موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مجلس

a/68599 :کد

0

جستجوی مشکلات اقتصادی ایران در تحریم دشمنان خطای راهبردی است

  دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۸:۳۵
تعداد بازدید : ۱۳۹   
 تحلیل ایران -جستجوی مشکلات اقتصادی ایران در تحریم دشمنان خطای راهبردی است

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حجم بزرگ دولت مانع از شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی می‌شود، گفت: سال‌هاست که مسیر دولتی شدن کارخانجات و بزرگ شدن دولت را رفته‌ایم.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حجم بزرگ دولت مانع از شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی می‌شود، گفت: سال‌هاست که مسیر دولتی شدن کارخانجات و بزرگ شدن دولت را رفته‌ایم.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد ظهر امروز در همایش «اقتصاد مقاومتی، انتظارات و راهکارهای پیش‌رو» اظهار داشت: استان زنجان از ظرفیت‌های ارزشمند و گرانبهایی برای حرکت به سمت افق‌های فاخر در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برخوردار است.

 

وی ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان استان زنجان تصریح کرد: معتقدم برای حضور بخش خصوصی در عرصه‌ اقتصاد باید زمینه‌های لازم فراهم شود.

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انسان‌ها عالم دنیا و آخرت را می‌سازند و دنیا و آخرت محصول کار انسان‌هاست، ابراز کرد: مسئولان، صاحبنظران و فعالان اقتصادی و مردم کشور و استان زنجان باید با همکاری هم برای ساختن اقتصادی مبتنی بر عدالت تلاش کنند.

 

وی با اشاره به اینکه مردم باید در تمامی عرصه‌های زندگی حضور داشته باشند و این حضور مختص به عرصه اقتصادی نیست، عنوان کرد: مهمترین عرصه‌ای که مردم باید در آن حضور پیدا کنند عرصه سیاست است.

 

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه انسانی که توانست خود را اصلاح کند باید در نظام سیاسی صحیح گام درستی بردارد چرا که قدرت سیاسی راه را برای کمال و یا سقوط فراهم می‌کند، گفت: اگر دنیا در مسیر کمال حرکت نمی‌کند به دلیل آن است که دولتمردان و مسئولان قدرت‌های بزرگ سیاسی در مسیر اقتدار علمی، فرهنگی و اخلاقی بشری حرکت نمی‌کنند.

 

وی نابه‌سامانی‌های امروزه بشر را ثمره حاکمیت قدرت‌های سیاسی فاصله گرفته از ارزش‌های انسانی دانست و خاطرنشان کرد: ریشه مشکلات جهان اسلام نشات گرفته از عدم توجه قدرت‌های بزرگ به مسائل اخلاقی و فرهنگی و علمی است به همین دلیل مقام معظم رهبری در مقابل نظام سلطه حاکم بر جهان یکسری احساس مسئولیت‌هایی را نسبت به جهان اسلام دارند.

 

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اعلام "سیاست نظام بر اراده ملت ایران استوار شده است" به انتخاب نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر از سوی ملت و رقم زدن سرنوشت کشور به دست خود مردم اشاره کرد و افزود: معتقدیم برای اقتدار در عرصه اقتصادی باید در عرصه سیاسی مقتدرانه عمل کنیم.

 

وی با بیان اینکه استقلال و اقتدار سیاسی امروز پشتوانه سیاست فرداست، ابراز کرد: با اقتدار سیاسی است که امروز می‌توانیم برای آینده خود تصمیم گرفته و به سمت آن حرکت کنیم.

ابوترابی‌فرد با اشاره به رشد اقتصادی مطلوب چین و قابل مقایسه نبودن فقر این کشور در مقابل سرمایه موجود در چین تصریح کرد: نظام اقتصادی در کشوری مانند چین که مردم در مدیریت آن نقشی نداشته باشند به طور قطع باقی نخواهد ماند.

 

وی ضمن تاکید بر خلق نظام اقتصادی مقتدر برآمده از ملت در کنار نظام سیاسی مبتنی بر اراده ملت در کشور افزود: باید بپذیریم که متاسفانه برای ایجاد نظام اقتصادی پویا و مبتنی بر تولید دانایی محور گام‌های اساسی برنداشته‌ایم.

 

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه ما در اقتصاد، خلق ثروت نبوده بلکه توزیع ثروت بوده است، خاطرنشان کرد: ثروتی که از فروش نفت و منابع طبیعی به دست آید نتیجه‌اش شرایط فعلی کشور می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ما باید به یکی از کشورهای ثروتمند جهان تبدیل شویم، تصریح کرد: موظفیم با خلق ثروت البته نه از طریق فروش منابع تجدیدپذیر و منابع طبیعی راه را برای ارائه خدمات به مردم هموار کنیم.

 

ابوترابی‌فرد با اشاره به مشکلات فرآروی اقتصاد ایران عنوان کرد: مسئله فرآروی اقتصاد ملی نه با تحریم آغاز شده و نه با پایان تحریم پایان می‌یابد و اگر مشکلات اقتصادی کشور را در تحریم دشمنان جست‌وجو کنیم مرتکب خطای راهبردی شده‌ایم.

 

وی گفت: برای برطرف کردن مشکلات فرآروی اقتصاد کشور و کسب نتیجه مطلوب در این عرصه به طور جدی و بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی و منطقی و شرعی باید به اجماع‌سازی و اقناع یکدیگر همت کنیم.

 

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی فاصله گرفتن تولید و بحث مربوط به اقتصاد از علم و دانش را از مشکلات و مباحث اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: مشورت با صاحبان اندیشه و فکر از آموزه‌های دینی است و اقتصاد دانایی محور و سیاست دانایی محور، مسیر اقتدار را فراهم می‌آورد.

 

وی با اشاره به اینکه علم مرز نمی‌شناسد، ابراز کرد: تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در هر نقطه‌ای از دانش که قرار دارند باید به سمت افق‌های بلندتر حرکت کرده و در مرز علم قرار گیرند.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه بسیاری از فعالان اقتصادی و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی کارآمد به علم ارزشی قائل نیستند، تصریح کرد: صنعت و سیاست باید دانشگاه را برای پاسخگویی به نیازشان تحت فشار بگذارند.

 

وی با اشاره به موفقیت‌های کسب شده در حوزه دفاعی کشور عنوان کرد: این مورد یکی از نتایج مطالبه‌گری‌های کارآمد مسئولان این صنعت از دانشگاه بوده است.

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشوری که تولید علم می‌کند اقتصاد بزرگتری دارد نه کشوری که منابع طبیعی و تجدیدپذیر دارد، افزود: من هم معتقدم که تولید علم دشوار است و تجاری‌سازی آن دشوارتر اما باید در حوزه علمی در تمامی عرصه‌ها به ویژه اقتصاد تلاشهای جدی کنیم.

 

وی دیوان‌سالاری را از چالش‌های بزرگ پیش روی فعالان اقتصادی بنگاه‌ها اعلام کرد و گفت: سال‌هاست که مسیر دولتی شدن کارخانجات و بزرگ شدن دولت را رفته‌ایم اما این یکی از نقشه‌های غرب برای نابودی دولت‌ها بوده ‌که ما از این پس نباید این مسیر را ادامه دهیم.

ابوترابی‌فرد ضمن تاکید بر لزوم اصلاح تولید ثروت و راهکارهای افزایش هزینه‌ها در کشور ابراز کرد: دستگاه‌های اجرایی کشور متناسب با وظایف حاکمیتی‌شان کوچک شود و وظیفه غیرحاکمیتی از سوی دولت به مردم واگذار شود و به این ترتیب دولت در این بین نقش سیاست‌گذار و ناظر بر مردم را بر‌عهده داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه حجم بزرگ دولت مانع از شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی می‌شود، به اقتدار امروز ایران اسلامی که ثمره نظام سیاسی باثبات، مشارکت مردم و داشتن دستاوردهای دفاعی است اشاره کرد و افزود: ما در کنار اقتدار دفاعی کاروان بزرگ علمی را راه‌ انداخته‌ایم به طوری که در تولید علم و تبدیل آن به فناوری گام خوبی برداشته‌ایم و در مسیر تجاری‌سازی علم قدم می‌زنیم.

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیروی انسانی را یکی از مهم‌ترین ارکان کلیدی برای رسیدن به رشد و پیشرفت اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: نظام مقتدر سیاسی با اقتدار در عرصه اقتصادی است که به اهداف خود نائل می‌شود و رسیدن به این اقتدار نقشه راه مسئولان نظام جمهوری اسلامی است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :