موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رخداد سیاسی

a/68653 :کد

0

مردم صربستان در انتخابات پارلماني سياست دولت را تائيد کردند

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۰
تعداد بازدید : ۱۵۸   
 تحلیل ایران -مردم صربستان در انتخابات پارلماني سياست دولت را تائيد کردند

اكثريت شهروندان صربستان در انتخابات پارلماني روز يكشنبه با راي دادن به حزب پيشرو به رهبري «آلكساندر ووچيچ» نخست وزير كنوني، عملا از سياست دولت براي ادامه اصلاحات رفاهي و اقتصادي كه صربستان را به اتحاد

اكثريت شهروندان صربستان در انتخابات پارلماني روز يكشنبه با راي دادن به حزب پيشرو به رهبري «آلكساندر ووچيچ» نخست وزير كنوني، عملا از سياست دولت براي ادامه اصلاحات رفاهي و اقتصادي كه صربستان را به اتحاديه اروپا مي رساند، حمايت كردند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، حزب پيشرو در يازدهمن دوره انتخابات پارلماني صربستان كه روز يكشنبه برگزار شد با كسب 49.7 درصد آرا از حمايت اكثريت نمايندگان در مجلس برخوردار گرديد كه مي تواند اين حزب با احزاب ائتلافي خود دولت جديد را تشكيل دهد.


بنا به شمارش 97.45 درصد برگه هاي انتخاباتي انتخابات زود هنگام پارلماني در روز يكشنبه كه از سوي نهاد غير دولتي مركز انتخابات آزاد و دمكراتيك اعلام شده، حزب پيشرو با 48.25 درصد آرا 131كرسي در مجلس خواهد داشت كه 6 كرسي از حد نصاب براي تشكيل دولت جديد بيشتر است و اين امر بيانگر آن است كه اين حزب همراه با احزاب ائتلافي مي تواند دولت را بدون حزب ديگري تشكيل بدهد.


حزب پيشرو صربستان به رغم اينكه به تنهايي قادر به تشكيل دولت جديد است ولي ترجيح مي دهد كه با ديگر احزب و يا شخصيت هاي غير حزبي مانند دوره گذشته دولت را تشكيل بدهد.


علاوه بر اين حزب كه با اكثريت آرا در انتخابات پارلماني به پيروزي دست يافت، ائتلاف حزب سوسياليست و وحدت صربستان با 11.01 درصد يعني 30 كرسي، حزب راديكال 8.05 درصد با 21 كرسي، حزب دمكراتيك و احزاب ائتلافي در آن 6.05 درصد با 16 نماينده، جنبش (ديگه بس است) 5.9 درصد با 16 كرسي، حزب ائتلافي (دمكراتيك صربستان و حزب دور (ever ) پنج درصد با 13 كرسي، ائتلاف (حزب سوسيال دمكراتيك، ليبرال دمكراتيك و ليبرال سوسياليست ووي وودينا) 5.03 درصد با 13 كرسي توانستند به ساختار جديد پارلمان صربستان راه پيدا كنند.


همچنين حزب اقليت هاي ملي؛ مجارهاي ووي وودينا با 4 كرسي، حزب ( BDZ ) معمر زوكورليچ از منطقه سنجاك و حزب (SDA) سليمان اوگليانين از منطقه سنجاك هر كدام با دو كرسي و حزب 'سبزها' و حزب دمكراتيك اقدام هر كدام با يك نماينده موفق به حضور در ساختار جديد مجلس صربستان شدند.

در اين دور از انتخابات 56.34 درصد از افراد واجد شرايط راي دادند.


نتيجه اين دوره از انتخابات پارلماني صربستان نشان مي دهد كه حزب پيشرو كه گرايش اروپايي دارد مي تواند سياست هاي دولت گذشته در رابطه با بهبود وضعيت اقتصادي، جذب سرمايه خارجي و مراحل ائتلاف اروپايي را با سرعت و حمايت راسخ مردم به پيش ببرد.


حزب پيشرو همچنين با وجود داشتن گرايش اروپايي رابطه خوبي با فدراسيون روسيه دارد و در عين حال هم با بروكسل، نيويورك، مسكو، پكن در تمامي زمينه هاي اقتصادي و نظامي همكاري خوبي دارد.


آلكساندر ووچيچ رهبر حزب پيشرو صربستان كه در دو سال گذشته در صدر دولت قرار داشت با وجود فشارهاي سياسي از سوي بروكسل و نيويورك حاضر به اعمال تحريم هاي اقتصادي بر عليه روسيه نشد.


صربستان بر اساس قانون اساسي كه سياست بيطرفانه نظامي دارد خواهان عضويت در هيچ سازمان و يا پيمان نظامي از جمله ناتو نيست ولي در عين حال با ناتو در چارچوب طرح مشاركت براي صلح و همچنين با روسيه و ديگر كشورها همكاري و رزمايش نظامي انجام مي دهد.


بازگشت «وويسلاو ششل» رهبر حزب ملي گراي راديكال صربستان به صحنه سياسي اين كشور پس از تبرئه شدن از اتهامات وارد شده در رابطه با جنايات جنگي در دهه نود ميلادي در منطقه بالكان از سوي دادگاه بين المللي در لاهه بيشتر كشورهاي غربي فعاليت ششل را بعنوان بازگشت ملي گرايان در صحنه سياسي صربستان، سوق دادن اين كشور به سوي روسيه تعبير كردند.


برخي از تحليلگران سياسي صربستان تصميم دادگاه بين المللي جنايات جنگي در لاهه را مبني بر تبرئه ششل از اتهامات جنگي حدود 4 ماه قبل از برگزاري انتخابات را نوعي حمايت از رهبر حزب راديكال صربستان براي شركت در انتخابات و كسب آراي بيشتر 5 درصد جهت ورود در ساختار جديد پارلمان بعنوان حزب مخالف دولت توصيف كردند.


هر چند كه صربستان به لحاظ مذهبي و سنتي رابطه خوبي با روسيه دارد ولي قشر وسيعي از مردم اين كشور گرايش اروپايي دارند و خواهان داشتن استانداردهاي اتحاديه اروپا و پيوستن به اين اتحاديه هستند.


حزب پيشرو صربستان همچنين با داشتن سياست صلح و ثبات در منطقه براي پيشرفت هاي اقتصادي بر اين امر تلاش دارد كه با جمهوري هاي برآمده از يوگسلاوي سابق مسايل گذشته را از طريق مذاكرات و راه هاي صلح آميز حل و فصل كند كه چنين اقدامي مورد استقبال بروكسل، نيويورك و مسكو است.


اولويت دولت جديد؛ بهبود وضعيت اقتصادي كشور، پايان دادن به خصوصي سازي شركت و كارخانه هاي دولتي، افزايش حقوق كارمندان دواير دولتي و دريافت بازنشستگي، ايجاد فرصت هاي شغلي جديد، افزايش اشتغال بكار، جذب سرمايه خارجي و ادامه سياست ائتلاف اروپايي كشور به شمار مي روند.


انتخابات زود هنگام پارلماني صربستان در حالي برگزار شد كه حزب پيشرو به عنوان بزرگترين حزب سياسي كه از حمايت حدود 50 درصد از افراد واجد شرايط برخوردار است و در دو سال گذشته به موفقيت هايي در اداره كشور از جمله جلوگيري از بحران اقتصادي و جذب سرمايه خارجي دست يافت، با هدف تسريع روند اصلاحات در تمامي امور بخصوص اقتصادي، مراحل ائتلاف اروپايي و كسب حمايت راسخ مردم، انتخابات پارلماني زودهنگام را انجام شده است.


درخواست انحلال پارلمان و آمادگي احزاب ائتلاف حاكم دولت صربستان براي برگزاري انتخابات زودهنگام به دنبال نشست مجمع عمومي حزب پيشرو به رهبري «آلكساندر ووچيچ» نخست وزير كه بزرگترين حزب سياسي در اين كشور است، اجرايي شد.


حزب پيشرو با داشتن 158نماينده در مجلس كنوني از حمايت اكثريت مردم برخوردار است و تصميم برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني بيشتر براي تسريع روند مراحل عضويت اين كشور در اتحاديه اروپا و اقدامات سخت اقتصادي اتخاذ شده است.


در همين حال انتخابات زود هنگام پارلماني آزمايشي براي حمايت مردم از تصميم هاي اقتصادي و مرحله عضويت صربستان در اتحاديه اروپا نيز محسوب مي شود.


منبع :خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :