

انتشار بخشی از اسناد مربوط به نقش عربستان در یازده سپتامبر

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۹
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -انتشار بخشی از اسناد مربوط به نقش عربستان در یازده سپتامبر

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده است که انتشار بخشی از اسناد مربوط به نقش سعودی‌ها در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های دو قلوی نیویورک مورد بررسی قرار گیرد.خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده است که انتشار بخشی از اسناد مربوط به نقش سعودی‌ها در حملات یازده سپتامبر 2001 به برج‌های دو قلوی نیویورک مورد بررسی قرار گیرد.


به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه نوشت که دولت آمریکا احتمالا به زودی دستکم بخشی از اسناد مربوط به نقش احتمالی عربستان سعودی در حمله تروریستی سال 2011 به مرکز تجارت جهانی نیویورک را منتشر می‌کند. 


پانزده سال قبل در روز یازده سپتامبر، اعضای گروه تروریستی القاعده دو هواپیمای مسافربری را ربوده و با آن‌ها برج‌های دو قلوی نیویورک را هدف حمله قرار دادند. آمریکا می‌گوید 15 نفر از 19 عامل آن حادثه عربستانی بودند.


بعد از آن حمله که به مرگ بیش از 3000 نفر منجر شد و بزرگترین حمله تروریستی داخل خاک آمریکا به شمار می‌آید، کمیته منتخب کنگره آمریکا تحقیقی را انجام داد. با وجود گذشت بیش از یک دهه از زمان انتشار نتایج آن گزارش، 28 صفحه از آن به دستور دولت آمریکا محرمانه باقی مانده است.


«باب گراهام» سناتور بازنشته‌ای که ریاست کمیته تحقیق کنگره را بر عهده داشته، می‌گوید این 28 صفحه مربوط به نقش مقامات و اتباع سعودی در کمک به تعدادی از این هواپیماربایان است. مقامات آمریکایی نمی‌دانند که مقامات سعودی با علم به نیت مهاجمین به آن‌ها کمک کرده‌اند یا از اهداف حضور آن‌ها در آمریکا اطلاع نداشته‌اند. 


کنگره آمریکا اکنون طرحی را در دست بررسی دارد که انتشار این بخش از گزارش و تعقیب قضایی سعودی‌های حامی مهاجمین را خواستار می‌شود. با این حال کاخ سفید با بیان اینکه تعقیب قضایی مقامات سعودی اصل مصونیت دیپلماتیک را زیر سوال برده و واشنگتن را با مشکل مواجه می‌کند، مخالف تصویب این طرح است. 


مخالفت دولت با انتشار این بخش از گزارش کنگره، با خشم خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر مواجه شده است. در مقابل ریاض هم تهدید کرده که اگر طرح کنگره تصویب شود، دارایی‌های خود در آمریکا به مبلغ 750 میلیارد دلار را از این کشور خارج می‌کند.


«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در ریاض به خبرنگاران گفت که باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به «جیمز کلپر» رئیس اطلاعات ملی آمریکا دستور داده است که انتشار احتمالی این 28 صفحه را بررسی کند. 


وی گفت: «زمانی که این کار انجام شد، احتمالا بخشی از گزارش از طبقه‌بندی خارج شده و اطلاعات بیشتری منتشر می‌شود.»


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :